גולדמן זאקס: "דראגי הקל על הכאב והסימפטומים, אך המחלה נמשכת"

Huw Pill, הכלכלן הבכיר באירופה של גולדמן זאקס: "עוד מוקדם לנוח על זרי הדפנה. מרקל לא תוכל להציע לפריפריה הרבה יותר מסימפטיה"
 | 
מריו דראגי
Huw Pill, הכלכלן הבכיר באירופה של גולדמן סאקס (מחלקת ההשקעות הגלובאלית), פרסם היום (א') טור ב'סאנדיי טלגרף' בנוגע להתאוששות המורגשת באירופה (לאחר שנתוני התמ"ג הצביעו על יציאה מהמיתון), אולם מתריע כי "עוד מוקדם לנוח על זרי הדפנה, שכן המשבר עדיין אינו נחלת העבר אף במדינות החזקות (גרמניה וצרפת) וקל וחומר במדינות הפריפריה המקרטעות".

בגולדמן סאקס צופים התאוששות הדרגתית באירופה, בעיקר בשל כך שהכלכלה הגלובאלית נמצאת במגמת שיפור, הבנק אף צופה כי הפעילות הכלכלית במדינות הפריפריה תתייצב עד לסוף השנה. אולם לדברי הכותב, "ההתייצבות במדינות הפריפריה אינה מספקת, שכן היא לא תצמצם את שיעורי האבטלה הגבוהים ו/או את הגירעונות והחוב התופח – כך שנדרשים מהלכים משמעותיים יותר שיחוללו את השינוי המיוחל".

לדברי פיל, "דראגי הצליח להקל במעט על הכאב והסימפטומים, אולם המחלה עודנה שרירה וקיימת" – והיא, לדברי הכותב בשל "הליקויים ואוזלת היד של הממשל והמוסדות". על כן לדעתו "האחריות לתיקון רובצת על הממשלות ולא על הבנק המרכזי".

כמו כן, הכותב מתאר את קווי המתאר הרצויים מבחינתו לשיפור במצב גוש האירו: "גרמניה צריכה לחלוק (לפחות באופן חלקי) את מאזנה החזק עם המדינות החלשות, בתמורה למשמעת פיסקאלית מוגברת ולהשגת גמישות ותחרותיות רבה יותר בכלכלה של מדינות הפריפריה. כך, גרמניה תסייע להתייצבות המערכת בזמן הווה, בעוד שמדינות הפריפריה יוכיחו שגוש האירו הינו בר-קיימא. הקושי והמחלוקת נעוצים בדרך ובפרטים".

"ברור שיש מחויבות מקיר לקיר לאירו", כותב הכלכלן הבכיר, אך לדעתו, "הקנצלרית מרקל לא צפויה לשנות את ייחסה לפריפריה לאחר הבחירות הפדרליות בגרמניה בספטמבר. מדינות הפריפריה הנאבקות במשבר הכלכלי ומבקשות הקלות מכיוונה של גרמניה יוותרו רק עם סימפטיה ולא עם משאבים פיננסים. מרקל לא תציע למדינות הפריפריה הרבה יותר מאשר סימפטיה..."

"הצפי הוא לרפורמה סיזיפית ולהתאוששות איטית והדרגתית. הנסיון האחרון מראה שהמצב עלול להיות (הרבה) יותר גרוע. אולי עלינו להיות אסירי תודה שהמתח הפיננסי שאיפיין את סוף 2011 ועד אמצע 2012 מאחורינו, אך כשאנחנו מסתכלים לכיוון הסתיו הקרוב, אנו לא מצפים ל'קיץ אינדיאני' בכלכלה של גוש האירו".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה