מהלך הנפילות שנרשם בשבוע החולף בבורסות אירופה - האם זו הזדמנות קניה?

הנפילה בדאקס נמשכת גם היום. אלכס זבז'ינסקי מתייחס לסיבה המרכזית לירידות ומספק המלצה
|
(1)
לאן מכאן

מדדי המניות באירופה רשמו נפילות של ממש בשבוע החולף. מדד הדאקס שצלל 3.1% לשפל של מעל 3 חודשים הוביל את המגמה אבל גם מדד הקאק הצרפתי שאיבד 2.25% לא נותר הרחק מאחור. הסיבה המרכזית ללחץ המכירות בבורסות אירופה הייתה ההתחזקות של האירו שקפץ 1.75% בשבוע החולף מול הדולר לשיא של שנתיים. גם היום לחץ המכירות נמשך והדאקס מאבד עוד 0.7% (אחרי נפילה של 1.65% ביום שישי). 

DAX 30 -0.28% DAX 30 13,749.93 -0.28% DAX 30 סגירה:13,789 פתיחה:13,774.44 גבוה:13,788.41 נמוך:13,741.65 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא:   CAC 40 -0.24% CAC 40 6,096.86 -0.24% CAC 40 סגירה:6,111.24 פתיחה:6,105.17 גבוה:6,110.95 נמוך:6,087.77 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא:

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב-דש: "זה היה עניין של זמן עד שהתחזקות האירו תתחיל לכרסם בביצועים של המניות האירופאיות, במיוחד של החברות היצואניות שמספרן גדול במיוחד בבורסת גרמניה. אולם, להערכתנו, הנחיתות של המניות באירופה ביחס לשוק המניות בארה"ב לא צפויה להיות ממושכת. קודם כל, הנסיבות של התחזקות האירו מתבססות על השיפור בכלכלה האירופאית. לעומת זאת, חולשת הדולר מבטאת קודם כל חולשה בכלכלה האמריקאית והבעיות הפוליטיות בה. בשבוע שעבר שוב נכשל הניסיון לאשר השינוי ברפורמת הבריאות בארה"ב, מה שהוריד עוד יותר את הסיכוי לאישור הרפורמות הגדולות במערכת המס ובתשתיות. החקירה נגד הנשיא מתרחבת. הסיכון שמשרד האוצר האמריקאי יתקע ב"תקרת החוב" בחודש אוקטובר עולה".

"כבר לא בטוח שהסיכון הפוליטי בארה"ב נמוך מהסיכונים באירופה. באירופה דווקא יש ממשלות חדשות ופרו-אירופאיות בצרפת, ספרד, אוסטריה והולנד. על פי תוצאות הסקרים, קנצלרית גרמניה תשמור על השלטון אחרי הבחירות. הסיכון הפוליטי באיטליה ממשיך להיות גבוה, אך הבחירות כנראה יתקיימו רק ב-2018 ולאחרונה הממשלה הגיעה להישגים בפתרון בעיית הבנקים. בנסיבות אלה, היתרון של המניות האמריקאיות על פני האירופאיות יכול להיות רופף למרות היחלשות הדולר. צריך לציין, שאומנם לאחר המשבר באירופה שוק המניות האירופאי התקשה להשיג לאורך זמן תשואה עודפת על פני השוק האמריקאי, גם כשהאירו התחזק וגם כשנחלש, אך בשנים לפני משבר 2008 התחזקות האירו לא הפריעה לשוקי המניות באירופה לבלוט ביחס למדדים בארה"ב (תרשים 8). כשכיוון המטבע הוא הביטוי למצב הכלכלי והפוליטי, היחלשות של שער החליפין לבדו אינה ערובה לביצועים טובים של המניות".

"נקודה נוספת שתומכת בהשקעה באירופה בהשוואה לארה"ב זאת העובדה שעליות השערים בארה"ב מתפזרות בין פחות מניות מאשר באירופה. בשנה האחרונה נרשמו עליות שערים בכ-70% מכל המניות הכלולות במדד S&P500 לעומת כ-80% מהמניות במדד BE500, למרות שהתשואה של S&P500 הייתה גבוהה בכ-5% לעומת המדד האירופאי. עובדה זו באה לידי ביטוי בביצועים עודפים של מדד BE500 במשקל שווה (שבו לכל מניה יש משקל שווה) על פני המדד הרגיל לפי שווי שוק. לעומת זאת, בארה"ב מדד S&P500 במשקל שווה השיג ביצועים נחותים ביחס למדד רגיל (תרשים 9). מעט מניות מושכות את השוק כלפי מעלה בארה"ב כאשר מניות רבות מפגרות. מצב זה מוריד סיכון למשקיע אקטיבי בשוק האירופאי בהשוואה לשוק האמריקאי. לבסוף, נציין, שבמונחים שקליים השוק האירופאי ממשיך להשיג תשואה עודפת משמעותית בשנה האחרונה בהשוואה לארה"ב בגלל ההיחלשות החדה של הדולר ביחס לאירו. שורה תחתונה: אנו ממשיכים להמליץ על השקעה במשקל יתר בשוק האירופאי ומשקל ניטרלי בארה"ב".

גרף מדד הדאקס מתחילת השנה, והירידות בימים האחרונים:

אורי גרינפלד, כלכלן ראשי בפסגות: "השינוי במסרים של ה-ECB, כמו גם אובדן האמון ביכולות של טראמפ לעשות משהו משמעותי הביאו את האירו להתחזק מאז אפריל ב-10.1% מול הדולר. בניגוד לארה"ב, שם משקל היצוא בתוצר הוא נמוך, התחזקות האירו מהווה רוח חזיתית משמעותית למשק, כאשר את ההשפעות השליליות של התיסוף אנו מצפים לראות בדו"חות החברות האירופאיות כבר ברבעון הבא. בדיוק בשל כך המדדים באירופה ירדו בחדות בחודש האחרון וחזרו לרמות בהן שהו ערב הבחירות בצרפת. מאותה הסיבה בדיוק דראגי דאג לציין בבירור בהודעתו שהמדיניות המוניטארית של ה-ECBתלויה גם בתנאים הפיננסיים בגוש. למעשה, האירו החזק והשפעותיו על הצמיחה, רווחי הפירמות והאינפלציה, הוא הקלף העיקרי שדראגי יוכל לשלוף מהשרוול במידה והלחצים מגרמניה יימשכו. לכן, גם אם תהליך צמצום ההרחבה הכמותית אכן יתחיל בקרוב, אפשר לצפות למסרים מאוד ברורים מצד ה-ECB בנוגע לכך שהריבית בגוש האירו תוותר ברמתה עוד זמן ארוך לאחר מכן."
 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בורסות אירופה
  איציק1 24/07/2017 09:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מערכת ביזפורטל-חבל שאתן לא נותנים יותר תשומת לב בכתבות שלכם והניתוחים לגבי שוק זה. האם זה מכוון שרוב תשומת הלב תהיינה על ישראל? חבל כי אני חושב שכמוני יש עוד המון אנשים ששוק אירופה מעניין אותם..... אנא תתיחסו יותר לשוק זה ממש כמו שעשיתם היום. אשמח לתגובות..... גורביץ אומר שהדקס כבר לא יגיע לשיאים חדשים ואת זה הוא אומר כאשר כל סוף שבוע הוא מבטיח שיאים חדשים חח
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות