הבשורה של ג'נט יילן: האם ישתנו דרכי הפעולה בארה"ב?

יוחאי שויגר, אנליסט ב-FXCM ישראל, מתייחס למינויה ההולך ומקרב של ג'נט יילן כיו"ר הפד ולהתנהלותה בשוק ההון
|

ג'נט יילן, הנגידה המיועדת של הבנק הפדרלי, הצליחה בשבוע שעבר לתת דחיפה נוספת לשווקים, והמדדים קבעו, שוב, שיאים חדשים. רק נזכיר שמינויה, אשר היה בעצמו אירוע שהשווקים חגגו, היה (בתחילת הדרך) מאוד לא בטוח, וזאת עקב העדפת הנשיא אובמה של אנשים קרובים אליו הרבה יותר, כמו לארי סאמרס ואחרים.

רק קמפיין תקשורתי משולח רסן כלפי אותם מועמדים, הבהיר לנשיא שהשוק הוא הריבון כאן, לכן נאלץ למלא אחר רצונו של וול-סטריט ולהציג את מועמדותה של יילן לסנאט. הצהרת הכוונות שלה, לגבי מעשיה בתפקיד, היתה הגורם לשיאים חדשים בשוק האמריקני, ולעליות די מדהימות באסיה, אירופה ואפילו בישראל.

דאגתה לגבי אחוז האבטלה, והיציבות של ה"התחדשות הכלכלית" הקטנה באמריקה היו עיקר דבריה - לא ממש משהו חדש ומהפכני, למעשה היא חזרה על מדיניות קודמה בתפקיד, ברננקי. בכל זאת, היה בנימת דבריה די כדי להצדיק את המוניטין שלה כיונה צחורה בכל הנוגע להרחבה הכמותית, ובשוק נשמו לרווחה ואף פיתחו תיאבון נוסף. צמצום לא נראה באופק כעת. הבנק הפדרלי עדיין לא רואה במאזנו המתנפח, המגיע כבר לכמעט 4 טריליון דולר, בעיה ממשית.

ברננקי אינו חושב שמדיניותו יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לדולר האמריקני, ואינו רואה את מצב השווקים הפיננסיים כבועה מנותקת מן המציאות הכלכלית האמיתית. יתר על כן, הוא אינו מאמין שיש בעיה במדיניות המממנת למעשה את הגירעון הממשלתי (על ידי רכישת כטריליון דולר של מדינה לשנה).

בהקשר זה, מעניינת תגובתו המתונה של הדולר, לאור מדיניות כה משחיתה שהייתה אמורה לדרדר אותו לרמות שפל עמוקות הרבה יותר. כנראה שהדבר נובע ממצבם הגרוע גם כן של יתר המטבעות המובילים. הדולר הוא עדיין האלטרנטיבה הטובה ביותר.

האירו, הין, היואן והשטרלינג - כל אחד מאותם מטבעות סובל מבעיות חמורות כמו נזילות נמוכה, בעיות מבניות, הרחבה ואי שקיפות. אלה גורמים בינתיים למערכת הפיננסית להמשיך ולראות בדולר את המקום המונטארי היחיד שיכול לשמש כמטבע רזרבות גלובלי.

בצורה זו, לג'נט יילן, או לכל ראש פד אחר, יש את היכולת להמשיך ולומר לעולם את מה שאמר שר האוצר האמריקני לשעבר בשנות השבעים: "הדולר הוא המטבע שלנו, והבעיה שלכם". בהינתן שלפנינו מנהיגת פד שבוודאי לא תסטה מהמדיניות המרחיבה מרצונה אם לא נראה כלכלה פורחת של ממש, נותרו לנו מעט אפשרויות, שכולן קשורות יחד: או משבר פיננסי.

כאן העניין נהייה קצת מעוות, עד עכשיו ההשפעה של אותה הרחבה על הכלכלה הוא מאוד קטן, ועל כן קשה לראות תסריט של התפרצות אינפלציונית שתגרום לשינוי במדיניות. ראו את מה שקורה בנפט, ובחומרי הגלם האחרים לגבי עניין זה - מבלי צמיחה גלובלית קשה לראות את המדינות האחרות ומטבעותיהן, מפתחים כוח מוניטארי יציב, גלוי ונזיל מספיק כדי להתחרות מול הדולר.

לאתר FXCM ישראל

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות