ערמוני: "אין הסכם; אידיבי אחזקות היא פגר מת - מניות פיתוח הן הנכס שלנו"

( עדכון ) הלילה שלף נוחי דנקנר שפן נוסף: הזרמה של 700 מיליון שקל לאידיבי פיתוח ו-49% מהמניות של פיתוח. הנציגות מבהירה: "יש רעיונות ומחשבות – אך אין סיכומים" מחזיק אג"ח: "לשלוח את דנקנר הביתה כמו שבמצרים שלחו את מורסי"
 | 
(14)
נוחי דנקנר יואב ערמוני, צילום: בוצ'צ'ו; אבי שאולי
שעות אחדות לפני שאסיפת מחזיקי האג"ח של אידיבי אחזקות החלה הבוקר, התרחשה הלילה דרמה של הרגע האחרון בניסיון נוסף ואולי אחרון של נוחי דנקנר להגיע להסדר חוב עם נושי אידיבי אחזקות. דנקנר נאלץ לשפר פעם נוספת את הצעתו ונתן התחייבות להזרמה של 700 מיליון שקל תוך הקרבה של כ-50% ממניות אידיבי פיתוח לטובת מחזיקי האג"ח של אידיבי אחזקות. ובלבד שאלו ישאירו אותו כבעל השליטה.

הבוקר התקיימה אסיפת מחזיקי של אידיבי אחזקות במלון סיטי בת"א, לאחריה צריכים הנושים להחליט מהי האלטרנטיבה המועדפת עליהם מבין המתווים השונים שהוצעו להם, מכיוונו של דנקנר ומצד נציגות מחזיקי האג"ח של החברה הבת, אידיבי פיתוח.

יואב ערמוני, מנציגות האג"ח של אידיבי אחזקות, הבהיר כבר בתחילת האסיפה כי אין עדיין הסכם חתום. "יש רעיונות ומחשבות – אך אין סיכומים. שהעיתונים יכתבו מה שהם רוצים".
ישיבת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. יוני שר, אלכס סורז'קו, עו"ד נועם שרון ויואב ערמוני; צילום: אבי שאולי
ישיבת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. יוני שר, אלכס סורז'קו, עו"ד נועם שרון ויואב ערמוני; צילום: אבי שאולי

ערמוני הסביר שהכוח של מחזיקי האג"ח באידיבי אחזקות רב: "הבנקים באידיבי אחזקות הם חלק קטן מהחוב ולכן לנו יש השפעה גדולה יותר. החלופה הראשונה היא שאנו נהפוך להיות הבעלים של החברה והחלופה השניה היא שנשאיר נתח של עד 51% שנמכור לבעל שליטה כלשהו שיזרים כסף החוצה למחזיקי האג"ח ולא לתוך החברה".

ערמוני הבהיר למחזיקי האג"ח מה מצב החברות בפירמידה של נוחי דנקנר: "אידיבי אחזקות היא פגר מת, היא לא מעניינת, היא שלד בורסאי ולא יותר מזה – אבל כזה שמחזיק במניות של אידיבי פיתוח וזה בעצם הרכוש שלנו".

עו"ד נועם שרון מנציגות מחזיקי האג"ח, אמר כי: "אתם מחזיקי האג"ח בעלי הרכוש ואתם תחליטו עם מי עושים עסקה ולפי איזה שווי חברה". מחזיקי האג"ח צריכים להגיע להחלטות עד ליום ראשון, אז יתקיים דיון אצל שופט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין.

ערמוני המשיך בדבריו ואמר, "אין לאידיבי אחזקות מפעל או אפילו לא חנות פלאפל משלה, היא לא סולבנטית, היא לא מסוגלת להחזיר את חובותיה ולא שווה שום דבר, דינה אחד – להתפרק. יש דבר אחד שאפשר לעשות וזה לחלק את הרכוש שלה. לאחר שניקח ממנה את הרכוש אז הגופה הזאת כבר לא מעניינת".

יואב ערמוני; צילום: אבי שאולי
לאחר שנשמעה ביקורת על נציגות מחזיקי האג"ח, אמר ערמוני כי "אני רואה לנגד עיניי עמיתים של קרן פנסיה וגמלאים וזה מה שיושב לי בראש. אנחנו הופכים כל אבן כדי למצוא כסף להחזיר למחזיקי האג"ח. אידיבי אחזקות היא חברה חלולה ללא כל פעילות משל עצמה: יש לה 180 מיליון שקל במזומן ומניות של אידיבי פיתוח. אם דנקנר או משקיע אחר לא יזרימו כסף לתוכה היא לא שווה כלום".

אשר הלפרין, לשעבר בכיר בבנק ישראל, הגיע לאספת האג"ח כמחזיק אג"ח, ואמר: "אני פנסיונר של קרן הפנסיה גלעד ואתם פגעתם בי אם מקבלים רק 10% ממניות אידיבי פיתוח". משקיע פרטי אחר אמר: "איך העזתם להסכים למתווה כזה – אתם בגדם בנו. לא עבדתם בשבילנו". פנסיונר פרטי אחר אמר כי "אם אני לא מקבל את הריבית אין לי כסף לאכול. שאדוארדו אלשטיין לא יספר לנו סיפורים. צריך לעשות לנוחי דנקנר כמו שעשו למורסי במצריים – להגיד לו לך הביתה".

באספת האג"ח השתתפו בעיקר משקיעים פרטיים ואילו המוסדיים העדיפו לשלוח את נציגיהם. חברי נציגות מחזיקי האג"ח, המורכבת מיוני שר (הראל), אלכס סורז'קו (אקסלנס), עו"ד נועם שרון ויואב ערמוני (קרן הפנסיה גלעד) הסבירו למשתתפים על האפשרויות העומדות בפניהם. עוד השתתפו באספה "ח איציק עידן היועץ הכלכלי של נציגות מחזיקי האג"ח ורו"ח אייל גבאי, שמונה ע"י בית המשפט ללוות את הסדר החוב בקבוצה.

דרמה לילית במגדלי עזריאלי

אמש נפגש דנקנר במשרדי החברה במגדלי עזריאלי בת"א עם חברי הנציגות והציע למחזיקי האג"ח ביחד עם שותפו החדש, אדוארדו אלשטיין, להזרים בסה"כ 700 מיליון שקל שיועברו לקופת אי.די.בי פתוח, זאת בניסיון למנוע את התאחדות שתי הנציגויות כנגדו ונישולו מהחזקותיו בקונצרן.
ישיבת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. יוני שר, אלכס סורז'קו, עו"ד נועם שרון ויואב ערמוני; צילום: אבי שאולי
ישיבת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. יוני שר, אלכס סורז'קו, עו"ד נועם שרון ויואב ערמוני; צילום: אבי שאולי

במסגרת הסדר החוב המשופר שמציע כעת דנקנר יוקצו למחזיקי האג"ח של אידיבי אחזקות כמחצית מהמניות של החברה הבת, אידיבי פיתוח. אל אידיבי פיתוח התחייבו דנקנר ואלשטיין להזרים כ-500 מיליון שקל, ובנוסף יוזרמו 200 מיליון שקל נוספים לקופת החברה עד תום שנת 2013.

רק אתמול אחה"צ דיווחה חברת אידיבי פיתוח כי היא ממנה את אדוארדו אלשטיין לסגן יו"ר אידיבי פיתוח, למרות שעדיין לא העביר את הכספים הוספים ובהם 50 מיליון הדולר שהיו צפויים להיות מופקדים בנאמנות לטובת מחזיקי האג"ח של אידיבי אחזקות.

אידיבי אחזקות שנמצאת בראש הפירמידה נקלעה למשבר תזרימי קשה והיא אינה מסוגלת לעמוד בהחזר חובותיה בזמן לנושים השונים ובראשם מחזיקי האג"ח, להם היא חייבת כ-2 מיליארד שקל. לחברה הבת אידיבי פיתוח חוב של 4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה. הזרמות הכספים שהציעו הלילה דנקנר ואלשטיין מבטיחות כי תשלומי האג"ח שנעצרו - ישולמו. המתווה הוא גם שיפור ביחס לאופציית ההשתלטות על החברה ע"י נושי אידיבי פיתוח, שבראשם עומדת קרן יורק.

במקביל ממשיכה אידיבי פיתוח במאמצים למכירת מחצית מהחזקותיה בחברת כלל , כפי שהורה לה בית המשפט, ונכון לרגע זה היא חייבת להשלים את המכירה עד ל-22 באוגוסט, אלא אם בית המשפט העליון שאליו ערערה על ההחלטה - יחליט אחרת.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  לא לשכוח: לכבס את חבס! לרמוס את הקרח בן דב הגזלן ! (ל"ת)
  אורנג' 08/07/2013 22:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  נוחי מאמין בסיפורים של עצמו שכל קשר
  פסיכולוג 08/07/2013 22:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביניהם למציאות הינו מקרי בלבד. הוא חי בעולם אחר וזו בעיה פסיכולוגית. הוא לא ער למצב שאינו יכול להביא 700 מיליון ש"ח. סיפור זה משהו אחר. חבריו הקרובים זיהו כבר לפני מספר שנים את הבעיה. ממליץ לבעלי החוב להיפרד מנוחי ומהספינים שלו.
  סגור
 • 9.
  לאיש אין מושג
  מבין עניין 03/07/2013 15:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאיש (ערמוני) אין מושג והוא נגוע בניגוד אינטרסים . מעשית האיש מייצג את נציגות פיתוח וליתר דיוק את יורק וירמיהו
  סגור
 • 8.
  היחיד ששם כסף זה נוחי, הרוצים לפרק שמים פס על הציבור (ל"ת)
  משקיעון 03/07/2013 12:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  אידבי ונוחי
  רמי 03/07/2013 11:49
  הגב לתגובה זו
  1 2
  עוד ספין של המניאק מתי תמות אתה זה שאידבי מתה רואים מתי אתה תמות יבן אלף זונות
  סגור
 • רמי יא ערס קטן ומושתן
  אלון 03/07/2013 15:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תלמד לכתוב בעברית
  סגור
 • הכורה בור לחברו סופו שלו ליפול בו (ל"ת)
  tzrj 03/07/2013 12:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  עושה רושם שהוא מתפתל ללא גבול. תנו לו להתפתל בבית.
  yankale17 03/07/2013 10:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אולי שם הרבה ההזוי יעזור לו...
  סגור
 • 5.
  זה פחות ממה שנתן דנקנר לחרדים ולראשי עיריות (ל"ת)
  ירושלמי 03/07/2013 10:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 4.
  נוחי תבורך מפי עליון ובהצלחה גדולה כל הכבוד שמיח בישבלך (ל"ת)
  ציון ביטון 03/07/2013 09:41
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 3.
  מוציא שפנים עם עינויים סיניים (ל"ת)
  tr 03/07/2013 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  700 מיליון
  המלש 03/07/2013 09:18
  הגב לתגובה זו
  5 1
  נו כבר תגמרו עם המצב הלא ברור . ותגיעו להסדר לטובת כולם.
  סגור
 • לא להגיע להסדר ולרדוף אותו בתביעות אישיות שיגור באוהל
  אשמדאי 03/07/2013 11:16
  הגב לתגובה זו
  6 1
  וזו תהיה תחילת מהפכת מצרים שלההמונים שלנו כדי שחבס בן דב תשובה זיסר מימן וכל דומיהם יפנימו שהם הנפגעים העקריים מהתספורות.אם נחכה לרגולטורים ולמוסדיים זה לא יפסק.
  סגור
 • 1.
  מהשפן לא יהנו בעלי החוב - רק בעלי ההון
  משקיע 03/07/2013 09:13
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בעלי ההון כבר מכינים את המזלגות והסכינים כדי לאכול את השפן . - העלי האג"ח יקבלו מניות כלומר ניירות שלא שווים אגורה .
  סגור