הדירקטורים ב-IDB נתבעים לשלם 1.353 מיליארד ש' בגין חלוקות דיבידנד אסורות

בקשת אישור התביעה הנגזרת נסמכת על חוות דעתו של פרופ' ירון זליכה. הבקשה אינה כולת את המשפחות לבנת ומנור שהיו ב-2008-2010 מקבוצת השליטה
 |  (2)
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו), צילום: בוצ'צ'ו
לבית המשפט הוגשה בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד נוחי דנקנר והדירקטורים של חברת אידיבי אחזקות שכיהנו בין השנים 2008-2010 בגין אחריותם לחלוקות אסורות של דיבידנדים בהיקף של 1.842 מיליארד שקל שביצעה החברה.

בקשת אישור התביעה הנגזרת הוגשה על ידי עו"ד אופיר נאור, עו"ד רנן גרשט ועו"ד עדי גרנות והיא נסמכת על חוות דעתו של פרופ' ירון זליכה. מגישי התביעה הנגזרת מבקשים מבית המשפט כי יקבע את אחריותם של הדירקטורים לביצוע חלוקות אסורות של דיבידנדים ולחייבם בתשלום מלוא הנזק שנגרם לקופת החברה בגין חלוקות אלו, בסך של 1.353 מיליארד שקל, וזאת בגין החלוקות האסורות שבוצעו בשנים 2008-2010 בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כדין.

הדירקטורים הנתבעים הם: נוחי דנקנר ואמו זהבה דנקנר, מנהלים בכיראים בחברה שגם לקחו חלק בדירקטוריון רפי ביסקר, ליאור חנס ואלי כהן, והדירקטורים אריה מינטקביץ יעקב שימל, מאיר רוזן, שמואל לחמן, צבי דברוצקי ושמואל דור. לעומת זאת מתבקש בית המשפט לפטור מהתביעה את משפחת לבנת ומנור שהיו אז מקבוצת בעלי השליטה בחברה, מאחריותם לביצוע חלוקות הדיבידנדים נשוא התביעה הזו.

תובעים טוענים כי "המשיבים, שהינם מקרב בעלי השליטה או מקורביהם, לאשר חלוקות אשר היטיבו מאוד עם בעלי השליטה, ובכשירותם כדירקטורים, נקטו במדיניות ברורה של עצימת עיניים תוך התעלמות בוטה מהצורך לעמוד בהתחייבויות החברה לנושיה".

"המשיבים לא בחנו את מבחן יכולת הפירעון של החברה. הם לא בחנו את נטל החוב והמועדים לתשלומו. המשיבים לא בחנו את המשך יכולת תנובת הדיבידנדים מחברת הבת ואף התעלמו מחוות דעת של מומחים בעלי שיעור קומה, שהעריכו בזמן אמת כי החברה הבת לא תוכל לחלץ את רף הדיבידנדים עליהם הסתמכו באישור החלוקות".

"בכך הביאו המשיבים לכך כי לא תיוותר בקופת החברה כל רזרבה לפירעון עתידי של החוב. המשיבים לא בחנו אפשרות של ירידת ערך ריאלית בשווי הנכסים, וזאת למרות רמת המינוף בקבוצה וההתרעות שפרסמו החברות הריאליות אודות סכנות משמעותיות לשחיקה בריווחיותן".

"המשיבים הסתמכו באופן לא אחריאי על ההנחה כי ניתן יהיה להביא למחזור ו/או גיוס חוב וזאת חרף קיומו של משבר פיננסי עמוק, שנתן את אותותיו בעסקי הקבוצה ושלל כל אפשרות למחזור חוב משמעותי, ובפרט שלא ניתן היה לחזות אימתי יבוא המשבר אל קיצו".

"חרף הנסיבות האלה ואחרות, נמנעו המשיבים מקיומו של דיון כלשהו, תוך שהם מסתמכים באופן עיוור על נתונים שמציגה החברה, מבלי לדרוש ולחקור, ותוך הימנעות משאלות ברורות המתעוררות דווקא מאותן הנחות עבודה כלליות שהציבה החברה בפניהם".

"בכל אלו, הפרו המשיבים את חובת הזהירות בהם הם חבים לחברה, תוך יצירת נזק כספי לקופתה".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  צדק צדק תרדוף
  איציק 31/07/2013 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כל הכבוד ,האמת יצאה לאור
  סגור
 • 1.
  רח סיתונית 3 קרית ביאליק
  גוטליב יצחק 31/07/2013 10:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומה עם משכורות המיליונים שלקחו המנהלים ?
  סגור