יתרות המט"ח בבנק ישראל עלו ב-2011 ל-74.9 מיליארד דולר; התשואה - 1.3%

עלייה של 4 מיליארד ד' ביתרות - כתוצאה מהמשך רכישות המט"ח. "הורחבה ההשקעה במטבעות ובנכסים של מספר מדינות מפותחות"
|
(1)
"רמה גבוהה והולמת"
יתרות מטבע החוץ בבנק ישראל עלו בשנת 2011 ב-4 מיליארד דולר, עלייה של 5.6% לעומת 2010, כך שיתרות המט"ח הסתכמו בסוף 2011 ב-74.9 מיליארד דולר. העלייה ביתרות השנה, בדומה לעלייתן בשלוש השנים הקודמות, היא בעיקרה תוצאה של רכישות מטבע חוץ על ידי , כך עולה מהדו"ח השנתי על השקעות במט"ח שפירסם היום (א') בנק ישראל בו צויין כי "המשבר הפיננסי העולמי העלה והדגיש את החשיבות שבהחזקת רמה גבוהה והולמת של יתרות".

תשואת ההחזקה של היתרות במונחי הנומרר השנה הייתה 1.3%, לעומת 3.3% בממוצע בשנים 2002–2011. זו, בדומה לתשואה בשנה הקודמת, הושפעה במידה רבה מהרמה הנמוכה של הריביות והתשואות לפדיון בשווקים הפיננסיים. (תשואת הנומרר מורכבת מיחס משקולות ההחזקה בין המטבעות השונים בסל, שהרכבו המדויק אסור בפרסום)

עם זאת, הייתה תשואת ההחזקה של היתרות במונחי שקלים השנה חיובית וגבוהה – 7.8%, זאת כתוצאה מהיחלשות השקל לעומת מטבעות הנומרר, ובראשם הדולר והאירו. במונחי שקלים עלתה רמת היתרות בכ-34 מיליארד שקל או עלייה של 13.8%, מ-252 מיליארדי שקלים בסוף שנת 2010 ל-287 מיליארדים בסוף 2011.

בבנק ישראל מציינים כי "ברצון לשפר את יחס התשואה-סיכון בתיק היתרות, נמשכה ואף הורחבה במהלך השנה ההשקעה של חלק מהיתרות במטבעות ובנכסים של מספר מדינות מפותחות המאופיינות ביסודות כלכליים חזקים, מטבעות ונכסים שאינם כלולים בנומרר ו'בסמן'".

בבנק ישראל רואים בהגדלת יתרות המט"ח ב-2011 כגורם שמחזק את עמידות המשק בפני משברים ומשפר את מעמדה של ישראל בסביבה הפיננסית הבין-לאומית. בהשוואה למדינות אחרות – רמת היתרות של ישראל נמצאת מעל החציון הן של המדינות המפותחות והן של המדינות המתפתחות.

בנק ישראל המשיך לנקוט השנה צעדים נוספים לצמצום החשיפה של היתרות למדינות שמצבן המקרו-כלכלי הלך והתדרדר. כאשר ניהול היתרות השנה עמד בצילה של התעצמות משבר החובות באירופה, שהיה מלווה בהורדות דירוג נרחבות של מדינות ובנקים ברחבי היבשת ומחוצה לה. התפתחויות אלו ערערו את יסודותיו של גוש האירו, והציבו איום ממשי על המשך קיומו במתכונתו הנוכחית, ועל יציבותה של המערכת הפיננסית העולמית בכללותה.

מאז כניסת חוק בנק ישראל החדש לתוקפו באוקטובר 2011 החל הבנק להרחיב את מעגל הנכסים שהוא משקיע בהם, וכחלק מתהליך זה הושקעו בתחילת 2012, לראשונה, 2% מהיתרות בשוק המניות האמריקני. בנק ישראל מציין כי "בד בבד ממשיך הבנק לשקוד על זיהוי ובחינה של הדרכים הראויות לניצול דרגות החופש הנוספות שהחוק החדש מקנה לו בבחירת הנכסים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יתרות מת" ח
  xxx 01/04/2012 16:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראש הממשלה מעלה מיסים על חשמל דלק ורוצה להמשיך ןלעלות גם מיסים ישירים בטענה שנחוץ לעשות זאת עבור חינוך חינם ועבור" כיפת ברזל" ועוד בלבולי שכל. במקום זה שיפרישו 3.5 מילארד שקל מההיתרות הבנק ויוסיפו לנו תוספת למשכורות על השחיקה שלהם -." שלא יעבדו עלינו" !!!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות