תמרור אזהרה: התשואות בשוק האג"ח הקונצרני ממשיכות לטפס

העצבנות בשוק ממשיכה לעלות לקראת סיום תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי באירופה. הדאקס נכנס ביומיים האחרונים לטריטוריה של "שוק דובי" לאחר שירד מעל 20% משיאו, אך שוק האג"ח הקונצרני מאותת כי זו רק ההתחלה
|
וול סטריט, צילום: iStock
ככל שמועד סיום תוכנית התמריצים של הבנק המרכזי באירופה (ECB) מתקרב, כך העצבנות בשווקים ממשיכה לטפס. מדד הדאקס הגרמני איבד בשבוע האחרון קרוב ל-5%, ונכנס ביום האחרונים לקטגוריה של "שוק דובי" לאחר שהשלים ירידה של יותר מ-20% מהשיא שקבע בתחילת השנה.
הצרה הגדולה ביותר באירופה מתבשלת בשוקי האג"ח. במהלך השנתיים האחרונות הפך הבנק המרכזי לנושה העיקרי בשוקי האג"ח הממשלתיים והקונצרנים, כאשר הגדיל את מאזנו ביותר מ-2.5 מיליארד אירו. בשוק האג"ח הקונצרני התמקד הבנק ברכישה של אגרות חוב בדירוגים הנמוכים, דבר שהוריד בצורה משמעותית את מרווחי האשראי באיחוד. כעת, כאשר הבנק ממשיך לטעון כי הוא יסיים את תוכנית הרכישות בעוד פחות מחודש, התשואה מתחילות לזנק במהירות.
מרווחי האשראי באירופה הערב: זינוק חד בשבועות האחרונים

 
נזכיר כי ע"פ הערכות היום בשוק, כ-10% מהחברות באיחוד האירופאי מוגדרת כ"חברות זומבי", כלומר חברות שהיחס בין ההכנסות שלהם להוצאות על החזרי הלוואה קודמות נמוך מ-1. הדרך היחידה שלהם להמשיך להתקיים היא באמצעות לקיחת הלוואות נוספות. כעת, כאשר מחיר הכסף מתייקר, אותן חברות נמצאות בבעיה קשה.
עליית מרווחי האשראי באירופה משפיעה גם על השוק האירופאי, כאשר מרווחי האשראי ממשיכים לזנק. מרווחי האשראי של החברות בדירוג BBB מול ריבית חסרת סיכון. מגמה דומה ניתן למצוא גם בדירוגים הנמוכים יותר.

 
לנוכח הגידול בחוב החברות בשנים האחרונות, המשך המגמה בשוקי האג"ח תביא כמעט בוודאות למשבר חובות בחברות רבות. הדרך היחידה של הבנקים המרכזיים להמשיך לשמור על השווקים כעת היא לחזור להזרים כסף לשוק, כלומר השקת תוכניות רכישה נוספות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות