מחיר הכישלון: טבע בידיים זרות. יהיו לכך השלכות

הנהלת טבע רכשה את אקטביס בעסקה ממונפת מתוך כוונה לשרוד כחברה עצמאית, ולשמור על הישראליות שלה. התוצאה הפוכה
|
(13)
טבע, צילום: יח"צ

"מהלך רכישת אקטביס מאפשר לטבע לעשות שינוי משמעותי בכל ענף הפארמה. זה מהלך אסטרטגי שלא ניתן לכימות, ולא נכנס לשום תחשיב, טבלה או מספרים שיכולים היום לבטא אותו באופן מלא. המהלך מהווה הגנה מפני מספר תרחישים אפשריים שטבע עשויה לעמוד לפניהם בשנים הבאות".
את המילים האלו אמר ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע הקודם על רכישת אקטביס (החטיבה הגנרית של אלרגן) בתמורה לכ-35 מיליארד דולר. טבע רכשה את אקטביס בעסקה ממונפת שכללה נטילת חוב עצום, ובתזמון מטופש - רגע לפני ששוק הגנריקה נכנס למלחמת מחירים.

בשיחות סגורות הסביר אז ויגודמן כי המהלך נועד לשמור על העצמאות של טבע כחברה ישראלית. הרעיון היה לכאורה גאוני: טבע צריכה להיות 'גדולה מדי' בשביל לא להירכש בעצמה על ידי חברה זרה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הפעולה של טבע היה פשוטה: טבע תרכוש את אקטביס ברכישה ממונפת, ותוסיף למאזניה חוב עצום של 35 מיליארד דולר. החוב העצום יהיה למעשה "גלולת רעל" שתקשה על מהלכי השתלטות מצד חברות זרות, ובמקביל המהלך ייתן לטבע מסה קריטית בשוק הגנריקה.

אלא שהתוכנית השתבשה. כמעט מיד לאחר הרכישה היה ברור כי שוק הגנריקה נמצא בבעיה, והרכישה נעשתה במחירים יקרים מדי. הדו"חות השנתיים שיצאו בחמישי האחרון חושפים עד כמה. טבע הפסידה ב-2017 סכום של 16.2 מיליארד דולר. ההפסד נבע בעיקר ממחיקת מוניטין חשבונאי על הרכישות שביצעה, ובראשן אקטביס, רימסה ואחרות.

משנאת זרים לשליטת זרים
אישור העסקה על ידי דירקטוריון טבע - שחלק מחבריו עדיין מכהנים בו - מהווה הוכחה לכך שהנהלת טבע לא מצטיינת בראיית הנולד, ולא מכירה את השוק בו היא פועלת. 
זה לא היה כל כך מורכב כנראה. עובדה: את הנתונים כי שוק הגנריקה היה אז בדרכו ליפול ראה אז ג'רמי לוין שכיהן כמנכ"ל לטבע לפני ויגודמן. לוין אמר בצמוד למועד הרכישה (וקרוב לעשרה חודשים לפני השלמה העסקה!) את המשפט הבא: "עסקת טבע־אלרגן היתה מהלך מדהים, בתזמון נפלא, אחד הגאוניים שראיתי. בשביל אלרגן. כששמעתי על זה אמרתי לעצמי, אלוהים, זה פשוט מבריק".

לוין אגב סולק מתפקיד מנכ"ל טבע ללא סיבה מספקת. חלק מהדירקטורים הישראלים בטבע רמזו אז על "הבדלים בסגנון", וטענו שלוין לא הסתדר עם הדירקטוריון הישראלי. 

אך לא רק לוין הבין את הבעיה ברכישה, גם השוק. כמעט מיד לאחר הרכישה החלה מניית טבע בנפילה חופשית, שהורידה את שווי השוק של החברה מ-75 מיליארד דולר ביולי 2015, עד לשפל של 12 מיליארד דולר בנובמבר האחרון. מאז המניה מעט התאוששה, ושווי השוק של טבע עומד על כ-19 מיליארד דולר.

הנפילה במניה, והקריסה בשווי השוק הפכו את טבע ליעד זול להשתלטות. המשקיעים הפרטיים שהחזיקו בנייר במשך עשרות שנים מיהרו למכור, ובמקומן נכנסו קרנות השקעה זרות. .

זוכרים את החשש של ויגודמן כי טבע תשלט על ידי חברה זרה? אתמול הגישה קרן ההשקעות Capital Research Global Investors את דו"ח אחזקותיה לסיום 2017. ממנו עולה כי היא מחזיקה ב-121.6 מיליון מניות טבע, כלומר 11.6% מחברת טבע. זו האחזקה הגדולה ביותר של גוף יחיד בחברה. טבע שהיתה בעבר מוחזקת באחוזים בודדים על ידי קרנות הפכה בשנה אחרונה ליעד השתלטות קל. ביחד עם Capital Research Global נמצא Franklin שמחזיק בכ-8%. אליהם הצטרפה לאחרונה קרן הגידור JANA PARTNERS הנחשבת לקרן אקטביסטית.

באופן פרדוקסי המהלך שאמור היה לשמור על עצמאותה של טבע הפך אותה לטרף קל. גופים זרים אלו עשויים לשאוף לשנות את תקנון טבע ששומר על ישראליות החברה (התקנון מחייב שרוב הדירקטוריון יהיו ישראלים וכן שהמכרז הניהולי יהיה בארץ). מהלך כזה עלול להעביר את מטות החברה מישראל, ולגרום נזק אדיר לכלכלה הישראלית. 


עוד ב-Bizportal: הנתונים שמדגישים את הכישלון ברכישת אקטביס

תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  חברה מצויינת אבל תפשוט רגל
  avist 11/02/2018 17:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טבע חברה מצויינת - אין ספק ! אבל ההחלטה המטומטמת של ארז ויגודמן וחברי הדירקטוריון חרצה את המצויינות של טבע לפשיטת רגל כלכלית , אני מכיר המון חברות מצויינות שעשו מהלכים פיננסים מטופשים , נמכרו ונטמעו בחברות זרות.
  סגור
 • 9.
  זה מסר לבעלי החברות
  יאיר 11/02/2018 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השגיחו על המנכ"ל שלכם . המנכלים הם אנשים ולא מלאכים . יכולים לספר לכם ספורי סבתא בלי להניד עפעפ. תכניסו מבקר עצמאי הכפוף לכם ולא למנכ"ל . ראו מנכל טבע . ריסק את החברה עם השטויות שלו .
  סגור
 • 8.
  תיקון להודעה -8
  אנונימי 11/02/2018 15:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חברת קפיטל זו חברה בת של ביל קרוס בעל קרן הגידור של האג"ח מהגדולה בעולם . היו לה 6.7 אחוז והים הגדילה ל-12.
  סגור
 • 7.
  ואיך המגלומן הטיפש יושן טוב בלילה ???? (ל"ת)
  ארז 11/02/2018 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  עדיין אחת מחברות התרופות הגדולות
  אופטימיסט 11/02/2018 02:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  טבע עדיין חברה מצויינת.ומאמין שתחזור לגדולתה
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  כבר מזמן לא ישראלית
  doron 10/02/2018 19:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1. למי שנמצא בתוך החברה כבר ידוע מתקופת ג'רמי לוין שטבע לא ישראלית. רוב יחידות המטה כבר נמצאות בארה"ב. בארץ נשארו רק IT כספים ומשאבי אנוש. התפעול, המו"פ ויחידות השיווק כבר הועברו לחו"ל אחרי שלוין הביא את החברה שלו. עכשיו כשאייל דשא (כספים) וגיא הדרי (IT) נטשו את החברה, גם יחידות אלו יעברו לחו"ל. ישראל צריכה לשכוח מטבע ולנסות לגדל חברה בינלאומית אחרת ועדיך יותר מאחת.
  סגור
 • 4.
  Israel managers actually do not know hot to manage
  David 10/02/2018 15:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  I observer this pity scene for the long time, Israeli's manager do not know how to work just take the bonus. So what is going on in Teva it's what I call the logic end of Israeli balagan
  סגור
 • כמה נכון!
  avnersh1 11/02/2018 16:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין צורך להוסיף אף מילה.
  סגור
 • teva
  אנונימי 11/02/2018 15:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  This is an overseas commissioner who has extensive experience in the pharmaceutical field and has considerable business experience and expertise in the field of pharma abroad. He comes with international and business thinking to heal society, Teva will rise in two years and everything will be fine.
  סגור
 • 3.
  את הנזקים הכי גדולים לכלכלה עשו יחימוביץ רוזנטל לפיד
  נזק לכלכלה חחח 10/02/2018 14:47
  הגב לתגובה זו
  5 4
  ופחלון. עיכובים בגז. כיל לא נמכרה כי לפיד הפופוליסט פחד מיחימוביץ ועדת נווה המליצה למכור את כיל ועוד לפוטאש שמכרה את אחזקותיה . לפיד גם הזיק לבורסה עם חובת הגשת דוח מחזור והפריע למכירת דירות עם מס שבח על דירה שניה . וכחלון הקומוניסט משתלט על שוק הדירות העיקר טבע ישראלית כאילו שזה איזה מותג שאין לו תחליף.
  סגור
 • 2.
  ההנהלה והדירקטורים
  איציק 10/02/2018 12:26
  הגב לתגובה זו
  6 1
  איך עד היום אין שום תביעה נגדם? מה זה השקט הזה? את נוחי והדירקטורים שלו טוחנים היום ולא מניחים .
  סגור
 • 1.
  טבע
  Berto 10/02/2018 10:56
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כאן הממשלה חייבת לפעול כדי לשמר את ההון הנמצא בידינו כמו שהיא מעודדת חברות זרות במענקים לפי חוק עידוד השקעות הון,בכיה לדורות אם הממשלה לא תפעל במהירות, כמו שמשקיעים מליארדים לשמירת שערו של הדור,כאן הסיבות הן יותר קרטיות מאשר תמיכה בשער הדולר שמתמוססת במהרה,הממשלה מושקעת בטבע ללא כל תמורה בכך שנתנה במשך שנים, הטבות שונות לטבע ,אסור לוותר על הנכס הזה .
  סגור
 • טבע יותר חשובה לכלכה שלנו מכל חברה אחרת.
  אתה ממש צודק 10/02/2018 18:17
  הגב לתגובה זו
  3 3
  לטבע תרומה אדירה למשק ....עובדים....מחקר ופיתוח....יצוא ענק וצריך לדאוג שהיא תשאר שלנו לנצח.זאת החברה הגלובלית היחידה שלרוב נסחרת לפי שווי על 52 מליארד ולכן גם לא מתאימה בגודלה למעוף שלנו .אולי ישראל צריכה לשקול לרכוש אותה או לבסס איתה מערכת יחסים מחייבת
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות