הסתיים הדיון בעניין אידיבי: חגי אולמן מונה כמשקיף; דנקנר - "אני מרוצה"

אייל גבאי מונה ע"י השופט למומחה כלכלי. דנקנר בעניין ההסדר עם לאומי: "אני לא פניתי לבנק, אז תחשבו לבד מה היה שם"
|
(10)
נוחי דנקנר, צילום: Bizportal

בעל השליטה בקבוצת IDB נוחי דנקנר עשה היום את מה שבעלי שליטה אחרים בחברות ציבוריות לא עשו - הגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בסיום הדיון הורה השופט אורנשטיין למנות את עו"ד חגי אולמן לבעל תפקיד של משקיף חיצוני בחברת IDB וגם החליט למנות את אייל גבאי כמומחה כלכלי.

לעו"ד אולמן יהיו סמכויות פיקוח על פעולות פיננסיות ואחרות של החברה, כמו כן הוא יקבל בנאמנות כספים שהחברה אמורה לשלם לנושיה. בכך נעתר בית המשפט לדרישת נאמני האג"ח של אידיבי פיתוח. הדיון הבא, שיהיה בתיק המרכזי, נקבע ליום חמישי, ה-30 במאי.

השופט אורנשטיין ששב ומתח ביקורת על אופן ההתנהלות של הבנקים, ושהעיר גם על העדרו של נוחי דנקנר מהדיון הקודם, התייחס במהלך הדיון למחלוקת שנתגלעה ביון הצדדים ביחס להערכות השווי השונות שנעשו לנכסי החברה וקבע "לטעמי אין מקום לתת משקל לחוות הדעת הכלכלית לגבי חדלות הפרעון של אי.די.בי פתוח (שבוצעה על ידי חברת TASC). אך קשה להתעלם ממצבה הפיננסי הבעייתי של החברה והקושי לגייס משקיע".

בסיכום הדיון קבע השופט כי "יש להיעתר לבקשה באופן מוגבל. יש לאפשר המשך פעילות החברה תוך השגחה. אני ממנה את עורך דין חגי אולמן למשקיף חיצוני בחברה ואת אייל גבאי כמומחה כלכלי".

עו"ד חגי אולמן מסר: "קיבלתי את ההחלטה הראשונית של בית המשפט על המינוי. אני מבין את כובד האחריות הכרוך בתפקיד ואפעל בהתאם להנחיות בית המשפט".

ביציאה מהדיון אמר נוחי דנקנר בהתייחסו למינויו של עו"ד אולמן כי "נספק כל פרט למשקיף החיצוני שמונה ע"י בית המשפט, כפי שאנחנו מספקים את כל הפרטים לרשויות ולמשקיעים. החברה חזקה ושקופה, והממשל התאגידי שלנו הוא ברמה גבוהה מאוד מאוד".

דנקנר אמר עוד, "בסופו של דבר השופט נותן לחברה להמשיך להתנהל כפי שהיא, בהנהלה ובדירקטוריון שלה, להמשיך לשלם את כל התחייבויותיה כסידרם. להזכירכם יש לחברה מעל ל-1.1 מיליארד שקל בקופתה, זה סכום אדיר ודי בו כדי לעמוד בתשלומים לשנה, לחברה יש נכסים נהדרים, מהנכסים הטובים ביותר במשק הישראלי ששווים המון כסף, מיליארדים, ואם החברה תרצה בהמשך היא גם תוכל לממש נכסים אלה".

דנקנר הוסיף, "אנחנו הצענו לחזק את הדירקטוריון בשני דירקטורים בלתי תלויים, השופט העדיף למנות משקיף. זה כמובן מקובל וברור. הדברים אצלנו מילא מתנהלים בשקיפות ובגילוי מלא, כפי שאתם יודעים בתקשורת, כל מילה שנאמרת בכל חדר ממילא ניתנת לקריאה אצלכם למחרת בבוקר".

לאחר סיום הדיון, דנקנר נשאל מחוץ לאולם על עניין ההסדר עם לאומי ואמר כי "אני לא פניתי לבנק לאומי למחוק את החוב, אז תחשבו לבד מה היה שם". בכך ככל הנראה הבהיר דנקנר כי מי שייזם את המהלך היה הבנק ולא הוא.

בתגובות ל-Bizportal נראה כי עורכי הדין של שני הצדדים מרוצים בסה"כ מהחלטתו של השופט אורנשטיין, שמהווה מאין פשרה. היטב לבטא זאת עו"ד רם כספי שהתראיין ל-BizportalTV. השופט החליט מצד אחד מונה משקיף חיצוני לחברה כפי שדרשה נציגות האג"ח של אידיבי פיתוח, ומנגד לא התקבלה בקשתם לקבל את תוכנית ההבראה שהציעו במסגרתה תועבר השליטה מידי דנקנר אליהם.

עו"ד רוזובסקי המייצג את נציגות מחזיקי האג"ח באידיבי פיתוח אמר בצאתו מהדיון ל-Bizportal "החלטת ביהמ"ש על מינוי בעל תפקיד בחברה היא החלטה דרמטית. אני מרוצה מהחלטת השופט. יש לנו משקיף בפנים והחברה לא יכולה לעשות כלום ללא הסכמתו".

מנגד אמר ל-Bizportal עו"ד ממשרד מאיר ליפא המייצג את נציגות מחזיקי האג"ח באידיבי אחזקות, "ההחלטה טובה. השופט כתב בפירוש שלמשקיף לא תיהיה זכות וטו. אנחנו מוכנים שיכניסו גם 10 משקיפים, 1000 משקיפים".

מנציגות בעלי האג"ח של אידיבי פיתוח נמסר, "החלטת בית המשפט היא בשורה חשובה לציבור החוסכים במדינת ישראל. אנו בטוחים שבעל התפקיד שמינה בית המשפט יפקח באופן הדוק על התנהלות החברה, ימנע ממנה לפעול בניגוד עניינים וידאג לטובת בעלי החוב. אנו בטוחים כי בהמשך נוכל לשכנע את בית המשפט כי אידיבי פיתוח אינה יכולה עוד לשרת את החובות העצומים הרובצים עליה, וכי רק הסדר כפוי ימנע אובדן עצום של כספי החוסכים בקרנות הפנסיה".

ביומיים האחרונים ניסו בכירי IDB להגיע להסכם מול נציגות מחזיקי האג"ח אותה מוביל ג'רמי בלנק מקרן יורק. בין דנקנר לבין בלנק התקיימה פגישה אך הצדדים לא הגיעו להסכמות והפערים הינם גדולים. לאור האמור, המגעים עלו על שרטון.

בחברת {אידיבי אחזקות} עדכנו מוקדם יותר היום כי הגישו לשופט אורנשטיין דיווח על פגישתם אתמול עם אדווארדו אלשטיין. על פי הדיווח, אלשטיין נחוש לבצע השקעתו ישירות באידיבי אחזקות, אבל מתן הסעדים שמבקשת נציגות פיתוח, כולם או חלקם לרבות מינוי בעל תפקיד מטעם ביהמש בפיתוח, יעמיד בסכנה ממשית את הההשקעה.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  איזה מומחיות באשראי יש לאייל גבאי?
  אבי 30/04/2013 20:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה מנהל רשות החברות מבין בהסדרי חוב ובאשראים?
  סגור
 • 9.
  TASC
  חכם 30/04/2013 17:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברצינות?!?
  סגור
 • 8.
  חבל שהשופט אינו מכיר את השיר של שושנה דמארי
  הרבנית רנטגן 30/04/2013 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 3
  הביתה הביתה. חבל על כל רגע העסק גמור כבר מזמן
  סגור
 • 7.
  עוד פעם קשרים במקום כישורים (ל"ת)
  לוין גד 30/04/2013 16:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 6.
  המפקחים על הבנקים ושוק ההון - ניצבים
  משה 30/04/2013 15:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  המפקחים על הבנקים ושוק ההון - היו ניצבים ונשארו ניצבים . אחרי תפקיד הניצבים מחכה להם תואר " בעל תפקיד " ההצגה הטובה בעיר נמשכת . לא צריך ללכת לתאטרון .
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  המשקיף עיוור הכלכלן מקולקל
  סוחר 30/04/2013 15:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עם משקיף עיוור וקלקלן מקולקל - השיטה ממשיכה
  סגור
 • 4.
  עכשיו אלשטיין יהיה חייב להזרים כסף - נגמרו המכשולים
  אזרח 30/04/2013 14:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מינו עוד נציג אז מה - ממילא גם קודם אם אידיבי פיתוח הייתה מנסה לעשות צעד לא כלכלי היו לוקחים אותה לבית משפט
  סגור
 • 3.
  יש להביא את הגנבים למשפט
  שריף 30/04/2013 14:37
  הגב לתגובה זו
  1 4
  זו חבורה של עבריינים ! גרוע יותר מהעולם נתחתון! בעולם התחתון יש עדיין רחמים לעומת חבורת העושקים הזאת! שמשחדת ומסבכם בכירים וכך משתקת אותם! חייבים להפסיק את ההגמוניה של פרצופים חצי יהודים - שלא כדת משה - העושקים את לשד הארץ ויושביה
  סגור
 • 2.
  לדעתי,השופט יתן לנוחי עוד 3 חודשים להמשיך לנהל אידיבי (ל"ת)
  SAM 30/04/2013 14:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  תנו לנוחי לנצח!! (ל"ת)
  הלקח נלמד 30/04/2013 13:57
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות