דריכות בגוש: דראגי נערך להקלה כמותית - האם יפעל אחרת מהפד'?

יממה לאחר האמירה של נגיד ה-ECB, מריו דראגי, על מדיניות מרחיבה באירופה - הכלכלנים מאמינים שהגרסה שלו תהיה שונה מזו של הפד'
|
(1)
מריו דראגי
נשיא הבנק האירופי, מריו דראגי, רמז אתמול כי הוא מתכוון לאמץ מדיניות מוניטרית מרחיבה של רכישות אג"ח מאסיביות. "דנו גם באפשרות לאימוץ תכנית להקלה כמותית" אמר דראגי, והוסיף שההחלטה נתקבלה פה אחד. למרות זאת, פרשנים טוענים שהמבנה של הכלכלה בגוש האירו ייאלץ את קברניטי הבנק האירופי למצוא גישה שונה מזו של הפדרל ריזרב להקלה כמותית.

דראגי משתמש במונח "הקלה כמותית" כדי לנסות ולשכנע את המשקיעים שהחברות בגוש האירו נחושות בניסיונן למנוע סחרור דיפלציוני, כדוגמת זה שאירע ביפן. אולם, קיימים מכשולים כלכליים ופוליטיים שעלולים לצוץ עם רכישה מאסיבית של אגרות חוב ממשלתיות של המדינות השונות בגוש. פרשנים טוענים כי תכנית לרכישת הלוואות בנקאיות עשויה להיות אפקטיבית יותר.

אלגה ברטש, כלכלנית ראשית במורגן סטנלי, אמרה היום לרשת בלומברג: "סביר יותר שהבנק האירופי יתמקד ברכישת הלוואות ולא ברכישת אגרות חוב ממשלתיות. בהינתן הקשיים הפוליטיים והמשפטיים הכרוכים ברכישת אג"ח ממשלתיות, אנו סבורים שרכישת נכסים מהסקטור הפרטי תהיה קלה יותר ליישום".

נזכיר שאמנת היסוד של ה-ECB אוסרת על מימון ממשלות פרטניות. בנוסף, דראגי יצטרך גם לבחור בקפידה את המדינות מהן הוא מתכוון לרכוש. אם ה-ECB ירכוש חוב ביחס פרופורציונלי לגודלן של המדינות החברות בו, יותר מחצי מהאגרות יגיעו מגרמניה וצרפת. לעומת זאת, התמקדות במדינות 'פריפריאליות' יותר עשוי לפגוע במאמציו להוביל את אותן מדינות לאחריות פיננסית וריסון ההוצאות.

בעוד שכ-0.75% מההון שמגייסות פירמות אמריקניות מגיע מכיוונו של שוק ההון, החברות האירופאיות נסמכות בעיקר על הלוואות מבנקים. הנתון הזה מקשה על ה-ECB להשתמש ברכישת אג"ח ככלי לשיפור תנאי האשראי של ישויות קטנות ובינוניות בגוש. "המערכת הבנקאית היא חיונית יותר עבורנו מכל המערכות הפיננסיות האחרות אשר מתבססות יותר על שוק ההון" אמר דראגי. כך או כך, האמירה של דראגי אמש מרמזת שה-ECB רציני מאוד בכוונותיו לפתוח במדיניות מרחיבה כזו או אחרת.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הקלה כמותית באירופה תוסיף דלק לשווקי המניות (ל"ת)
  מוטי 04/04/2014 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות