ה-ECB עשוי להתחיל לרכוש אג"ח של בנקים

האם הבנק המרכזי של אירופה ינצל את הפחתת הריבית הפוטנציאלית כדי לבצע רכישות חסרות תקדים של אג"ח בנקאיות עדיפות?
|
דראגי, צילום: gettyimages
האם הבנק המרכזי של אירופה ינצל את הפחתת הריבית הפוטנציאלית כדי לבצע רכישות חסרות תקדים של אג"ח בנקאיות עדיפות – זו השאלה המציפה כעת את משקיעי האג"ח באירופה.
קובעי המדיניות נמנעו בעבר מקניית איגרות חוב בנקאיות בכירות, בעיקר בגלל ניגודי אינטרסים אפשריים הנובעים מתפקידו של הבנק המרכזי האירופאי בוויסות הבנקים, מהם הוא רוכש את האג"ח. עם זאת, הם עשויים לשקול את זה בפגישת המדיניות בשבוע הבא, במיוחד אם הם יצביעו על המשך הורדת הריבית השלילית אשר לוחצת את הרווחים של הבנקים במשך שנים.
"זה לא יהיה אידיאלי כמובן, אבל הבנק המרכזי של אירופה כבר נאלץ להסתכן בטריטוריות די שנויות במחלוקת בהקלה הכמותית", אמר ג'ילס מאק, הכלכלן הראשי של קבוצת אקסה השקעות, המנהלת כ-822 מיליארד דולר. "בהתחשב במה שנשאר מהארסנל של הבנק המרכזי של אירופה, האפשרויות האידיאליות אינן על השולחן".
המשקיעים משערים כי חידוש והרחבת רכישת האג"ח של הבנק המרכזי של אירופה עשוי להגיע לאחר שיו"ר הבנק המרכזי, מריו דראגי, רמז על צעדים אפשריים להקלה בחודש שעבר. החוזים העתידיים על שערי הריבית מצביעים על סיכוי של 85% להורדת ריבית בפגישת הבנק המרכזי של אירופה בשבוע הבא או בספטמבר.
חבר מועצת המנהלים של הבנק המרכזי, איב מרש, אמר בחודש מרץ כי הוא לא חושב שקניית אג"ח בנקאית תתרחש תחת משטר המדיניות המוניטרית הנוכחי". עמיתו, פיטר פרה, הביע בעבר חששות בנוגע לרכישת אג"ח בנקאיות לאור תפקידו הרגולטורי של הבנק המרכזי של אירופה. ה-ECB מפקח באופן ישיר על 114 בנקים, המחזיקים יחדיו בכמעט 82% מנכסי הבנקאות בגוש האירו, על פי נתוניו.
עם זאת, ההיסטוריה של דראגי הייתה רצופה בהודעות מפתיעות, כך שהכרזה על צעדים תקדימיים בהחלט אפשרית."הבנק המרכזי של אירופה עשוי להפתיע שוב את השווקים", אמר וולפגנג באוואר, כלכלן M&G. "הטוויסט הגדול הפעם יכול להיות הכללת איגרות חוב של בנקים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות