ביל גרוס: "היציאה הצפויה של ברננקי מתוכנית הרכישות - פזיזה מדי"

גורו האג"חים טוען שהראייה של בן ברננקי מוטעית ומתעלמת משיקולים מבניים, "יעד אינפלציה של 2% ושיעור אבטלה של 7% ? - אנחנו לא רואים את זה קורה"
 |  (3)
ביל גרוס
גורו ההשקעות והמנכ"ל המשותף של בנק ההשקעות פימקו, ביל גרוס, מודאג. את מכתבו החודשי האחרון פתח גרוס בהכרזה כי, "כולם מסכימים על כך שתוכנית הרכישות של ה'פד' חייבת להסתיים מאחר שהיא מעוותת את מחירי הנכסים ומנפחת אותם באופן מלאכותי". אך יחד עם זאת טוען גרוס כי "ייתכן שהיציאה מתוכנית הרכישות של הפדרל ריזרב עשויה להיות פזיזה מדי".

גרוס כתב, "ברננקי אמר שה'פד' מצפה לירידת שיעור האבטלה לכדי 7% באמצע השנה הבאה ואנחנו חושבים שמדובר בהנחה שסיכוייה לוטים בערפל.
בדבריו אמר ברננקי שהבנק המרכזי מסתכל בעיקר על המחזוריות של הכלכלה. ברננקי האשים את הצמיחה הנמוכה במדיניות צנע תקציבית ולשם השוואה ציין שאם העניין הזה יוסר מהמשוואה הצמיחה יכולה להגיע ל-3%".

גרוס מתאר את ההבדל בראייה בינו ובין אנשי ה'פד' בכך ש"ההסתכלות שלנו על הכלכלה שמה דגש רב יותר על גורמים מבניים. התכווצות השכר בשל שינויים גלובליים, הפרישה של דור ה'בייבי בום' שתביא להפחתה בצריכה העולמית, העובדה שהקידמה הטכנולוגית תביא לחיסולן של משרות רבות יותר ולעלייה בשיעורי האבטלה. בן ברננקי מתעלם מהגורמים הללו כשהוא מדבר על שיעורי אבטלה של 7%." טוען גרוס.

"מעבר לכך, ההשקפה של הבנק המרכזי לגבי שיעורי האינפלציה נראית לנו כמעורפלת ביותר. ברננקי מדבר על יעדי של 2% לאורך זמן - כרגע אנחנו לא רואים את זה קורה. אנחנו אפילו חושבים שההשקפה הזו של ה'פד' היא אירונית, נוכח העובדה שהחששות הגדולים של ברננקי לטווח ארוך תמיד היו ממצב דיפלציוני".

גרוס כתב כי מספר האפשרויות לפעולה של הבנק המרכזי הצטמצם, "אנחנו חיים בתקופה של רמות מינוף גבוהות, גם כאן וגם בחו"ל, שהפכו את הכלכלה העולמית להרבה יותר רגישה לשיעורי . בעוד שלפני עשור או שניים ה'פד' יכול היה להעלות את הריבית ב-500 נקודות בסיס ולצפות להאטת הכלכלה, אם ה'פד' היה שינויים כאלה היום, הכלכלה לא הייתה יכולה להתמודד עם זה".

"בהחלט הגיוני שברננקי ינסה להכין את השווקים לתחילת צמצום תוכנית התמריצים, אבל אם הוא יאלץ להניף דגל לבן בעוד שלושה חודשים מעכשיו ולהודות ש'טעינו בחישובים', קשה לראות איך התנודתיות הגבוהה ורמת האמון שראינו בשווקים בשנתיים-שלוש האחרונות, תשוב להיות איתנה. אנחנו מעריכים שייקח הרבה יותר זמן עד שהערפל יתחיל להתפזר".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  גרוס תמיד מדבר מהפוזיציה ובגדול
  שחרזדה 28/06/2013 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתחילת מאי מיד אחרי המהלך היפני כשאגרות החוב זינקו מעלה בפראות והתשואה בהן ירדה לשפל שנתי גרוס המליץ באגרסיביות להכנס לשוק האגח !!! וזאת בדיוק חודש לאחר שאמר שהשוק הזה סיים את התקופה השורית שלו ...אז מה עכשיו הוא בעצם מתבכיין !! לפעמים מנהלי השקעות מסויימים קונים להם שם ענק וזאת רק בזכות שהם פועלים תקופה ארוכה מאוד בשוק שורי מאוד בו כול חמור היה עושה טונות של כסף מבלי להגיע בכלל למשרד וזה בדיוק השוק שגרוס פעל בו בעשרים שנה האחרונות ...אז עכשיו אנחנו צריכים לחשוב שהוא גאון ?? יהיה מעניין מאוד לראות כמה כסף הולך גרוס להפסיד למשקיעים שלו בעשור הקרוב
  סגור
 • 2.
  איך יוצאים מהפלונטר
  מנשה 27/06/2013 01:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא יודע.
  סגור
 • 1.
  ברננקי התחייב להזרים עוד טרליון דולר והיד נטויה
  בנקאי בכיר 26/06/2013 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברננקי אמר שאם קצב הירידה באבטלה יעלה והכלכלה תתיצב אזי התוכנית תופסק עוד שנה . כלומר יש לנו הזרמה של עוד טרליון דולר . להערכתי ברננקי שואף לקנות את כל החוב הפדראלי כמדיניות סוציליסטית -בעלי ההון מפנים את כספם לעסקים ולא מקבלים ריבית מהממשלה .
  סגור