מי ימצמץ ראשון? למרות המשבר הסיני הפד יעלה את הריבית

גיל הוד, יועץ אסטרטגי כלכלי ודירקטור בקרנות פנסיה, חושב שהבנק המרכזי באמריקני עתיד להעלות את גובה הריבית במשק בהחלטה הקרובה - מהם הגורמים? וכיצד העולם יגיב במידה ואכן זה יקרה?
|
(1)

המשבר שהתחולל בשוק המניות הסיני , ויש שיאמרו בכלכלה הסינית, גרם לשינוי בתפישת השווקים אודות עליית הריבית החזויה בארה"ב. עד לפני ימים אחדים הקונצנזוס היה כי ה'פד' יעלה את הריבית בפעם הראשונה מזה זמן, כבר בישיבתו הקרובה בספטמבר, כאשר המוסכמה הייתה שאם מסיבות טקטיות הדבר לא יתרחש בחודש הקרוב - הוא יקרה לכל המאוחר בחודש דצמבר השנה.

<

החשש מהיסוס של ה'פד' הוא חשש ריאלי משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא החלשות השווקים המתעוררים ובראשם סין, שעלולה לגרור גם את המשק האמריקני להאטה בעקבות זו בפעילות הכלכלית העולמית. סיבה שניה, היא קיטון בתשלום על החוב של הממשל האמריקני. בסופו של יום, בסביבה של ריבית אפסית, הממשל האמריקני בכל יום מנפיק אגרות חוב בעלות "קופון" של 0.5%-1.5%. הממשל האמריקני פורע בהדרגה חובות יקרים ומגייס במקומם איגרות חוב בריבית של 0.5%-1.5%.

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

למרות זאת, ה'פד' לא יכול להראות שהוא ממצמץ ראשון, למרות המפולת הסינית ועמה נפילת השווקים ברחבי העולם ש"טרפו את התחזיות". ה'פד' חייב להתעקש ולהעלות את הריבית בחודשיים הקרובים. העלאת הריבית מתבקשת בגלל שתנאי המאקרו של המשק האמריקני לא השתנו. אינפלציית הליבה יציבה מזה זמן על רמה של 1.8% לשנה, ותוואי הצמיחה החזויה אינו משתנה דרמטית ונאמד ב-2.5%. כאשר תנאי היסוד לא משתנים והם נתפשים כטובים ביחס לשאר המשקים המפותחים, אין סיבה שלא לדבוק במדיניות.

<

בנוסף, ישנם גם משתנים פסיכולוגיים רבי משמעות אשר מייצרים "בהפוך על הפוך" את הצורך לדבוק במדיניות שדוגלת בהעלאת ריבית קרובה. ראשית, אי העלאה של הריבית משמעה הודאה בחולשת הכלכלה האמריקנית ופגיעה בביטחון שחשים הצרכנים והמעסיקים, כמו גם המשקיעים בארה"ב. כמו כן, ארה"ב כמנהיגת העולם וכמובילה כלכלית, אינה מעוניינת להיתפש כמי שנרתעת ממספר "משביתי שמחות" בכפר הגלובלי.

<

מעבר לתנאי המאקרו ולמשתנים הפסיכולוגיים, גם לשווקים הפיננסיים יש מה לומר. הם מצידם כבר מגלמים העלאת ריבית של ה'פד' ובעצם "מכריחים" את ג'נט ילן, נגידת ה'פד' להגיב. ככל שהפד יאחר בתגובתו כך הוא ייתפש כהססן וכמי שנגרר למהלך. לכן הגיוני כי יקדים להעלות את הריבית. כל עוד לא חלו זעזועים אמיתיים בכלכלה האמריקנית, ה'פד' יבצע העלאת ריבית כמתוכנן שתהיה מאוד מינורית - ברמה של עשיריות אחוזים.

<

החזאים הפסימיים גם צפויים להתבדות, העלאה מינורית של הריבית בארה"ב תתפרש כהבעת אמון של ה'פד' בכלכלה האמריקנית. ולמרות "התייקרות הכסף" בשל העלאה קטנה של הריבית, הדבר עשוי להתפרש בצורה חיובית ולהוביל להמשך עליות השערים בוול סטריט. 


**הכותב הוא יועץ אסטרטגי כלכלי ודירקטור בקרנות פנסיה 

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פגעת בול (ל"ת)
  ג 19/09/2015 22:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות