דיווח: ה-ECB צפוי להשיק תוכנית רכישות חדשה בנובמבר

דיווחים בעיתונות הגרמנית מאותתים כי התמריצים באיחוד האירופאי קרובים מתמיד. וגם, מדוע השווקים בטוחים כי אין לבנק המרכזי ברירה אלא להשיק תוכנית רכישות חדשה?
 | 
(1)
דראגי, צילום: gettyimages
לקראת החלטת הריבית באירופה בשבוע הבא, העיתון הגרמני שפיגל , מדווח הערב כי הבנק המרכזי באירופה (ECB) צפוי להשיק תוכנית רכישות (QE) בחודש נובמבר הקרוב, כאשר ההחלטה עשויה להתקבל כבר בשבוע הבא.
הדיווח הערב מתחבר היטב לדבריו של איגנציו ויסקו, חבר מועצת המנהלים של הבנק המרכזי של אירופה, שטען בשבוע האחרון כי הבנק המרכזי יצטרך לנקוט בצעדי הרחבה נוספים אם כלכלת גוש האירו תראה סימני צמיחה, וכי הבנק צפוי לדון בנושא בשבועיים הקרובים.
נציין כי אם אכן תתקבל החלטה כזו בפגישות הקרובות, מדובר למעשה בקביעת מדיניות של דראגי לשנים הקרובות, וזאת למרות שהוא צפוי לעזוב את תפקידו ב-31 לאוקטובר. יו"ר קרן המטבע, כריסטין לגארד, צפויה להחליפו בתפקיד (לכתבה המלאה).
בתוך כך, השווקים מעריכים בסבירות גבוהה במיוחד כי ה-ECB יוריד עד ספטמבר הקרוב את הריבית על הפיקדונות באיחוד האירופאי ב-10 נק' בסיס, לרמה של מינוס 0.5%. 
למה השווקים בטוחים כל כך שהבנק ישיק תוכנית רכישות בתקופה הקרובה? התשובה הטריוויאלית היא ההאטה החריפה בפעילות הכלכלית באיחוד האירופאי בשנה האחרונה. אך אם זו אכן הייתה הסיבה, מדוע הבנק נמנע מלפעול במשך כל השנה האחרונה, כאשר נתוני המאקרו הצביעו בבירור על האטה כלכלית? 
ניתן למצוא הסבר לכך באחד הדו"חות האחרונים שהבנק פרסם. בתחילת העשור האחרון השיק הבנק המרכזי 2 תוכנית של הלוואות מוזלות לבנקים לטווח ארוך (TLTRO), וע"פ הערכות, הבנקים באיטליה ובספרד צריכים להחזיר בשנתיים הקרובות סכום של 739 מיליארד אירו לבנק המרכזי. כמובן שמערכת הבנקאות באירופה לא יכולה היום להחזיר סכומים כאלה מבלי לקרוס, ולכן החל מספטמבר הקרוב הבנק צפוי להשיק סבב נוסף של הלוואות מסוג זה. 
תוכנית ההלוואות הזולות לבנקים אמנם פותרת חלק מבעיות המימון הצפויות לבנקים האירופאים, אך לאחרונה מתברר כי חלק מהבנקים החלו כבר להחזיר חלק מהלוואות. בסוף חודש יוני החזירו הבנקים האירופאים כ-26.04 מיליארד אירו לבנק המרכזי. המשמעות של המהלך היא שהכסף שנוצר "יש מאין" במהלך התוכנית האחרונות, נעלם, ומאזן הבנק מתחיל לרדת. אם בסיס הכסף מתחיל לרדת, הדרך לקיפאון כלכלי היא קצרה במיוחד.  תוכנית רכישות חדשה עשויה לאזן את הירידה בכמות הכסף שצפויה להתרחש בעקבות החזרת חלק מהלוואות של ה-TLTRO. 
הדו"חות השבועיים של הבנק בסוף יוני, והירידה שהתרחשה בבסיס הכסף

מאזן ה-ECB מול ציפיות האינפלציה באיחוד האירופאי לשנים הקרובות. למרות חוסר ההצלחה בסבבים הקודמים, הבנק בדרך ל-QE נוסף. אחרת, בסיס הכסף מתחיל לרדת

נציין כי נכון להיום, הבנקים הגדולים מעריכים ישיק תוכנית כזו רק בינואר 2020, כאשר היקף הרכישות יעמוד על 40 מיליארד אירו בחודש. הדיווחים האחרונים הצביעו כי בנק עשוי לבצע רכישות של אגרות החוב של הבנקים (לכתבה המלאה).
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ואיך ישפיע על הכלכלה הישראלית? (ל"ת)
  ליבי 21/07/2019 13:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור