דיסקונט: הוחלט לרדת ממכירת בנקורפ ניו יורק - כיצד תושפע המניה?

שלוש סיבות גרמו לדירקטוריון הבנק לוותר על הצעות הרכש והן לאו דווקא חיוביות, "הליכה להנפקה לא תהיה חיובית בטווח הקצר"
 | 
(1)
ד"ר יוסי בכר, צילום: בוצ'צ'ו
בנק דיסקונט +0.93% דיסקונט 1,525 +0.93% דיסקונט בסיס:1,511 פתיחה:1,507 גבוה:1,531 נמוך:1,503 תמורה:26,414,084 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: הודיע הבוקר לבורסה כי הדירקטוריון החליט לוותר על מכירת בנקורפ (דיסקונט ניו יורק) מאחר ואף אחת מהצעות הרכש לא התקבלה. במהלך חודש ספטמבר 2013 הודיע הבנק כי הוא נמצא בהליכים של בדיקת נאותות מול כמה גורמים שהגישו הצעות לרכישת הבנק.

גורמים בשוק מעריכים כי מאחורי ההחלטה לותר על מכירת IDB ניו יורק עומדות שלוש סיבות עיקריות. הראשונה היא שהתמחור שהוצע לא היה מספק, דבר המספק אינדיקציה שלילית מאוד לשוק, שכן במהלך המחצית השנייה של 2013 מניית דיסקונט רשמה זינוק של קרוב ל-30% בערכה שהחל לקראת סוף חודש אוגוסט על רקע המו"מ המתקדם למכירת הסניף בניו יורק. נראה שהמחיר המלא שדובר עליו שנע באזור 1 מיליארד דולר, לא עמד על הפרק וכי הערך האמיתי של IDB ניו יורק שהשתקף מההצעות היה נמוך בהרבה.

מקורבים לבנק מסרו ל-Bizportal כי "הבנק קיבל הצעות טובות במחיר של סביב ההון של הבנק. אולם הוחלט כי אין היום אלטרנטיבה טובה יותר לכספי המכירה מאשר המשך ההחזקה בבנק בניו יורק שתורמת כ-40 מיליון דולר בשנה."

נקודה שנייה היא המטרה העיקרית של המכירה שלא הייתה כלל השאת רווח, אלא עמידה ביעדי הלימות ההון ע"פ תקנות באזל 3. נכון להיום יחס הלימות ההון של הבנק הינו 8.7% כשהמטרה הייתה לעלות מעל יחס של 9%. כעת, משמשפחות ברונפמן ושראן יצאו מגרעין השליטה, לבנק יש דרכים אחרות להגיע ליחס הנדרש.

הסיבה השלישית היא שחוק הבנקאות חייב את בעלי השליטה היוצאים להגדיל את ההון הרשום של הבנק ב-15%, דבר שבעלי העניין התנגדו לו. עכשיו הבנק כבר יכול לבצע את הגיוס בהנפקה לציבור במקום למכור נכס אסטרטגי ונראה שזה הכיוון שהבנק יילך אליו.

באשר להשפעה על מניית הבנק, מנהל מחלקת המחקר במגדל שוקי הון, מיכה גולדברג, אמר בשיחה ל-Bizportal כי "הליכה להנפקת הון לא תהיה דבר חיובי בטווח הקצר מבחינת המניה. בדר"כ הנפקות כאלה מתבצעות במחיר נמוך ממחיר השוק ומדובר באפשרות שהמשקיעים ידוללו. בטווח הארוך מדובר בתהליך חיובי מאוד לבנק שיוכל לצאת לשוק, להגדיל את הונו ולהוריד את הנושא הזה מסדר היום וכך להתמקד בצמיחה וחזרה לתוואי חיובי."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מציע לדיסקונט צריך לעשות רוד שואו אצל זרים
  dw 28/01/2014 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניית דיסקונט נראית לי אפשרות השקעה מעניינת בקרב מניות המעוף. מה? פז במכפיל רווח 33 (!) יותר טוב? אממה. מאחר ולמוסדיים יש מגבלת אחזקה בבנקים על הפירמה לעניין בהנפקה גם משקיעים נוספים - מעבר לציבור הרחב, שממעט להשתתף בהנפקות. קרנות פנסיה זרות עשויות להתעניין באחזקה סולידית כזו, והנפקה היא הזדמנות נוחה בשבילן להשיג בלוק נאה במניה. אחרי ההנפקה הלימות ההון תעלה וסביר שהפירמה תחזור לחלק דיבידנד, ולכן זו עשויה להיות הנפקה מעניינת למדי לדעתי.
  סגור