"ככה נראית בזוקה מוניטרית - אם הצעד הזה כל כך טוב אז למה הוא מרגיש לי כל כך רע?"

הבנק המרכזי של אירופה חתך את הריבית והקפיץ את שוקי המניות. האנליסטים לא מרוצים מהמהלך
|
(8)
תגובות הכלכלנים לדראגי
הורדת הריבית היום (ה') באירופה מתקבלת באגרסיביות - דוחפת את שווקים וגררה טלטלה בשער האירו. דראגי הוריד את הריבית מ-0.05% ל-0% ואת הריבית על הפקדונות ממינוס 0.3% למינוס 0.4% - ובכך למעשה משלם לבנקים באירופה כדי לקחת הלוואות. האנליסטים בשוק אומרים כי מדובר בצעד פופוליסטי, שלא לומר נואש, כדי להניע את הכלכלה. אם לא די בכך דראגי הרחיב את כמות רכישות האג"ח מעבר לצפוי בשוק ל-80 מיליארד דולר בחודש. מנגד, דראגי הוריד את ציפיות האינפלציה ב-2016 ל-0.1% בלבד ואמר כי הוא לא רואה הפחתות ריבית נוספות בהתאם לתחזיות שנתן - הדבר גרר שינוי כיוון בבורסות כאשר הדאקס סיים את היום בירידה צורמת. 
ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב: "הגדלת רכישות האג"ח הוא צעד משמעותי לשווקים, אך הורדת הריבית מהווה צעד בעייתי ואפילו מעט פופוליסטי, כאשר הוא בעצם מהווה כניעה למשקיעים שחושבים לטווח קצר. דראגי רוצה להראות למשקיעים את מחויבות הבנק המרכזי לצמיחה כלכלית וליציבות השווקים, אבל ריבית שלילית של 0.4% משדרת גם סימנים של היסטריה ואבדן עשתונות".
"זה לא מהלך כלכלי טבעי, גם בתקופות של האטה כלכלית. הבנק המרכזי האירופאי צריך לזכור שהוא יצטרך בשלב כלשהו גם להעלות את הריבית לרמות נורמאליות והטיפוס למעלה נראה שיהיה תלול וקשה. דראגי צריך להודיע שלא יהיו עוד הורדות ריבית. למרות ששוק המניות האירופאי עדיין לא הגיב לתוכנית ההרחבה הכמותית בדומה לתגובת השוק האמריקאי, בהקשר הזה אין לבנק אלטרנטיבה להרחבה הכמותית והוא היה חייב לבצע אותה".
"מלחמת המטבעות תימשך"
עידן אזולאי, אפסילון: "יותר משהודעתו של הבנק המרכזי באירופה היום מראה על נחישותו להאיץ את הפעילות הכלכלית באירופה, היא מעידה עד כמה הוא נואש להניע את הכלכלה האירופית. אם התוכניות המוניטריות האגרסיביות שיושמו עד עתה לא סייעו להביא שינוי בכלכלת הגוש, מדוע שהתוכנית החדשה תצליח בזה? ככל הנראה, מלחמת המטבעות תימשך, כאשר יש להניח שהסינים יפעלו להחליש את המטבע שלהם ובמקביל נוצר לחץ גם על הפד, מה שעשוי לגרום לו להמתין עם העלאת הריבית על מנת לא ליצור לחץ על הדולר. יש לציין שהתוכנית המוניטרית החדשה תשפיע לרעה על ריווחיות הבנקים באירופה".
"ככה נראית בזוקה מוניטרית"
ברק גרשוני, אלומות קרנות נאמנות: "טוב, אז ככה נראית בזוקה מוניטרית - הפחתת ריבית על פקדונות למינוס 0.4%, הרחבת הרכישות מ-60 ל-80 מיליארד אירו, הפחתת הריבית הבסיסית ל 0.00%, 4 תכניות TLTRO החל מיוני, והכי חשוב לדעתי - פתיחת תכנית הרכישות לכל אג"ח קונצרני מדורג נקוב באירו בגוש פחות או יותר. צעד משמעותי ואגרסיבי ביותר עבור שוק ההון. זהו סגמנט שוק שהיקפו בערך 900 מיליארד אירו. מדובר למעשה בהזרמת כסף ישירות לחברות לא פיננסיות, קרי לעסקים "רגילים". מעניין יהיה לשמוע בהמשך מה היה הצידוק החוקי של ביצוע רכישות אג"ח קונצרני מכל סוג שהוא על ידי הבנק המרכזי".
"בכל אופן, זה הרבה יותר ממה שהשוק ציפה. דראגי עושה את המהלכים המוניטריים האגרסיביים באופן מושלם מבחינתנו כבנק מרכזי, בטח להנאתו המרובה של פול קרוגמן. להערכתי חלק מהצעדים בעלי פוטנציאל גדול לקדם את הכלכלה האירופית, כמו הפחתת ריבית הפקדונות, שבאמת הצליחה לעודד את מתן האשראי לצרכנים ולעסקים ומהלך רכישת האג"ח הקונצרני החדש, שלבטח יוביל לרווחי הון ניכרים באג"ח הקונצרניות בגוש ויתרום להקלה בפעילות האשראי של המגזר העסקי הלא פיננסי, ויוביל כמובן אגב כך לתמחור חסר משמעותי של סיכוני החברות ולרווחי הון נאים למחזיקים בהן".
"אבל ... אי אפשר שלא לקבל תחושה של פאניקה ממהלך של הרחבה מוניטרית כה אגרסיבי, כה נרחב, כה מסובך וכה שנוי במחלוקת. העולם המוניטרי נמצא בתהליך של "ריצה לתהום" (Race to the bottom) ומאד קשה לחזור לשפיות כלכלית, כמו שמנסים לעשות כעת בארה"ב. עצמה מוניטרית כזו ממחישה עד כמה אזלת היד הפיסקלית בגוש האירו מטרידה את קברניטי הבנק המרכזי. אם הצעד הזה כל כך טוב אז למה הוא מרגיש לי כל כך רע?".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מה שלא היה עושה תמיד לא היה טוב
  ירון 10/03/2016 17:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יום שני השוק יטוס אחרי שיעכלו את הנתונים שאין איפה לשים את הכסף
  סגור
 • "אין איפה לשים את הכסף"...אז עדיף "לשים" ולהפסיד? (ל"ת)
  ' 10/03/2016 18:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  רווחים רק בבורסה לא יעזור (ל"ת)
  רצי 10/03/2016 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 5.
  תגובת השוק כרגע מלמדת שדראגי ירה את הכדור האחרון.
  מאקרו 10/03/2016 17:23
  הגב לתגובה זו
  4 2
  האחרון בהחלט.
  סגור
 • 4.
  יש כאלה שזה מרגיש להם מצויין. (ל"ת)
  מי זה שמרגיש לו רע? 10/03/2016 16:33
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 3.
  אנליסטים אף פעם לא מרוצים אחרת מה הם שווים?
  יוסי 10/03/2016 16:16
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הפתיע אותם דראגי התותח
  סגור
 • 2.
  המלך הוא עירום
  יונתן הקטן 10/03/2016 16:08
  הגב לתגובה זו
  8 2
  רק אני מבין שמדובר בצעד שממחיש מהוא עומק הפניקה? וכמו עדר של שוטים רצים לקפוץ מהשוק? המושג חדשות רעות לכלכלה חדשות טובות לבורסה לא יחזיק לאורך זמן אני בורח עכשיו גם במחיר של אי רווח של מספר אחוזים
  סגור
 • 1.
  נזק יותר מתועלת אירופה תיגלוש למיתון
  לילי 10/03/2016 15:50
  הגב לתגובה זו
  10 3
  ריביתת שלילית מקטינה את יכולת הבנקם להעניק הלוואות לצמיחה . הציבור ימיר את הפקדונות למזומן או יעבירם לבנקים בארצות אחרות שנית הכסף ברובו יזרום לנכסים פיננסים של חברות מבוססות עמיחה חדשה לא תהייה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות