נגמר החופש - או איך להתכונן לספטמבר התנודתי?

אחרי יום העבודה בארה"ב יחזרו הסוחרים לעבודה מלאה. האם ספטמבר יממש את המוניטין שלו כחודש גרוע לשווקים? ועם איזה מניות נצלח את סערת שלושת ה–T?
|
(14)
זיו סגל, צילום: תמר מצפי
ברוכים כל השבים לאלה שחזרו מ-"חום יולי אוגוסט"! גם מי מכם שהיו איתי כאן בחודשים האלו וגם המצטרפים שזה עכשיו חזרו מחופשתם! כמונו, גם רבים מסוחרי וול סטריט, מנהלי קרנות וכספים, אנליסטים ופרשנים, יחזרו, אחרי יום העבודה, לשגרת פעילות מלאה. וזכרו שבוול סטריט אין את ה-"חגים" (בה' הידיעה) כך שמבחינתם החזרה היא לפעילות רצופה.
כותרות המדיה הפיננסית על גווניה, היו דרמטיות בחודשים אלו אבל ואולי זה יפתיע חלק מכם, אבל ה-S&P500 נמצא היום כמעט באותה נקודה בה הוא סגר את חודש יוני. יש לכך מספר משמעויות.  
הראשונה, אם התיק שלכם עלה בתקופה הזו – מצוין. אם ירד ולא עשיתם פעולות, כדאי לבדוק את הרכב המניות והתאמתן לתקופה. אם ירד וגם עשיתם פעולות, אזי שילמתם עמלות מיותרות וכנראה נסחפתם אחרי מבול החדשות, סחף שיש ללמוד לנהל בעתיד.
המשמעות השנייה היא המשך ישיר למשמעות הקודמת. זיכרו שחדשות בעיתונים הן בעיקר ר-ע-ש. המדיה היא עסק שמתפרנס מיצירת רעש או לטובת מניפולציות למיניהן, או פשוט בשביל שתהיו שם ותצרכו פרסומות. כותרת כתבה בבארונ'ס שהתפרסמה השבוע אמרה: When The Stock Market Is this Crazy, You Should Just Invest Lazy. הכתבה גם הגדירה אפיון נחמד לרעשי השוק, 3 ה-T's: tweets, trade, treasuries.
המשמעות השלישית והחשובה ביותר: עכשיו הזמן לצאת מהעצלנות. שווקים לא מדשדשים לנצח והיציאה של ה-S&P500 מאזור הדשדוש יכולה להימשך לכדי מהלך דרמטי בכיוון היציאה. השאלה המהותית היא כמובן לאיזה כיוון יצא המדד?
זמן הכרעה ל-S&P500
בשביל לזהות את כיוון היציאה, נצטרך להסתכל בגרפים ולעקוב אחרי הרמות הטכניות החשובות: 2,800-2,820 מלמטה ו-2,945 מלמעלה. מאוד קשה אפילו לנסות להמר על כיוון היציאה. בעד עליות מעיד מצבן הטכני של הרבה מניות חשובות שנראה טוב. בעד הירידות מדברת התמונה הטכנית הגדולה של החלשות השוק והמערבולות שהעולם מסתחרר לתוכן.
הקו שהלכתי לפיו בשבועות האחרונים היה הגנה על תיק בפני ירידות, השקעה בזהב ומניות כריית זהב שעלו יפה מאוד בחודשים האחרונים ובחירת מניות ו-ETF מתחומים שיתפתחו אל העתיד ושאפילו מהווים נדבך משמעותי בעיצובו. כך ניתן גם להרוויח כסף וגם לא לטמון את הראש לנוכח העובדה שההרפתקה המוניטרית ומלחמת הסחר העולמית יכולים בסופו של דבר להוליד את משבר המניות הבא.
כדאי לזכור שני דברים על משברים: הראשון, הם קורים בסופו של דבר ואף אחד לא יגיד לכם יום לפני. בדיעבד הכתובת על הקיר. בפועל הם ברבור שחור. לכן, כמו קניית פוליסת ביטוח, ההתייחסות אליהם נראית מעיקה וטרחנית עד שצריך לממש את הפוליסה.
השנייה, הם עולים בחומרתם ממשבר למשבר. אם משבר 2008 כמעט שיתק את העולם, המשבר הבא יהיה גדול יותר ודי ברור גם למה. סיכויים טובים שהוא יהיה סביב מערכת המטבעות וחוקי המשחק העולמיים.
בעניין השוק כדאי לזכור שסטטיסטית חודש ספטמבר הוא חודש לא טוב בשווקים. זה אומר שלפחות עד שלא תהיה פריצה מהימנה למעלה, אם תהיה, כדאי לדעתי להמשיך להגן על התיק באמצעות אופציות מכר ונכסים אחרים שנותנים מענה לשוק יורד. אני עדיין סבור שלזהב יש עוד מהלך עליה ארוך טווח לפניו ולכן, בעיניי, הוא והכסף (silver) הם בסיס טוב לתיק מניות – דרך השקעה בתעודות סל או מניות של חברות כריה או בתעודות של המתכות עצמן.
מניות? בהחלט יש להן מקום ותפקיד
כפי שעולה מהתגובות לפוסטים האחרונים וגם לשיתוף של הפרסום בעמוד הפייסבוק שלי, לפחות עבור חלק מהקוראים, מסתבר שלא הייתי מובן.
ראשית, אבהיר שאני כמובן לא מייחל לאסון עולמי וגם לא לאסון בישראל. כאיש משפחה, כפעיל בשוק ההון במשך 30 שנה, כמנהל השקעות בוול סטריט, כמרצה וכבעל טורים, אני חש חובה גם לעשות ככל יכולתי להאיר את המציאות באור נכון וגם לנקוט את הפעולות הנדרשות.
התנהלות מקצועית לאור ההתפתחויות העולמיות היא בדיוק כמו אגירת מזון ואיטום בתים לקראת סופה. אף אחד לא מייחל לכך שהיא תפגע בו. זה עדיין לא מבטל את החובה להיערך.
שנית, אני סבור שהשקעה במניות של חברות מסוימות יכולה להיות דווקא תיבת הנוח שלנו איתה נחצה את הסערה. למה? קודם כל משום שאין אלטרנטיבות השקעה פיננסיות אחרות ואם לא נעשה משהו עם הכסף הוא ישחק. בנוסף, משום שלהרבה חברות ישנם היום יתרונות פיננסיים ועסקיים שעושים אותן חזקות אולי אף ממדינות מסוימות.
כפי שציינתי קודם, חלק מהחברות גם מעצבות את הסדר העולמי החדש ואף יהיו הסדר העולמי החדש ולכן אפשר לראות בהן את תיבת הנוח שלנו. יש מגוון גדול של אפשרויות. דיברתי כבר על חברות הגנה וביטחון, על מריחואנה רפואית, על תשלומים מקוונים.
רעיונות השקעה:
 הראשון, תחום הדור ה-5 הוזכר השבוע כתחום שבו סין תאתגר טכנולוגית את המערב. אפשר לבחון את התעודה FIVG שמשקפת את הענף או לאתר חברות רלבנטיות בודדות.
השני, אל תחום התשלומים הדיגיטאליים התייחסתי כאן והזכרתי את SQ. אפנה את תשומת ליבכם ל-QIWI שמגזין פיננסי מוביל כלל אותה ברשימת 50 המניות-חברות הצומחות בעולם. חברת התשלומים הזו פועלת במזרח אירופה, לרבות רוסיה, באיחוד אמירויות המפרץ ובמדינות נוספות.
יש שיראו בכך אלמנט של סיכון אבל אם חושבים על סדר עולמי חדש, הסיכון הופך דווקא לפיזור סיכון. טכנית, המניה פרצה קלות התנגדות משמעותית ב-24.3 ועלתה יפה ביולי-אוגוסט. אם הפריצה תחזיק מעמד, יהיה זה סימן לאפשרות עליה נוספת.
מספר שלוש הוא תחום נוסף שהעולם חם עליו הוא תחום מזון הבריאות/טבעונות. הקפיצה של ביונד מיט (סיומל:BYND) והרגישות שלה לכל עסקה נוספת עם רשת מזון מראים כמה התלהבות יש פה. יש הרבה חברות מתחום המזון האורגני, תוספי התזונה, משקאות וכו' שיכולות להנות מהטרנד הזה.
ישנם הרבה מקרים שהמניות די נמצאות על הרצפה ביחד עם מניות של מוצרי צריכה אחרים ואפשר להתחיל לחשוב על איסופן. מניות ששמתי עליהן עין, חוץ מ-STZ שציינתי כאן ושממש לא על הרצפה הן: FIZZ, LWAY, NBEV, NATR, STKL, UNFI, HAIN.
חלק מהמניות הן של חברות קטנות ובשערים אופטיים נמוכים מה שהופך אותן למתאימות לזירת המשקיעים הפרטיים. זהו אחד התחומים שאני משקיע מאמץ באיתור רעיונות כי גם הערכים שעומדים מאחורי התפתחות הסקטור נאים בעיני.
אתם מוזמנים תמיד לחזור ולדלות רעיונות מפוסטים קודמים שהעליתי כאן. אני מנסה לשמור על יחס סביר בין חזרה על דברים לבין חידוש ולכן לא חוזר על כל רעיונות העבר שחלקם עדיין רלבנטיים.
אז שיהיה לנו בהצלחה עם ספטמבר.
כותב המאמר הינו זיו סגל, העוסק בתחום השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני, מימון התנהגותי ואימון מנטאלי, בעל עיסוקים מגוונים בתחום בפרקטיקה ובאקדמיה.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  מניות ויומן קלנדרי
  אחד שיודע 04/09/2019 20:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זיו, כבר המון שנים שהתרופף הקשר בין ביצועי שוק המניות וחודשים קלנדריים, עליות בינואר, ירידות בפברואר, וכו'. גם עידן האלגו, וגם העשור האחרון עם מעט מאוד מימושים, שינו קורולציות שפעם היו קיימות.
  סגור
 • 11.
  למה ללכת רחוק?
  מוטי 04/09/2019 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש את WIX ו-FIVERR הישראליות, אחלה חברות עם אחלה פוטנציאל צמיחה.
  סגור
 • 10.
  המלצות מוזרות
  אחאוול 02/09/2019 12:03
  הגב לתגובה זו
  3 16
  הזהב בשיא אס מה לקנות מניות של חברות זהב?כאילו אם תבוא מפולתהם לא ירדו?
  סגור
 • 9.
  מזנק כעת בעולם לשיא שנתי!!!! (ל"ת)
  הדולר 02/09/2019 12:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 8.
  סקטור מומלץ
  רוזן 02/09/2019 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סקטור הטכנולוגיה כבר עלה הרבה מאד השנה והוא כולל את מניות FAANG שנסחרות בממוצע במכפיל רווח של 47.7 לשנת 2019 כך שהסקטור כבר יקר מאד . סקטור הבריאות שהוא גדול וחזק ומתאים לתקופה עכשיו עלה מעט והוא הסקטור שנכון להשקיע בו כעת - למשל בתעודה XBI וכן LABU
  סגור
 • 7.
  מה מענין? 1-זמנית הדולר,2-שורט דקס.3-שורט נפט-dwt,
  כותבי תרחישים 02/09/2019 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהצלחה לכולם
  סגור
 • 6.
  במצב הפוליטי, בשוק ההון
  אי וודאות 02/09/2019 10:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עדיף לשבת על הגדר עד יעבור זעם
  סגור
 • 5.
  כתבה יפה. תודה (ל"ת)
  אנונימי 02/09/2019 10:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  עוד יום סתמי בבורסה (ל"ת)
  משעמם 02/09/2019 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  ארוך ומתיש
  משה 02/09/2019 09:24
  הגב לתגובה זו
  7 2
  כמשקיע מעל 30 שנה אני נמצא בבורסה 4 פעמים בשנה , תמיד נכנס לפני הכרזת התוצאות הרבעוניות , כ שבוע לפני ויוצא ביום שאפל מודיע על על תוצאות הרבעון, ביתר הזמן אני בחופש , הרווחים נאים.
  סגור
 • 2.
  שהתשואות באגרות החוב נושקות לאפס
  צריך לגוון 02/09/2019 08:35
  הגב לתגובה זו
  3 2
  לא נשאר הרבה ברירות מלבד הגדלת הרכיב של מטבע חוץ.
  סגור
 • 1.
  ניתוח טכני זה בלוף וכל מי שמסתכל
  יוסי 02/09/2019 07:51
  הגב לתגובה זו
  3 3
  על ניתוח טכני פשוט חסר הבנה בשוק ההון!!!
  סגור
 • צודק
  דוד מירושלים 02/09/2019 09:16
  הגב לתגובה זו
  7 0
  צודק 100%
  סגור
 • צודק 200% (ל"ת)
  גיליוס 05/09/2019 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות