ד"ר קלי מ-JP מורגן: "להכין את התיקים לעלייה בריבית ובאינפלציה"

ד"ר דיויד קלי, אסטרטג שווקים בכיר בבנק האמריקני JP מורגן, כתב היום טור באתר בארונס (BARRONS) בו הוא מתייחס למצב הנוכחי בשווקים ולעתיד הקרב ובא.
|
(9)
סוחר, צילום: Getty images Israel
שוב המשקיעים ברחבי העולם מתכוננים לקראת שינוי "במזג האוויר השוקי" ושוב אנחנו מדברים על שינוי שנגרם כתוצאה מהתערבות של הפדרל ריזרב בשווקים. אך הפעם, בשונה מפעמים קודמות, מדובר דווקא בהתערבות מסוג שונה. ההתערבות הנוכחית תתבצע בדרך של הפחתת התמריצים ורצון של קובעי המדיניות המוניטארית בארה"ב להחזיר את הכלכלה למצב של "נושם בכוחות עצמו".

אז מה עושים. ובכן למרות התחושה שהאפשרויות בלתי מוגבלות, המצב לא באמת כך. השקעה במניות בתקופה של עלייה בשיעור בריבית לרוב איננה נושאת פירות עסיסיים ויפים ועל אחת כמה וכמה שוק האג"ח. גם אם מסתכלים על מניות מיוחדות כגון כאלו שמחזירות תשואה קבועה - מניות הדיבידנד או מניות בכורה (נפוצות יותר בארה"ב) המצב לא מזהיר. אנליסטים בעולם המליצו לא פעם להמנע מלרכוש מניות דיבידנד בתקופה של עלייה בשיעור הריבית והסיבה ברורה.

ד"ר דיויד קלי, אסטרטג שווקים בכיר בבנק האמריקני JP מורגן, כתב היום טור באתר בארונס (BARRONS) בו הוא התייחס למצב הנוכחי בשווקים ולעתיד הקרב ובא.

קלי התייחס למצב המאקרו כלכלי ובמיוחד לשוק העבודה בארה"ב "היום, גם הפדרל ריזרב וגם המשקיעים זקוקים לאיפוס של המצפנים. למרות שלאחרונה ראינו האטה בפעילות הכלכלית בארה"ב, שוק העבודה מספר סיפור אחר לגמרי. השוק מתקרב למצב של תעסוקה מלאה." נזכיר כי מצב של תעסוקה מלאה הוא לא מצב בו כל המשתתפים בכוח העבודה עובדים, יש מונח מאקרו כלכלי אשר נקרא "אבטלה טבעית" אשר מסמל, בגדול, מצב בריא בו יש מספר משתתפים אשר בדיוק עזבו את העובדה ומחפשים אחר אחרת. בקיצור בין לבין.

קלי מציין כי המונח "תעסוקה מלאה" מתייחס למצב שבו שיעור המועסקים הוא הנמוך ביותר שמתיישב עם עלייה יציבה בשכר הממוצע לשעה ומתיישב עם רמת האינפלציה הרצויה. "למרות שמצב של תעסוקה מלאה הוא מצב מבורך" אומר קלי "הבנק המרכזי בארה"ב יאלץ להתמודד עם העלייה באינפלציה אשר נובעת ממצב זה".

קלי "המצב המדובר אומר גם שהמשקיעים בעולם ובארה"ב בפרט, יאלצו להכין את התיקים שיהיו חסינים, כמה שרק ניתן, לעלייה בשיעורי האינפלציה ועלייה בשיעורי הריבית."

האסטרטג מוסיף ואומר כי "להערכתנו, ובהתבסס על הנתונים שהתקבלו עד המועד הנוכחי, שיעור הצמיחה בארה"ב השנה יהיה 1.6% בלבד.

"ואולם, מכיוון שהצמיחה בפריון הייתה זניחה, התעסוקה השתפרה בשיעור של 1.4%. ויותר מכך, מכיוון ששיעור המשתתפים בכוח העבודה ירד בצורה חדה, השיפור בתעסוקה הסתכם בירידה של האבטלה לרמה של 6.2% ברבעון השני של 2014, זאת לעומת 7.5% בתקופה המקבילה אשתקד".

קלי מציין כי מדובר במצב מעניין במיוחד "אנחנו מדברים כאן על סיטואציה בא המשק הוא במצב של תעסוקה מלאה. בחודש הגרוע ביותר לכלכלה בארה"ב , לאחר המשבר של 2008, שיעור המובטלים בארה"ב עמד על 10% (חודש אוקטובר 2009). ועכשיו, כשהשיעור עומד על 6.1%, מדובר ברמה הממוצעת ב-50 השנים האחרונות. בנוסף, מדובר בשיעור הגבוהה ב-0.7% מרמת ה-5.4% - שיעור שאותו מגדיר הפדרל ריזרב כמצב של אבטלה "אופטימאלית".


למרות הדברים החמים, ד"ר קלי אומר כי להשפעה של ירידה בשיעור האבטלה השפעות על כל הסוחרים בשוק "נראה כי השיפור המדובר הוא טוב. הרי הוא מביא למצב אופטימאלי אבל אין הדבר כך. במידה ולא תהיה התערבות של הבנק המרכזי, ייתכן ונראה משקיעים רבים מנסים להתמודד עם אינפלציה אשר לא מפסיקה לעלות. נכון למועד הנוכחי, האנליסטים מארה"ב מעודדים מהישנוניות של הפדרל ריזרב, והם צופים כי העלייה בריבית תחל רק באמצע שנת 2015 כאשר לאחר מכן העליה בריבית תהיה מתונה מאוד.

למרות זאת, וכפי שנגידת הבנק המרכזי אמרה בנאום האחרון בפני הקונגרס, אם שיעור המובטלים ירד בצורה חדה מהמצופה, העלייה בשיעור הריבית תהיה מהירה מהמתוכנן".

דיויד קלי מציין כי ב-JP מורגן רואים בתרחיש המדובר כסביר אבל אין להסיק מכך כי ההשפעה על הכלכלה תהיה משמעותית. יותר מכך, בבנק מאמינים כי המצב הכלכלי לא יפגע בשוק המניות, הדיור ובאינפלציה.

"כאשר אנחנו מדברים על מצב דברים זה, המשקיעים יפעלו בתבונה כאשר יכינו את התיקים לעלייה בשיעורי הריבית ובאינפלציה. שינוי נבון בתיק ההשקעות ישקף את רמת הסיכון אשר אותה אתה מוכן לסבול וזאת בהתחשב בגילך. זה כמובן צריך להתבטא בשינוי בכמות האג"חים לטווח ארוך שבתיק והפחתת כמות המניות".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הזיות !ארצהב יצא מ2 מלחמות והסכם שלום עם איראן בפתח כל
  יופיטר שוקי הון 21/07/2014 16:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה ינועו את המדדים לשיאים חדשים לחלוטין!!!! ארצות הברית ואירופה עומדות לחתום הסכם היסטורי לשלום עם אירן-שיעה ופתיחת שגרירות אופן הדדי זה יניע את המדדים לשיאים חדשים !!!
  סגור
 • 5.
  כתבה יפה (ל"ת)
  קורא הדוק 19/07/2014 15:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  אין שום צמיחה,.על מה עליית ריבית?בישביל עוד חורבן?
  יופיטר שוקי הון 19/07/2014 07:11
  הגב לתגובה זו
  1 6
  לא תודה
  סגור
 • 3.
  עליית ריבית תביא חורבן וזה אני לא רוצה !
  יופיטר שוקי הון 19/07/2014 07:08
  הגב לתגובה זו
  1 7
  גם בשוק ההון המקומי עליית ריבית תביא אסון!
  סגור
 • 2.
  עליית ריבית במערב תביא חורבן כלכלי מוחלט!!
  יופיטר שוקי הון 19/07/2014 07:06
  הגב לתגובה זו
  2 6
  אותם טעויות שביצע גרינספאן וברננקי !!!! קודם שיתחילו בלא לזייף נתוני תעסוקה בארצהב, שנית אין שום צמיחה בארצות הברית ואירופה אמיתת אז למה לעלות ריבית?בישביל עוד חורבן? לא תודה
  סגור
 • 1.
  ok, ואיך אני מכין את התיק לעליה בריבית ובאינפלציה? (ל"ת)
  יוסי 19/07/2014 01:49
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • אג"ח צמודות במח"מ קצר וסחורות
  דודו 20/07/2014 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אישית לא הייתי מתרגש יותר מדי מהאזהרות האלו. אף אחד לא באמת יודע את התזמון המדויק של העלאת ריבית. ותרחיש של אינפלציה משתוללת נראת לי קצת מופרחת, אולי יחזור לרמת ה2%. מדד האג"ח הכללי נראה לי פתרון סביר ביותר בימים אלו, הוא נותן איזון בין כל התרחישים. אם אתה באמת מרגיש צורך אז לא הייתי קונה יותר מ10% מהתיק באפיקים האלו.
  סגור
 • דולרים (ל"ת)
  קונה 19/07/2014 11:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • הוא מתאר גם אינפלציה בארה"ב
  יוסי 19/07/2014 17:33
  הגב לתגובה זו
  1 3
  ז"א שאם אני קונה דולרים, הם יהיו שווים פחות ממה שקניתי, כך שזה לא פותר את הבעיה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות