על המהפכה שוול סטריט מתקשה להפנים בקצב מספק - הנה האיש שמייצג אותה

פרשן וול סטריט של Bizportal על הדמיון בין המאה ה-20 למאה ה-21 בוול סטריט, וההבדל המרכזי
|
(125)
בואו וננסה להבהיר את התמונה בוול סטריט, להתנתק מהכותרות ולהפריד מוץ מתבן. הפרדה כזו חשובה למשקיע שפועל בעולם של רשתות חברתיות ותקשורת כותרתית וסנסציונית. עם אלו חייב אמנם המשקיע לחיות כי אין ברירה, אבל יחד עם זאת אותה מערכת מופלאה של אינפורמציה שיצרה את תרבות הכותרות והשליטה את הבורות, גם מאפשרת למשקיע ההגיוני את הבדיקה הנאותה.
נכון, השוק נראה מופרע, אבל בשיגעון יש גם הגיון, למי שדבק בעובדות (שכל כך קל להשיגן). נתחיל מכך שהדבר החשוב ביותר שהמשקיע של המאה ה-21 צריך לעשות זה להתנתק מהקונספציות של המאה ה-20 וזה נכון בכול תחום, מהפוליטיקה ועד להשקעות. מי שאינו מבין את השינויים העסקיים והחברתיים שמייצרת מהפכת הטכנולוגיה לא יוכל להבין למה השווקים הפיננסיים מתנהגים כפי שהם מתנהגים, בדיוק כשם שלא יוכל להבין למה אנשים כמו טראמפ וסנדרס מצליחים כ"כ בארה"ב או מדוע החליטה דווקא הממלכה הסעודית שלנפט אין עתיד.
הדבר הכי טיפשי שיכול משקיע הגיוני לעשות היום, זה להשוות מצבים עם "מקרים דומים בעבר" כי לא היו מקרים כאלו ב-100 השנים האחרונות. התקופה היחידה מהעבר שיכולה ללמד אותנו משהו על המתרחש היום בוול סטריט (ובכול תחומי החיים) היא המהפכה התעשייתית שהתחילה באמצע המאה ה-18 והשתלבה לתוך כלכלת המיינסטרים בתחילת המאה ה-20. ההשתלבות דאז הביאה לשורה של שינויים טכנולוגיים, כלכליים, אקולוגיים וחברתיים קיצוניים ששינו את העולם ושמזכירים את השינויים מאז תחילת המאה ה-21.
מי יוביל את המהפכה?
האנשים שמובילים את התמזגות המהפכה הנוכחית לתוך המיינסטרים, מביל גייטס ועד צוקרברג ומאסק, הם בדיוק אותו סוג אנשים שהובילו את התמזגותה של הקודמת, אלכסנדר בל או הנרי פורד. אלו אנשים יחידי סגולה שיודעים כיצד למזג עסקית וחברתית את השינויים למצב הקיים, להפוך את החלום למציאות. מי שיחטט מעט יגלה שהמהפכה שעושה מאסק בתעשיית הרכב דומה מאוד למהפכת המודל-T של פורד.
למרות הדמיון, ההבדל בין תחילת המאה ה-20 וה-21 גדול, וזאת כיוון שהמהפכה הנוכחית, הטכנולוגית, הביאה אתה את מהפכת האינפורמציה, ה-IT, שהשפעתה על התנהגות המשקיע אדירה. התופעה הזו, של השינויים בהתנהגות וחשיבת המשקיעים ייחודית ולכן כול השקעה שתתבסס על השוואה לעבר דינה להיכשל. העובדה שבסופו של יום יהיו 7-8 מיליארד בני אדם מחוברים זה לזה, יקבלו ויוכלו לעשות שימוש במידע בזמן אמת וביחד, אומרת 2 דברים משמעותיים:
1. שכמויות המידע שכול אדם יהיה חשוף להן יהיו מעל ומעבר יכולת הספיגה שלו.
2. ששליטת התקשורת בהלך הרוחות באמצעות הכותרות תלך ותגדל. מה שאומר שהפער בין המציאות במיין סטריט לזו של וול סטריט רק הולך ומתרחב והתנודות לפיכך ילכו ויקצינו.
חלק גדול מהמומחים ומעצבי דעת המשקיעים של היום מפגרים מאחור בהבנת ההתרחשויות, בדיוק כפי שהיו הפרשנים בתחילת המאה שעברה שהמליצו שלא למכור את מניות חברות הכרכרות "כי המכונית לעולם לא תחליף אותן". הפרשנים של היום, ברובם, עדיין מפרשנים במונחי המאה ה-20 ואינם מבינים שאת גל הצמיחה הבא, שניצניו נראים מאז תחילת המאה, יובילו החברות שההנהלות שלהן יבינו את המגמות המתפתחות ואת הטכנולוגיות שגורמות למגמות להתפתח, הנהלות שידעו לזהות את התעשיות החדשות שמתפתחות ואת השינויים שעוברים על התעשיות הישנות ולהוביל את החברות שלהם במסלול הנכון.
הן לא בהכרח תהיינה רק חברות חדשות כמו אמאזון או פייסבוק, כי גם הוותיקות כבר הבינו שצריך להשתנות ולהתאים עצמן למציאות המשתנה (ראו השינויים שמתבצעים ב-GE, בוול מארט וענקיות אחרות). תחומים רבים ישתנו לחלוטין. הצריכה, הבנקאות, תעשיית הרכב והחקלאות הן רק דוגמאות לסקטורים שבמאה ה-21 יהיו שונים לחלוטין ממה ש"אנשי מעבר" כמונו (מעבר בין המאות) הכירו במאה ה-20.
סוף סוף, מתחברים למאה ה-21
אם אלון מאסק, מייסד ומוביל טסלה, היה מפרסם את תכניתו לעתיד תעשיית הרכב ב-2012, כשהחל למכור את המודל S שלו, איש בוול סטריט לא היה מתייחס לתכנית ברצינות. אבל, מאסק פרסם את התכנית בשבוע שעבר והיא כבשה את הרשת. התכנית הפכה ללהיט כותרתי לא רק בגלל אישיותו של מאסק והעניין שהוא מעורר בכול דבר שהוא נוגע בו, אלא כיוון שבגלל הפרסום נחשפה העובדה שתעשיית הרכב של היום כבר השתנתה משמעותית ואינה אותה תעשייה שהכרנו במאה שעברה. כול חברות המכוניות הגדולות כבר נערכות לביצוע של בדיוק אותה תכנית שהציע מאסק, ומה שיותר חשוב - "התגלה" שמדינות שמייצרות רכב כמו גרמניה, ארה"ב, קוריאה, יפן, צרפת וסין, מקציבות סכומי עתק, כסובסידיות והשקעות ל"תכנית המעבר לתעשיית הרכב של המאה ה-21".
מי שעוקב אחרי מסלול היזמות של מאסק, בדיוק כמו מי שעוקב אחרי מסלולי היזמות ותוצאותיהן של אנשים כמו ביל גייטס בתחום התכנה, סטיב ג'ובס ב-IT, מיילס אדוארדס וד"ר פרדריק מול בטכנולוגיות רפואיות ועוד, מגלה שיש פער זמן לא קצר בין שינוים מבניים ועסקיים במיין סטריט עד שוול סטריט מבינה את משמעותם והשפעתם.
לקח לוול סטריט המון זמן להבין את ה"חלונות" של גייטס ומשמעותם לכלכלה ולקח לה הרבה זמן להבין שנוקיה אבדה את בכורת האלחוט במלחמה מול אפל. זה לא שבוול סטריט חסרים גאונים שמבינים בטכנולוגיה, מה שחסר שם זה אנשים שמבינים איך ליישם אותה בהצלחה ולאן יוביל היישום מהבחינה העסקית. בפער הזמן הזה עסוקה וול סטריט בחלומות שמבלבלים את המשקיע ומזעזעים את המניות. כרגע וול סטריט עדיין נמצאת בפער וההיסטוריה של שורת החברות שייסד ומוביל מאסק היא הדוגמה הטובה ביותר לכך.
מאסק - קווים לדמותו
מאסק עלה לכותרות בוול סטריט לאחר המכירה ב-2002 ל-eBay של Paypal שפתחה תוכנות מאובטחות להעברת כספים באמצעות הטלפוניה החכמה, ומאז הפך לחביב האנליסטים, הפרשנים וגם המשקיעים עד עצם היום הזה. מאסק, שעזב את לימודי הדוקטורט בסטנפורד בגלל אש היזמות שבערה בו וחלומותיו בנושאי האנרגיה המתחדשת והתנועה בחלל, מאחד בתוכו כמה תכונות שאפשר לראות באנשים כמו ג'ובס וגייטס.
הוא גם היזם, גם מנהל את הפרויקט, גם הארכיטקט של המוצר, גם האיש שיודע להוביל מרעיון לביצוע, גם איש מכירות בחסד והכי חשוב הוא מוכיח שוב ושוב ובניגוד לכול המומחים שהוא עתידן שרואה בצורה נכונה את כיוון ההתפתחות של מהפכת הטכנולוגיה, בוחר בתחום מסוים שלדעתו ההתקדמות הטכנולוגית מייצרת עבור התחום את ההיתכנות העסקית ומנצל בהצלחה את מימוש ההזדמנות שנוצרה, "האיש שיודע איך לקרב את העתיד", מכנים אותו מעריציו.
לנו ברור היום שהקמתן של Zip2 ,X.com ו-Paypal ומכירתן הייתה עבורו ההזדמנות לבדוק יכולת ניהול ולייצר מערכת יחסים עם שוק ההון (לייצר תשתית ממונית). הוא עבר את השלב הזה רק על מנת שיוכל להקים ולבצע את 4 הפרויקטים הענקיים שהוא מריץ היום ושמגשימים את החלומות בגללם עזב את סטנפורד: טסלה מוטורס וסולאר-סיטי הציבוריות בתחום האנרגיה המתחדשת, ו-SpaceX ו-Hyperloop שעדיין פרטיות, בתחום התנועה בחלל.
האיש אכן גייס סכומי עתק לכול הפרויקטים, אבל יחס המשקיעים לשניים הציבוריים, במיוחד לסולאר סיטי, הוא ההוכחה הטובה ביותר לפער שבין וול סטריט למיין סטריט, ל"פער החלומות". אם תעקבו אחרי תנועתן של שתי המניות תגלו שהתנודות בהן (ובשני המקרים, במיוחד ב-SCTY, הן "מרשימות" ביותר) קשורות בעיקר לשני גורמים, כותרות ואנליסטים מחד גיסא ומספרם הגואה של סחרני יום וקרנות הדג' מאידך גיסא.
בשני המקרים היטלטלו המשקיעים ברכבת הרים מפחידה. שתי המניות (כולל SCTY לאחר הירידות השבוע) נסחרות בערכים שתורת הכלכלה המסורתית מסתייגת מהם ובגדול, ומדוע? כי בעניינן וול סטריט נמצאת עדיין ב"פער החלומות", החלומות, גם בנושא המכוניות וגם בתחום הסולארי, ענקיים אבל ההתייחסות של המשקיעים, במיוחד קרנות ההדג' וסחרני היום שמובילים את המסחר בטווח הקצר, מונחית ע"י כותרות סנסציוניות שמהן מושפעים גם חלק מהאנליסטים והפרשנים שקבלו הכשרתם באוניברסיטאות, שחלקם חושב במונחי המאה ה-20 ורובם לא מתמצאים בהובלת חברות במיין סטריט (לא עבדו בתעשייה), מאותן הסיבות פספסו אנליסטים/מומחים רבים את עלייתן של פייסבוק ואת החזרה מהשאול של חברות כמו אמאזון או Intuitive Surgical ואפילו את הסיבות ל-turn around של GE לא הבינו.
הפרסום למשל של טסלה על השקת המודל S החדש והזמנות הענק שהגיעו הביאו מיד לנפילת המניה, ומדוע? כי הכותרות (וגם מספר לא מועט של אנליסטים) טענו שהביקוש הזה יביא להצטברות חובות עתק (בגלל הצורך בקוויי ייצור נוספים) שעלולים להפיל את החברה. משהסתבר שאלו פשוט כותרות וניתוחים של חוסר בהבנה, נרגעו הרוחות עד שמבול כותרות נוסף רמז שחלק גדול מההזמנות מפוברקות וגם את הגל המטופש הזה הצליחה המניה לחצות בשלום.
כעת, משפרסם מאסק את תכניות טסלה לעתיד ושבעקבות פרסום זה בדקו סוף-סוף המומחים בצורה עניינית וגילו שטסלה אינה היחידה בראייה וורודה של המכונית החשמלית ושכול חברות המכוניות הגדולות בתהליך מעבר, מתחיל השוק להבין שלא מדובר בטסלה לבדה אלא בהתפתחות של נישת ענק שלא רק שתשנה את תעשיית המכוניות אלא תשנה את תעשיית חומרי הגלם והאנרגיה כולה, שבעקבותיה יתפתחו נישות ענק נוספות, כמו של בטריות (שטסלה כבר מובילה), שתביא לשינויים דרסטיים בתחום חומרי הגלם (הפלטינה תחטוף חזק והליתיום יעלה) ושצריך להתכונן ל-post-oil era. בדיוק כפי שקרה בסוף 1908 כאשר וול סטריט הבינה שהמודל T של פורד הגיע לשווקים ושצריך להתכונן ל-Post Carriage era. זו הסיבה להחלטתה של סעודיה.
טסלה וסולאר סיטי מצביעות על התנהגותן של כל המניות מאז 2009-10, לבטח בתחומים החדשניים כמו הביו טכנולוגיה. זו התנהגות "נורמלית" בתקופה של "פער חלומות" בוול סטריט ושל "התאמת המציאות החדשה" במיין סטריט. כול פעילות ה-M&A האדירה שרואים בשנים האחרונות ובכול התחומים נעשית על מנת להתאים לשינויים המתחוללים במיין סטריט, במיוחד אצל החברות הגדולות שהובילו את המאה ה-20 ומתחילות להבין שאם לא ישנו את תמהיל המוצרים יישארו מאחור במאה ה-21, מה שגורם לרכישות בערכים שנראים למשקיע דמיוניים.
בדקו בבקשה כמה ענקיות פארמה מנסות היום להשתלט על Medivation ובאילו הערכות. נסו להבין למה טבע חייבת לסגור את עסקת אלרגן ומדוע הציעה פייזר 160 מיליארד עבור אלרג'ן כולה?
תגובות לכתבה(125):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 40.
  לשלמה . לאן נעלמה כתבתך האחרונה? (ל"ת)
  I 23/05/2016 13:23
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 39.
  חשש
  דוד 17/05/2016 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היה אתמול סיבוב פרסה חד ומהיר במניית "VRX" . היה דיווח כלשהוא או סתם ספוקולנטים? תודה מראש
  סגור
 • כתבתי מספיק על החברה ומדוע
  שלמה גרינברג 17/05/2016 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלא תבדוק בהודעות או בבלוגים?
  סגור
 • יש כתבה על כך כאן באתר
  חיים 17/05/2016 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האיש שהצית התרסקות של 90% במניית ולינט - שינה כיוון
  סגור
 • 38.
  רדהיל אחרי 30 אחוז ירידה ושנה קריטית בפתח
  טמיר 17/05/2016 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יחס סיכון סיכוי לדעתכםjQuery203010648344926390552_1463472693465 שלמה אף שאתה כותב על רדהיל, אשמח לעוד כמה מילים על סיכויי רכישתה או 3 הניסויים שלב 3 שלה שיערכו השנה ?? תודה
  סגור
 • רדהיל
  שלמה גרינברג 17/05/2016 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סיכויי רכישתה? או שכן או שלא. לגבי התרופות הן ממשיכות במסלולן, 2 בשלב 3 והיתר מתחת, אין לי מה לחדש
  סגור
 • 37.
  SPHS
  ארי 16/05/2016 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל אלו שמושקעים או חושבים להשקיע בכיטוב פארמה ושואלים כל הזמן שאלות למה כן או לא עולה. כדאי שיעיפו מבט על המניה הזו שהיא אמנם בתחום פארמה שונה לגמרי אך הנתונים היו דומים והיה בה ראלי רציני לפני חצי שנה אחרי תוצאות ניסוי מוצלחות ועלתה ביום אחד מאות אחוזים מ-0.64 סנט עד ליותר מ3.5 דולר ויצאו עליה המלצות אנליסטים ובתי השקעות להרבה יותר. ועכשיו חזרה כמעט לאותו מקום שהייתה לפני. ככה זה במניות האלו רכבת הרים ואין שום הבטחה לכלום. זה כמובן לא אומר שום דבר לגבי מה שיקרה בכיטוב אך לפני שמשקיעים צריך לקחת בחשבון להפסיד
  סגור
 • 36.
  איך נכון לבחון חברה
  ורד 16/05/2016 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרי שכ"כ הרבה אנליסטים ויועצים טועים ובגדול, האם יש דרך נכונה לבחון באופן עצמאי שווי שוק ריאלי לחברה בתחום הפארמה -חלום (שעדיין לא מרוויחה כסף), ניקח לדוגמא את GBSN שלאחרונה שאלו וענית רבות ובאריכות עליה, איני רוצה כמובן שתענה שוב כי אני לוקחת אותה רק כדוגמא, חברה שקברה המון משקיעים וכסף, האם ואיך יש דרך לבדוק מהו שוויה הריאלי, האם נכון לבדוק כמה מזומן יש לה ביד מול שווי השוק הנוכחי, או כמה היא מפסידה? תודה
  סגור
 • הערכת חברת חלום
  שלמה גרינברג 16/05/2016 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה החברה מפסידה ומה כמות המזומן בקופה זה חשוב ביותר להערכה אבל הדרך היחידה לבחון חברת חלום (לא חברת פארמה מבוססת) היא לבחון את התרופה (או תרופות) שהיא מפתחת, באיזה שלב בדרך לאישור FDA (רק FDA ) היא נמצאת, האם ישנן תרופות מתחרות בשוק? מי עוד מפתח תרופות דומות ומה פוטנציאל ההכנסות מהתרופה/תרופות.את כול זה אפשר למצוא באמצעות מחקר עצמאי ברשת. לאחר שקבעת דעתך בקשר לתרופה תבדקי את המזומן בקופה מול הזמן המשוער לשוק וההפסד הרבעוני ואז תצטרכי לקבל החלטה אם המזומן יספיק או לא לבסוף תסתכלי על מחיר המניה והערכת החברה כולה ותחליטי (בעצמך) אם המחיר משקף הערכה סבירה או מטורפת ולפי זה תנהגי. זה לא כ"כ מסובך כמו שזה נשמע
  סגור
 • תודה!
  ורד 16/05/2016 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החכמתי
  סגור
 • 35.
  בריינסווי
  שי 16/05/2016 08:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה חסר לבריינסווי ? היא כבר מוכרת בקצב של 10 מיליון דולר בשנה עד סוף השנה כנראה סיום ניסוי ב OCD ושווה רק 65 מיליון דולר ? משהו כאן לא מובן אשמח להתייחסות
  סגור
 • מה לא מובן?
  שלמה גרינברג 16/05/2016 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני יודע מהיכן, "מוכרת בקצב של 10 מיליון דולר בשנה" אבל הנתונים הידועים הם שהחברה סיימה את 2015 עם מכירות של 6.8 מיליון והפסד של 4.1 מיליון כאשר בקופה נשארו לה אז פחות מ 12 מיליון. המכירות אומנם בעלייה אבל כך גם ההפסדים, התפעולי והנקי. הרבעון האחרון של 2015 מצביע אומנם על עלייה במכירות ל 8.9 מיליון ש"ח אבל ההפסד התפעולי קופץ ל 7.3 מיליון והנקי ל 6.4 וזה לא מעודד משקיעים. כנראה שיש בעיה בשיווק המוצר (גם מבחינת העלויות וגם מבחינת התחרות) והמשקיעים חוששים
  סגור
 • תודה
  שי 16/05/2016 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז אתה מצדיק את השווי הנ"ל או שהיא נסחרת בחסר ?
  סגור
 • זו שאלה ליועץ שלך או שתחליט לבד (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/05/2016 23:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כנס לאתר טלנירי
  אבי 16/05/2016 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פורום הביומד, בצע חיפוש על המילה בריינסוויי - ותגלה תמונה הפוכה לגמרי לכול הניסים והנפלאות שכתבת לגבי הנל.
  סגור
 • 34.
  SUNE
  לירון 15/05/2016 21:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על שהרחבת עליה בכתבה הקודמת. אבל יש משהו שאיני מבינה. הרי זה שאינה נסחרת זה בגלל שהמנכל רוצה יכולת להציל אותה אז למה כולם כבר מספידים אותה? לכאורה אם הוא יעדכן בקרוב שיש התקדמות בכיוון חיובי ושאין חשש לפלילים יש מצב שהחברה תעלה שוב על הגל? אם כן האם הספקולנטים פשוט מנצלים את חלשי הלב שימכרו ואז הם פשוט נכנסים?
  סגור
 • טען עוד
 • זה לא הולך ככה
  פשיטת רגל 16/05/2016 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לחברה SUNEQ נכסים של בערך 2 מיליארד דולר וחובות של קרוב ל 12 מיליארד דולר. במקרה הטוב הם ינפיקו כמות אסטרונומית של מניות חדשות כך שמי שמחזיק במניה יתקשה לראות תשואה.
  סגור
 • העובדות
  שלמה גרינברג 16/05/2016 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן הספקולנטים משחקים בגדול (ראי http://finance.yahoo.com/news/chanos-says-won-sunedison-short-221238002.html) ואכן אפשר עדיין להציל את החברה. לרוב "המספידים אין מושג היכן הדברים עומדים. כרגע, החברה במעין "בחינה" אם תיכנס להגנה רשמית ואולי לא, השופט עדיין לא החליט. לכן, מבחינת הבורסה, היא בשלב מעבר והסימול שונה ל SUNEQ. הבעיה למשקיעים שכן מאמינים שהחברה תיחלץ נעוצה בגישה האמריקאית שבמצב של פשיטת רגל קיימת האפשרות (הסבירה) שהמניות ימחקו.
  סגור
 • שאלה לשלמה
  ארי 16/05/2016 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם על הימים האחרונים והמחזורים קטנים מאוד (יחסית) במניה ניתן להגיד "הספולנטים משחקים בגדול"?
  סגור
 • עניתי לך על השאלה
  שלמה גרינברג 17/05/2016 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומלבד זאת איני עוקב אחרי פעילות יומית של מניות
  סגור
 • 33.
  פריון
  עינב 15/05/2016 19:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סכין נופלת או הזדמנות?
  סגור
 • לגבי המניה איני יודע אבל
  שלמה גרינברג 16/05/2016 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגבי החברה, למרות שאיני עוקב מקרוב אבל על הדוחות האחרונים (רבעון ראשון של 2016) עברתי ומה שרואים שם זו עלייה נאה בהכנסות (במיוחד הכנסות מפרסום) ועלייה "נאה" בהרבה בהוצאות מה שהביא להפסד תפעולי ונקי. כמות המזומן של החברה ירדה בכ 12 מיליון ל 48 מיליון בסוף מרץ. קראתי את דברי המנכ"ל וההנחיות ונראה לי שהמשקיעים (האנליסטים בעיקר) לא קבלו את ההנחיות (למרות שלדעתי אם יבצע את תוכניתו המצב ישתפר משמעותית).. בעיה נוספת היא שאף אנליסט לא סיקר לאחרונה את החברה מה שמראה על חוסר וודאות (ואולי חוסר עניין). עכשיו, לך עם החומר ליועץ שלך לסכינים
  סגור
 • 32.
  טבע
  חיים 15/05/2016 15:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם תשתנה המגמה?
  סגור
 • אני מניח שהשאלה לגבי "המגמה" בבורסה
  שלמה גרינברג 15/05/2016 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגבי זה אין לי מושג לעומת זאת במיין סטריט ואם תרכוש את החטיבה הגנרית של אלרג'ן אז בהחלט לא,
  סגור
 • שלמה לא הבנתי במיין סטרייט לא רואים חיובי
  סמית 16/05/2016 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העיסקה לרכישת אלרגן טובה לטבע או לא במיין סטריטjQuery203014136231560721568_1463390441439 תודה
  סגור
 • יש הרואים חיובי ויש שלא
  שלמה גרינברג 16/05/2016 13:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני רואה כחיובי
  סגור
 • 31.
  כיטוב
  דודו 15/05/2016 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש לך היום דעה על כיטוב, האם שווה קניה?
  סגור
 • תמיד הייתה לי דעה
  שלמה גרינברג 15/05/2016 18:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם כתבתי אותה, מספר פעמים. מתרבים הסימנים שהחברה, שמתרכזת בניסיון להגיע לאישור FDA של תרופה בשם Celecoxib ( או 2-KIT ) מתקדמת יפה והעליות לאחרונה הן בשל כך. זו תרופה לדלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis) והפוטנציאל השיווקי גדול. יחד עם זאת חשוב לזכור שמדובר עדיין בחלום והדרך לאישור, אפילו לפי דברי המנכ"ל, ארוכה עדיין. בעיית המימון קיימת (בסוף 2015 היה לה כ 10.8 מיליון דולר בקופה, אין לה הכנסות והיא מפסידה ), הזמן לשוק חשוב והתחרות אינה ישנה. אז כמו כול השקעת חלום, במידה ובזהירות
  סגור
 • למר שלמה- אישור FDA
  רובי 17/05/2016 08:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הי שלמה, לפי מה שהבנתי, ותקן אותי אם אני טועה, החברה קבלה סיימה את כל שלבי הניסויים ורק ממתינה לאישור fda ?
  סגור
 • לא הבנת נכון
  שלמה גרינברג 17/05/2016 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני כשבוע קבלה החברה תגובה מהוועדה שבוחנת שלדעתם היא צריכה להכין את הבקשה ל NDA עד סוף השנה והחברה קבלה ההצעה ותנסה לעשות זאת עד סוף השנה. מלבד זה קבלה החברה אישור לפטנט על התרופה. המרחק לאישור FDA עדיין רב ואין דבר כזה, "החברה קבלה סיימה את כל שלבי הניסויים ורק ממתינה לאישור fda ? ".
  סגור
 • 30.
  שלמה תודה על הכל. תתעלם מכל צרי העין
  שימי 15/05/2016 15:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שמגיבים פה כאילו שאתה חייב להם משהושלמה מתאר השקעות לטווח זמן ארוך ובפירוש אומר לך המשקיע לבדוק.כל מי שלא בודק ומסתמך רק על מאמר הןא טיפש. ומי שנכווה מנסה פה סתם בתגובות ללכלך על שלמה, ממש כאילו שהבנאדם חייב לכם משהו.תגידו תודה תקראו תלמדו משהו. ואם לא אז לפחות לא לכתוב תגובות לא מכבדות ולא מכובדות.
  סגור
 • צרי עין ?
  רועי 15/05/2016 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה חייב מידה של Integrity למה שהוא כותב. מי שכותב תגובות "לא מכובדות" זה מר גרינברג שמזלזל בקוראים.
  סגור
 • רק לשאלות "לא מכובדות" או מטופשות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/05/2016 09:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • רועי מישהו חייב לך משהוjQuery20308517476521113454_1463403730761 (ל"ת)
  שימי 16/05/2016 16:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אתה כנראה הנחתום שמעיד על עיסתו
  רועי 16/05/2016 17:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שכתבת "הומר" ע"י האתר באיזה קוד. כנראה הבטוי שהשתמשת בו מתאים למקום ולתרבות ממנה אתה מגיע.
  סגור
 • 29.
  שאלה
  דוד 15/05/2016 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אתה חוזה את מצבם של החברות הסולאר השונות כגון ויונט סולאר (VSLR) וכדומה כסופו של סאן אדיסון? או שיש להם סיכוי?
  סגור
 • בהחלט לא!!
  שלמה גרינברג 15/05/2016 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איני עוקב אחרי VSLR אבל יש בשטח כמה מאות חברות קטנות ועשרות חברות ענק (כולל חברות האנרגיה הגדולות) שהנהלותיהן אינן עושות את השטויות הניהוליות שעשתה סאן וחלקן לבטח יצליחו בגדול כי התחום מתפתח מהר מהציפיות. אתה צריך לזכור עם זאת שמדובר בנישה גדולה עם הרבה תתי נישות וחשוב שהמשקיע, לפני שהוא משקיע ילמד מה בדיוק עושה החברה ומול מי היא מתחרה
  סגור
 • האם
  דוד 15/05/2016 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כקורא חדש יחסית שמאוד נהנה מהכתבות , רציתי לדעת האם עשית בעבר כתבה כלשהיא על חברות אלו?
  סגור
 • כתבות רבות
  שלמה גרינברג 15/05/2016 11:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האחרונות, עד כמה שזכור לי, היו על סאן ולפניה על סולאר סיטי אבל תצטרך לחפש לבד.
  סגור
 • כאן כתבה אחת מ 11/2015
  אבי 15/05/2016 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מסמנים הזדמנות: מניה בסקטור לוהט שחטפה חזק לאחרונה - מאפשרת כניסה שלמה גרינברג | 05/11/2015
  סגור
 • 28.
  היתוך קר הוא ברבור שחור בגודל של לוויתן שיפול עלינו תוך
  שמטוב 15/05/2016 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  10 שנים. תוך עשר שנים יתחילו לשווק כורי היתוך קר שישמשו לחימום (תעשייתי וביתי). יש סיכוי שכורי היתוך קר יספקו לנו גם חשמל תוך אותה תקופה, אבל לא ברור שהחשמל שהם יספקו יתאים למכשירי החשמל בהם אנו משתמשים (אבל יספיקו להעברת חשמל לצורכי חימום ותאורה). מדינות רבות נערכות היום לעידן ההיתוך הקר. כולל סין, רוסיה, יפן. ארצות הברית התעוררה קצת מאוחר מכיוון שבמשך 27 שנים עסקה בהכחשת נכונות ההיתוך הקר ולשם כך גייסה את האקדמיה לפיסיקה שדיכאה בוח מחקר של היתוך קר תוך טענה שזה נוגד את חוקי הפיסיקה (טענה שטותית). הוועדה לכוחות מזויינים בקונגרס ארצות הברית דורשת ממשרד ההגנה האמריקאי שיציג בפניה עד 22 ספטמבר תסקיר על מצה ההיתוך הקר בעולם. קשה להעריך מה יהיו ההשפעות לטווח רחוק של היתוך קר. יתכן למשל שהיתוך קר בצירוף מיחשוב ותקשורת יפורר את המיבנה האורבני בעולם שמבוסס על _ריכוזיות משאבים במקום פיזי אחד_. פירור המבנה האורבני יאפשר בניה על שטחים נירחבים מה שיוזיל את עלויות הבניה. אבל כל מה שכתבתי כאן הוא ספקולציה בלבד.
  סגור
 • תהליך כזה, לו היה אפשרי, יכול היה להוות מקור אנרגיה זול
  שלמה גרינברג 15/05/2016 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל, כל הניסיונות נכשלו ובין הפיזיקאים מוסכם שאין כל תהליך ידוע של היתוך קר. נכון, לפני 27 שנה יצאו המדענים בקול ששון ושמחה על "הצלחה" וזה לא הוכח ונכון, ב 2011 הודיע מדען איטלקי שהצליח לפתח מתקן שעד היום לא הצליח. אלו העובדות אז נכון, הכול ספקולציה.
  סגור
 • אתה טועה לחלוטין בעניין היתוך גרעיני. עבדו עליך.
  שמטוב 15/05/2016 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי עוד זמן מה אכתוב פה באריכות יותר תקציר בנוגע למצב האמיתי של היתוך קר והמצב האמיתי של כורי איקאט (של המהנדס האיטלקי אנדראה רוסי). היו מאות ניסויים מוצלחים בהיתוך קר וכורי איקאט הם בעלי ביצועים מדהימים שלא ניתנים כנראה להכחשה. חייך. אכלת אותה. כמוך אכלו רבים את השטות שהיתוך קר לא עובד. תוך 10 שנים כאשר ימכרו כורי היתוך קר בכמויות גדולות - מסכת השקרים תתנפץ. לכן אמרתי שמדובר בברבור שחור בגודל לוויתן.
  סגור
 • עבדו עלי? מי בדיוק?
  שלמה גרינברג 15/05/2016 13:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאדם שטוען בעצמו שמדובר בספקולציה אתה קנאי של ממש. אז מסכת השקרים תתנפץ, למי בדיוק אכפת ומי מפיץ את מסכת השקרים בדיוק?
  סגור
 • יש איזו מטרה במה שאתה מנסה לשכנע?
  שלמה גרינברג 16/05/2016 13:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מתכוון , מה אני צריך ללמוד מזה בקשר לוול סטריט?
  סגור
 • אין לי אפשרות להגיב בפרטים כי תגובה מחייבת כתיבת 30 דף.
  שמטוב 16/05/2016 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  https://www.congress.gov/114/crpt/hrpt537/CRPT-114hrpt537.pdf page 87 on LENR וועדת הכוחות המזויינים בקונגרס המריקאי פונה בדרישה למשרד ההגנה האמריקאי לכתוב עד 22 ספטמבר 2016 תסקיר על מצב המחקר והפיתוח של היתוך קר בכל העולם. היתוך קר שם מדוייק LENR. הדרישה לסקר היא כי במקרה ש- LENR נכון המצב מחייב מבחינת הבטחון הלאומי של ארצות הברית. סעיף הדרישה לתסקיר הוא בעמוד 87 של המסמך אלין מפניה הלינק
  סגור
 • כתבתי פעמיים תשובה. בגלל אורכה היא נימחקה בגלל ריענון
  שמטוב 16/05/2016 08:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של דף התשובות. מצטער אבל ההסברים הטובים אורכם 30 עמודים של ספר ואיני יכול להביא אותם כאן. אראה מה האפשר לעשות בנדוון. אין שום ספקולציה לגביע נכונות היתוך קר, בטוח שזה נכון ב- 99.9 אחוז. אם יש ספקולציה היא רק לגבי זהות הגופים שמנעו מחקר היתוך קר במשך 27 השנים האחרונות וההכחישו את הצלחות המחקר של היתוך קר. אם ניתקלת בטענות קטנספירציה עליך לדעת שאין דרך קצרה להוכיח טענת קונספירציה על פי מקורות קונצנזואלים, כי טענת הקונספירציה היא שהמקורות הקונצנזואלים הם חלק מהקונספירציה. מי ניסה להסתי ? במספר מילים: אילו שהרוויחו המון (בכסף ושליטה בעולם) מהמשך המצב הקיים של תלות באנרגיה פוסילית ותלות באנרגיה של ביקוע גרעיני, זה כולל תאגידים וממשלות כנראה כולל ממנשות ארצות הברית.
  סגור
 • 27.
  שלמה יקירי, שגית !
  בוגית נייטיבס 15/05/2016 00:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין אומרים : "בואו וננסה ...להפריד מוץ מתבן" היות ו"מוץ" ו"תבן" זהים הם. הנכון הוא "להפריד בר מתבן" או "להפריד מוץ מבר" בר=גרגרי התבואה מוץ&תבן=קליפות התבואה https://www.safa-ivrit.org/expressions/mots.php
  סגור
 • טכנית אולי את צודקת אבל
  שלמה גרינברג 15/05/2016 11:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כיוון שאני בא מהחקלאות אז שם משתמשים במונח "להפריד מוץ מתבן". המאמר ששלחת אגב לא בדיוק דוחה זאת
  סגור
 • 26.
  לפעמים נדמה שהיא מדינה מפגרת
  ארהב 14/05/2016 19:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכלכלה וגם החינוך והכל על הפנים שם
  סגור
 • באמת?
  שלמה גרינברג 15/05/2016 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "תזיז" את כלכלת ארה"ב מחוץ לכדור הארץ ותראה מה קורה לכול הכלכלות בעולם. מלבד זאת, אם כ"כ גרוע שם למה העולם כולו מנסה להגר לשם?
  סגור
 • ראה מאמר מהימים האחרונים המגזין POPULARMECHANICS
  שמטוב 16/05/2016 08:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הלינק המלא הוא http://popularmechanics//science/energy/a20874/us-house-cold-fusion המאמר בפופולר מכניקס כולל לינק למסמך של הקונגרסת, וועדת הכוחות המזויינים, עיין בעמוד 87 של המסמך
  סגור
 • אני מנסה להבין מה אתה רוצה להוכיח? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 16/05/2016 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  אני דורש צודק שאיננו בעולם המסריל הזה
  י 14/05/2016 12:16
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אנשים רעים ורשעים רצחו את אבא שלי,חתולה שהיתה כמו הבת שלי,ורצחו עוד קרובים ומכרים שלי,עינו אותי עינויי תופת במשך שנים רבות,מבלי שאדע מה הולך פה בכלל,ולמה.ואני דורש צדק ,להביא לדין את הרוצחים והמענים שעינו אותי,ופיצויים בגובה 100 מיליארד דולר,על כל הזוועות והעוולות שעשו לי. לא פשעתי,עשיתי טעויות אשר לא פגעו באיש,אבל אין שום פרופורציה והלימה לעונש שקיבלתי,ואני אלחם כל חיי,לא אניח לחלאות שעשו לי את כל זה.הרסו את חיי,ואני חושב כל יום אם להמשיך לחיות,ואיך להתמודד עם הזוועות שחוויתי,שעדיין לא תמו.מבחוץ אני נראה כמעט כמו כל אדם,אבל בפנים אני מת ושבור,חיי אינם חיים עוד.אני לא מבקש רחמים מאיש,רק צדק.(צדק שכבר לא יהיה לעולם).ראשי השלטון בישראל יודעים ושותקים כבר שנים רבות.והם מסתירים עוד זוועות רבות,המתרחשות בסתר במדינת ישראל,והציבור אינו מודע להם כלל.יש הצגה עולמית מושקעת ביותר מאחורי הקלעים(מושקעת מהכסף שגנבו לכולכם),הפושעים פועלים בתיאום זה עם זה,הכל הצגה,ריאליטי של זוועות על חשבון כולכם.ביבי ויתר הליצנים בשלטון (הדואגים לעצמם בלבד)הם בובות על חוט,הם חלק סטטי מההצגה ותו לא.הם מקבלים הוראות
  סגור
 • ברררר ... (ל"ת)
  שמטוב 15/05/2016 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אל תוותר להם .תילחם . אני איתך. (ל"ת)
  צודק 14/05/2016 19:57
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 24.
  טכנולוגית אני עדיין לא שומע את נק המפנה
  סמואל ר 13/05/2016 16:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני שמח לקרוא את מאמריך, ונהנה מכך כמובן.לגופו של עניין, זה לא סוד שהענקיות הסמרטפונים ווהמחשבים הניידים הפציצו אותנו במכשירים ובמחשבים בעשור האחרון... זה לא סוד שהמניות שלהן יורדות, כי המכירות שלהן יורדות.... נקודת המפנה שהענקיות שמות אליהן לב, מרוכזות בעיקר בהעברת מידע. שימו לב לעולם הסרברים, הוא הולך צומח ומתפתח. כולן מכוונות את התותחים לשם :)שבת שלום
  סגור
 • 23.
  מצטרף לשאלה על MU בכל זאת עבר זמן רב מאז שהתייחסת
  יוסי 13/05/2016 11:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משהו לוחץ את המניה הזו למטה כל הזמן. זו הזדמנות או סכנת נפשות? תודה!
  סגור
 • נכון, עבר זמן אבל שום דבר
  שלמה גרינברג 13/05/2016 14:13
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בהתייחסות של וול סטריט עד לתחילת אפריל לא השתנה. מתחילת אפריל יצאו 8 אנליסטים בהמלצת קניה, חלקם בקניה חזקה והשוק מסרב לקבל זאת (המלצת המכירה היחידה הייתה ב 2.4 של נומורה. "השוק" עדיין מאמין שהתחרות (במיוחד מול טושיבה, סאמסוןנג הייניקס וסאנדיסק) וירידת מחירי השבבים פוגעים בחברה. עכשיו תאסוף החומר, תברר העובדות ותחליט, בעזרת מי שמייעץ לך מה לעשות.
  סגור
 • 22.
  אפל
  אסף 12/05/2016 21:07
  הגב לתגובה זו
  3 7
  למרות כל התיאוריות של שלמה על עולם הטכנולוגיה והעידן החדש תרשמו היטב אפל בשנה הקרובהתגיע למחיר של בין 60$ - 70$ למניה על מנת שאפל תמשך להסחר במכפילים גבוהים היא צריכה לשכנע את וול סטריט שהיא יודעת לנצל את המכשירים שפיתחה המותג וקהל הלקוחות וליצור מוצרים שייצרו מכך כסף גדול אני בטוח שבאיזה שלב היא תעשה זאת אבל בינתיים היא לא מצליחה לשכנע את וולסטריט ותשלבו בזה את התחרות שיש לה בטלפוניה והירידה החדה בצריכה מסביב לגלובוס ותבינו שאין מנוס מירידות חדות גם הניתוח הטכני מאשר זאת
  סגור
 • ניתוח טכני מאשר כל דבר שתרצה .....
  22 19/05/2016 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדיוק כמו גמטריה ודילוג אותיות אתה יכול למצוא גם שהיה בעוד שנה מלחמת עולם ועם אתה מאמין הפוך תמצא שלא תהיה מלחמת עולם הגרף הולך אחרי המפרש ולא המפרש הול אחרי הגרף
  סגור
 • אסף, הגיע הזמן שתלמד על שלמה
  אבי 15/05/2016 10:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ראשית- הוא לא טועה. שנית - כשהעובדות טופחות על התיאוריות שלו, הוא מיתמם (ראה תגובתו בהמשך) במקרה הטוב, או מאשים את הקורא באי הבנת הנקרא. שלישית- יש לו זכרון קצר (עניין של גיל כנראה) ביחס למה שהוא כתב לפני מספר חדשים, למשל על אפל. רביעית - כמי שמטיף נגד תרבות הכותרות, מאמריו כתובים "בצהובון" הכותרות ביזפורטל, שבו המילים "נסיקה, קריסה, התמוטטות" ועוד כיוצ"ב , הן עניין שבשגרה. לסיכום - ראוי להתייחס אליו בכף (ולא בכפית) של מלח
  סגור
 • צר עולמך כעולם נמלה... (ל"ת)
  איחטיאנדר 14/05/2016 20:15
  הגב לתגובה זו
  0 4
  סגור
 • ומה בדיוק הקשר
  שלמה גרינברג 13/05/2016 09:18
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בין הירידות במניית אפל ל"תיאוריות של שלמה על עולם הטכנולוגיה והעידן החדש"?
  סגור
 • אפל
  אסף 14/05/2016 18:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני מסכים עם המאמר שלך אבל הוא צריך להנחות משקיעים שמסוגלים להשקיע לטווח הרחוק (מעל 7 שנים ואילך) אבל בטווח הקצר בינוני לא ניתן להתעלם מהמצב השורר בעולם ובשווקים ומי שיכנס היום לשוק ולחלק ניכר מהחברות הנפלאות אשר ציינת סיכוי גבוהה יותר שיחטוף מהלומה לא קטנה בטווח הקצר בינוני מאשר מהסיכוי שירוויח
  סגור
 • אם היית קורא המאמרים בעיון
  שלמה גרינברג 15/05/2016 11:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שאלתך/מסקנותיך היו מיותרים,
  סגור
 • 21.
  שלמה בקשה
  ג'ספר 12/05/2016 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמנם אתה מסקר בעיקר חברות מוול סטריט, אבל אתה בטוח מכיר את Infinidat של שלמה ינאי התותח. האם אתה מסכים לסברות שאומרות שכבר כעת החברה הזאת היא מתחרה רצינית לשירותי האחסון של EMC ונטאפ?
  סגור
 • איני מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/05/2016 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  שלמה מה דעתך על MU למה לא מפסיקה לרדת?
  רמי 12/05/2016 18:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם יש משהו שאני כמשקיע במיקרון צריך לדעת?
  סגור
 • מיקרון
  אדם 13/05/2016 11:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיקרון יורדת בגלל שהביקוש למוצריה יורד : א. מכירות הסמרטפונים ירדו ברבעו ההראשון בכ 3% ווזה מקטין הביקוש לרכיבי זכרון. ב. שוק הPC בירידה וזה פוגע במוצרי הDRAM . ג. גם מתחריה ירדו מעל 60% משיא כמו STX ו WDC A שהגיעה לשפל למרות השלמת רכישת סנדיסק-SNDK.
  סגור
 • האמת?עניתי כ"כ הרבה פעמים שאין בכוחי לעשות זאת שוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/05/2016 19:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 19.
  יש לך דש מאפל וסקטור הטכנולוגיה
  אבי 12/05/2016 17:59
  הגב לתגובה זו
  6 3
  צדקת, אה? כשאפל ירדה ל 134 ל 110 כתבת משהו בסגנון שזו הזדמנות. זילזלת בבוטות ובהתנשאות בהשפעה של השוק הסיני. יש היום הזדמנות לקנות את אפל ב 90. קצת צניעות לא תזיק לך. בכל זאת אתה כותב בצהובון בשם ביזפורטל שהוא נושא הדגל של "תרבות הכותרות" האהובה עליך
  סגור
 • והנה אתה קורא קבוע של "הצהובון" (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/05/2016 18:59
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • נכון
  אבי 12/05/2016 19:52
  הגב לתגובה זו
  8 0
  קורא בעיקר את מאמריך בימי חמישי. כתבות מרחיבות את הדעת שאני למד מהן. אלא מאי? אתה מתמקד בעיקר באסטרטגיה ומגמות ( החל מהמהפיכה התעשיתית ועד הלום) ומתעלם מ"רעשים" שמפריעים לתאוריה. אתה מתעלם מהשפעת סביבת הריבית, ממומנטום (ע"ע שינוי תמהיל מכירות הסמרטפון בסין), מכך שהגורם המוביל היום משקיעים הוא הציפיות, ופחות מכפילים, הנהלות (ע"ע פאפא בפריגו) והמזומנים שמייצרת החברה (ע"ע אפל). הסגנון המזלזל בחלק מקוראיך שלך בכל פעם שאלה מערערים על התזות שלך, והעובדה שאינך מודה שגם אתה טועה (שוב, סקטור הטכנולוגיה והבריאות בהכללה), גורמים לאנטגוניזם. לפני 48 שנים סיימתי ללמוד בבי"ס בחיפה שסיסמתו הייתה "והצנע לכת". לא יזיק גם לך. בריאות ואושר
  סגור
 • אבי, אני חושב שהבעיה היא בך...
  איחטיאנדר 14/05/2016 20:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה חושב בSCOPE מאוד מאוד צר, אז מחירים בסקטור התרופות ואצל אפל ירדו בחצי השנה האחרונה. נו אז מה?!?! אתה כאן לחצי שנה? לך תקרא מאמרים של גורביץ'. אותי, ורבים אחרים, מעניינים הרבה יותר תהליכים ארוכי תווך.
  סגור
 • אז יש לי הצעה בשבילך
  שלמה גרינברג 13/05/2016 09:21
  הגב לתגובה זו
  3 4
  תקרא גם מאמרים אחרים, באתרים וורודים, כחולים וירוקים ותגבש דעתך לגבי מה שאתה רוצה לעשות. איני מזלזל באף אחד שמגיב ברצינות.
  סגור
 • וואו...איך לא חשבתי על זה. (ל"ת)
  אבי 13/05/2016 18:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 18.
  תודה שלמה. מה דעתך על הדוחות של SOLAREDGE?
  איחטיאנדר 12/05/2016 16:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ממבט ראשון נראה שהחברה שוברת שיאים. ממבט שני מבחינת GAAP התוצאות לא משהו עם תחזית די שטוחה והמנייה קצת קורסת בימים האחרונים. מה דעתך על התוצאות שלמה? תודה רבה.
  סגור
 • עניתי על השאלה בכתבה הקודמת או זו שלפניה. (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/05/2016 18:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • היתה לך כתבה מלאה לפני מספר חודשים אבל...
  איחטיאנדר 14/05/2016 20:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא יצא לך לענות על שאלות לגביהם לאחר הדו"ח האחרון. בוודאות. אני עוקב ממש מקרוב :)
  סגור
 • 17.
  איזה אפשרויות השקעה יש לרוצים להשקיע בליתיום? (ל"ת)
  יוסי 11/05/2016 21:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • בהחלט יש מגוון אפשרויות אבל
  שלמה גרינברג 13/05/2016 14:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מעדיף שבמקום שאני אשב ואעבור על כול האופציות ואעביר לך את תוצאות הבדיקה תעשה זאת אתה. תתחיל מהויקיפדיה : https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_as_an_investment#Investment_vehicles. שם תקבל תמונה על התעשייה והשימושים השונים. משם תעבור ל: http://etfdb.com/index/solactive-global-lithium-index/. שנותן אינפורמציה על תעשיית הליתיום והחברות המובילות בו. באתר זה אתה יכול לבדוק כול סל, קרן ומניה שמייצגים עיסוק בליתיום.
  סגור
 • 16.
  Carl Icahn ?
  סמי 11/05/2016 20:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אחרי שבמאי שנה שעברה דיבר על זה שאפל צריכה להיות במחיר של 240$ - לפני מספר שבועות מכר את כול האחזקה - ועכשיו הוא בפוזיצית שורט ענקית על השוק. בגדול הכול שחור משחור מנקודת המבט שלו. Carl Icahn sets new Apple target of $240 per share, valuing company at $1.4 trillion May 18, 2015 With A Historic -150% Net Short Position, Carl Icahn Is Betting On An Imminent Market Collapse 05/10/2016
  סגור
 • ומה לדעתך זה אומר?
  שלמה גרינברג 12/05/2016 09:05
  הגב לתגובה זו
  1 2
  גם סורוס ואחרים חושבים כך, אז מה?
  סגור
 • 15.
  טויוטה מתחת 100$ נמוך של שלוש שנים (ל"ת)
  יובל 11/05/2016 17:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 14.
  טויוטה ועולם הרכב הישן
  יובל 11/05/2016 16:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מניות כמו טויוטה גנרל מוטורס פורד. אבל בעיקר טויוטה חוותה ירידה משמעותית לאחרונה האם זה קשור למה שכתבת פה לגבי טסלה והעתיד של הרכב ? תודה
  סגור
 • טיוטה אגב היא המתחרה הגדולה של טסלה
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  וגם השותפה
  סגור
 • בהחלט לא!! (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 13.
  Royal dutch shell. Rds.b
  עמית 11/05/2016 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה תודה על המאמר.אני משקיעה חדשה ורק במניות גדולות עם דיווידנד. רויאל דאטש מחלקת 9% כבר לא מעט שנים. החובות שלה לא גדולים ביחס להכנסות גם אחרי המשבר בנפט. האם לדעתך הדיווידנד יציב ? תודה
  סגור
 • אכן
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם את רוכשת בארה"ב את ה ADR זה אכן כ % 9 למרות שלמניה זה כ 1.88 $ (תבקשי מהיועץ לבדוק היכן נקנתה המניה. האם הדיווידנד יציב? נראה שכן אבל גם חברת ענק זו יכולה לנצל המצב ולהוריד (לא נראה לי)
  סגור
 • תודה שלמה חג שמח (ל"ת)
  עמית 11/05/2016 22:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  האם לאפל יש באמת תחום ריווחי נוסף
  ירדן 11/05/2016 15:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני מאמין שהרווחים מאייפון ירדו בהדרגתיות אם השנים. הוא יקר והקוריאנים סינים וכו' זולים משמעותית ולא פחות טובים. האם אפל מובילה באיזושהיא נישה נוספת? לדעתך... תודה
  סגור
 • להסתכל על אפל דרך הפלאפונים=להסתכל על העולם דרך קשית.
  כגן 12/05/2016 09:16
  הגב לתגובה זו
  5 4
  .
  סגור
 • מדוע שלא תעיין בדו"ח השנתי או בויקיפדיה?
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היא מפתחת כמה נישות אבל שום דבר כרגע לא מתקרב לטלפוניה
  סגור
 • 11.
  בדומה לשואל הקודם ברשימה
  יאיר 11/05/2016 14:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי לדעתך מובילה vlo או psx. מי מהן עדיפנה?
  סגור
 • אותה תשובה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  ביוג'ן מול אמ'גן. לדעתך
  מאיר 11/05/2016 14:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי מהשתיים amgn or biib. מי לדעתך מובילה ועדיפה? תודה
  סגור
 • שתיהם עכשיו על הפנים
  אורי 12/05/2016 08:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במיוחד BIiB נפילה לא יודע מה קורה שם כמו כן המניה הזוcYh נפילה חופשית לצערי חג שמח
  סגור
 • שתי עולמות נפרדים
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי עדיפה זו החלטה שלך
  סגור
 • 9.
  שלמה תודה האם יש שינוי בהערכתך
  סמי 11/05/2016 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את מניית gild. אתה עדיין "מחבב" את המניה ? תודה
  סגור
 • איני "מחבב" שום מניה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  האם זה הזמן להיכנס לסולאר סיטי?
  יונתן הקטן 11/05/2016 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתמול המניה נחתכה (הפסדתי המון) לדעתך זה הזמן להגדיל פוזיציות (שהעליות הבאות יאזנו לי את ההפסדים)jQuery203049129664493968805_1462966843586כרגע המניה במרחק כמה סנטים מתחתית כל הזמנים שלה.
  סגור
 • 7.
  האם זה הזמן להיכנס לסולאר סיטי?
  יונתן הקטן 11/05/2016 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתמול המניה נחתכה (הפסדתי המון) לדעתך זה הזמן להגדיל פוזיציות (שהעליות הבאות יאזנו לי את ההפסדים)jQuery203049129664493968805_1462966843584כרגע המניה במרחק כמה סנטים מתחתית כל הזמנים שלה.
  סגור
 • או שכן או שלא
  שלמה גרינברג 11/05/2016 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עשיתי כתבה ארוכה על החברה ובינתיים היא (הכתבה) עובדת יפה
  סגור
 • 6.
  תודה רבה
  מתלמד 11/05/2016 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם אפשר באר כוונתך לאורך כל הדרך בין מיין סטריט לוול סטריט.
  סגור
 • בארתי זאת עשרות פעמים, נא לחפש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/05/2016 17:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  מארוול
  יוסי 11/05/2016 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, נהנה מאוד מהכתבות המעמיקות והמרתקות שלך! מה דעתך על מה שקורה במארוול? החברה המבטיחה והמצוינת הזו לא כל כל הצליחה בוול סטריט ב 10 שנים האחרונות. לאחרונה נכנסה סטאר בורד להשקעה בחברה. היא הכניסה דירקטורים חדשים והביאה להדחתם של מייסדי החברה אשר ניהלו אותה מיום הקמתה. מה דעתך על שינויים אלו? האם לדעתך שינוים אלו הם חיוביים לטווח ארוך או שמדובר בסיבוב קצר של סטאר בורד לפירוק החברה? תודה!
  סגור
 • אם תחפש תגלה שכתבתי על כך.
  שלמה גרינברג 11/05/2016 17:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בכול מקרה היא גם לא הצליחה כ":כ במיין סטריט בעשור האחרון אבל הפוטנציאל בהחלט שם.
  סגור
 • 4.
  שלמה תודה וחג שמח
  אורי 11/05/2016 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקווה שחב התרפאות יעלו שוב
  סגור
 • 3.
  ורק להשלים אילון מאסק אמר
  חיים 11/05/2016 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שטסלה יספקו חצי מיליון מכוניות בשנת 2018 ומיליון מכוניות בשנת 2020. מדובר בחברה שהשנה תספק בין 80 ל 90 אלף מכוניות- וגם זה לחוץ כי מדובר על מסירה של 30 אלף מניות בחצי הראשון של 2016.. Tesla CEO Elon Musk, who has said he would like to retire on Mars, is certainly no stranger to big promises. And last week Mr. Musk made arguably his boldest claim yet: The electric-car pioneer will deliver 500,000 new cars in 2018, and 1 million by 2020, bolstered by the coming Model 3 mass-market vehicle. That timeline is much more ambitious than what the company had previously communicated. To put the 2018 goal in context, Tesla forecasts 80,000 to 90,000 deliveries in 2016. Even that could be ambitious; the company expects to deliver about 30,000 in the year’s first half. The new timeline has important knock-on effects. Mr. Musk said Tesla would be willing to build its own vehicle parts if its suppliers aren’t up to the new challenge. That could add still more complexity to Tesla’s Model 3 producti
  סגור
 • אכן
  שלמה גרינברג 11/05/2016 17:57
  הגב לתגובה זו
  1 2
  זה אותו אדם שכתב שהמודל S יכשל
  סגור
 • ולהמחיש את ההזיות של מאסק
  ארז 11/05/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הוא אמר השבוע שאם יצרני החלקים לא יעמדו במטרות שלו ולא יצליחו לספק חלקים לחצי מיליון ומיליון רכבים (ב 2018 ו 2020) - טסלה תייצר בעצמה את החלקים. נו באמת - לא פלא שהמניה יורדת. נשמע כמו שי אגסי לעשירים. Mr. Musk said Tesla would be willing to build its own vehicle parts if its suppliers aren’t up to the new challenge. That could add still more complexity to Tesla’s Model 3 production.
  סגור
 • ארז-זכור את מה שכתבת וניפגש בעוד חמש שנים.
  כגן 12/05/2016 09:18
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אל תטרח. אני אקנה את הכובע.
  סגור
 • להשוות את מאסק לאגסי? באמת יש גבול (ל"ת)
  שלמה גרינברג 12/05/2016 09:04
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 2.
  התרשמות אישית שלי ממאסק
  yossi 11/05/2016 13:34
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מדובר באיש מכירות יוצא דופן שבונה מגדלים באוויר על טכנולוגיה שטרם פותחה בתחום של בטריות ליתיום... מתבסס בעיקר על תוכנה מאוד מתוחכמת ואופטימיזציה של ניצול ההספק... יעלה וירד כמו יהודי חביב לפניו... שי אגסי לעשירים בסך הכל
  סגור
 • וההתרשמות שלי ממאסק היא
  יונתן הקטן 14/05/2016 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הבנאדם החזיר טיל לכדור הארץ!!! הבנאדם עשה אקזיט ראשון בגיל 14!!! הבנאדם יצר את המכוניות הכי טובות בעולם (נהגתי בp90d, חלום של מכונית)הבנאדם מדבר גבוה ולמרות כל הספקנות של העולם סביבו, הוא מוציא את הפרויקטים הגרנדיוזים שלו לפועל, והוא מתכנן להטיס אנשים למאדים... סטיב מהjQuery203038736106865989717_1463241696370??? (עדיף להשוות לאדיסון)
  סגור
 • וההתרשמות שלי ממאסק היא
  יונתן הקטן 14/05/2016 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנאדם החזיר טיל לכדור הארץ!!! הבנאדם עשה אקזיט ראשון בגיל 14!!! הבנאדם יצר את המכוניות הכי טובות בעולם (נהגתי בp90d, חלום של מכונית)הבנאדם מדבר גבוה ולמרות כל הספקנות של העולם סביבו, הוא מוציא את הפרויקטים הגרנדיוזים שלו לפועל, והוא מתכנן להטיס אנשים למאדים... סטיב מהjQuery203038736106865989717_1463241696370??? (עדיף להשוות לאדיסון)
  סגור
 • וההתרגשות שלי מאסק היא
  יונתן הקטן 14/05/2016 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנאדם החזיר טיל לכדור הארץ!!! הבנאדם עשה אקזיט ראשון בגיל 14!!! הבנאדם יצר את המכוניות הכי טובות בעולם (נהגתי בp90d, חלום של מכונית)הבנאדם מדבר גבוה ולמרות כל הספקנות של העולם סביבו, הוא מוציא את הפרויקטים הגרנדיוזים שלו לפועל, והוא מתכנן להטיס אנשים למאדים... סטיב מהjQuery203038736106865989717_1463241696370??? (עדיף להשוות לאדיסון)
  סגור
 • "שבונה מגדלים באוויר "?
  שלמה גרינברג 11/05/2016 17:55
  הגב לתגובה זו
  7 3
  תבדוק שוב, איני טורח לענות על שטויות. שי אגסי?
  סגור
 • שלמה כתבתי מספר נימוקים ואל כולם התייחסת בתור "שטויות"
  yossi 12/05/2016 11:17
  הגב לתגובה זו
  3 1
  במקרה אני בקיא בתחום של בטריות ואגירת חשמל, האם תוכל בבקשה להסביר לי אודות פיתוח אחד של מאסק שהגדיל את קיבול בטריית ליתיום? אני אחסוך לך - לא הוא וגם לא טובי המומחים בתחום הצליחו בנתיים. אם זה יקרה אני אהיה הראשון לברך, אבל עד שזה יקרה, וזה גם יכול לקחת שנים, יתרסקו יותר מכמה אלון מאסק (כמו שי אגסי לפניו)
  סגור
 • מאסק
  שלמה גרינברג 12/05/2016 18:39
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ראשית לא דברתי על הליתיון אבל מאסק בונה וכבר מפעיל את מפעל הבטריות הגדול בעולם שבין השאר משקיע הון בפתוח בטריות ארוכות טווח יותר. אם אתה בקיא בבטריות ואגירת חשמל אתה חייב לדעת שאין בעולם שום אדם שקידם את הנושא כמאסק. להשוות את מאסק לאגסי זו לא רק שטות זו בורות. מה שחלם וביצע מאסק הצליחו לעשות מעטים בהיסטוריה, מדוע שלא תבדוק?
  סגור
 • אני לא מבין במניות וטכנולוגיה כמוך, אבל בבטריות כן
  yossi 13/05/2016 21:37
  הגב לתגובה זו
  4 5
  ואני אומר לך שלהגיד שאין שום אדם שקידם את נושא הבטריות ואגירת חשמל כמו מאסק זה פשוט אמירה שטחית שמבוססת על בורות וחוסר הכרות של התחום... מאסק שילב בחוכמה רבה את הטכנולוגיה הכי מתקדמת של תחום הסוללות עם תוכנה מתוחכמת והצליח לייצר מוצר בעל טווח נמוך (זה עם המקסימום שהבטריות מאפשרות היום). אם אתה כל כך נעלב מההשוואה לשי אגסי, מצידי אתה יכול להשוות אותו לסטיב ג'ובס. הבעיה שאייפון ואייפד זה לא רכב. לא מבחינת המורכבות המכנית, רגולציה, בטיחות, ודרישות האמינות... לפתח עוד דור של בטריות שיתנו מענה לכל הבעיות שרשמתי לעיל ייקח בין 1 שנה ל- 20 שנה. מי שמוכן להמר על כך שדווקא מאסק יצליח - שיבושם לא. אני לא מהמר על אף אחד ומעריך שהוא יסיים כמו אגסי דווקא, ולא כמו ג'ובס (אשמח אם אתבדה)
  סגור
 • אל תעלב יוסי
  אבי 12/05/2016 18:01
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מי שלא מסכים לדעתו של גרינברג, כותב שטויות או לחילופין לא מבין ו/או לא קרא את הכל (מחק את המיותר)
  סגור
 • 1.
  קאטרפילר
  CAT 11/05/2016 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, אם תוכל בבקשה להתייחס לקאטרפילר לאור הכתבה שלך - אם אנו בתום עידן הנפט האם לדעתך החברה ערוכה להתמודד עם השינויים? או שמא זו תחילת סופה והמכירות רק יילכו ויירדו? כמו כן, מה דעתך על הנהלת החברה? תודה מראש
  סגור
 • מה הקשר?
  שלמה גרינברג 11/05/2016 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קאטרפילר עוסקת בעבודות תשתית ועפר, מדוע המכירות צריכות לרדת? אם המכירות ירדו זה יהיה בגלל תחרות או האטה כלכלית אבל לא בגלל נפט. קאטרפילר משקיעה הון במו"פ (ראה ב 20-F ) ומה שיהיה בתעשיית הרכב יגיע גם לתעשיית הרכב הכבד/טרקטורים וכלי עפר. אין לי דיעה על ההנהלה אבל זו חברה שמובילה עשרות שנים כך שאפשר להניח שההנהלה בסדר.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות