הקונצרני נבלם בשבוע החולף - מה צפוי בשבוע הקרוב?

בין האירועים השבוע - מחזיקי אגרות החוב של גול פרטנרס והכרעה בדלק נדלן
 | 
(צילום: Getty images Israel)
שוק אגרות החוב הקונצרניות סיים את שבוע המסחר החולף בהשפעת הצבע האדום. מדדי התל בונד ספגו בלימה קלה מהראלי של תחילת השנה, מדד התל בונד 20 נחלש ב-0.3%, מדד תל בונד 40 השיל מערכו כ-0.2% ומדד תל בונד 60 סיכם שבוע בירידה של 0.25%. הפתיחה האופטימית של השנה בשוקי המניות טשטשה במעט את הבעיות החוב של חברות מסוימות, אך הן בהחלט לא נעלמו והשבוע ראינו כי המשקיעים עדיין מביעים חשש לגביהן.

אחת החברות שעלתה השבוע לכותרות היא {אייס דיפו}. אייס היא אחת מחברות הבנות של גאון קמעונאות וסחר השייכת לקבוצת גאון אחזקות 0% גאון אחזקות 40.4 0% גאון אחזקות בסיס:40.4 פתיחה:40.4 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . החברה מפעילה רשתות קמעונאיות מתמחות הכוללות את רשת ACE, אוטודיפו, היפר רוזנפלד ונרות בשינקין. השבוע הגישה החברה בקשה לקבל צו להקפאת הליכים, עקב אי יכולתה לעמוד בהתחייבויות לנושי החברה.

המהלך היה הכרחי להמשך הפעילות העסקית של החברה לאור סירובם של בעלי השליטה להזרים כ-20 מיל' ש' כפי שהתחייבו לפני מספר שבועות. מצד שני, ההד התקשורתי שיצר מהלך מסוג זה, אילץ את הספקים לעצור כל אספקה של הסחורה לחנויות הרשת עד להתבהרות מצב החברה.

בשנים האחרונות נוהלה החברה בצורה כושלת וביצעה חילופי הנהלה מספר פעמים. החובות לספקים ולבעלי אגרות החוב הצטברו והגרעון בהון העצמי של החברה הלך וגדל, בפועל לא ננקטו פעולות חיוניות להצלת החברה. ממבט על דו"חות החברה ניתן לראות כי שולי הרווחיות הגולמית של החברה היה די יציב לאורך שנים, לעומת גידול בהוצאות התפעוליות ששחקו למעשה את רווחיות החברה.

המסקנה המתבקשת היא שכדי להחזיר את החברה למצב של פעילות עסקית תקינה דרושה תכנית הבראה מקיפה הכוללת סגירת סניפים בעלי רווחיות נמוכה ופיטורי עובדים. נכון לעכשיו ניהול החברה הועבר לידי הנאמן, בשבועות הקרובים אנו נמשיך לעקוב אחרי החברה ואספות מחזיקי אגרות החוב.

זירת המאקרו

בשבוע החולף פורסם לחודש דצמבר. כצפוי, חודש דצמבר היה מאוזן מבחינת המחירים במשק ובעצם נותר ללא שינוי. הירידות הבולטות שנרשמו במדד האחרון היו בענף המשקפיים ומוצרי האופטיקה עם ירידה של כ-10% ומוצרי מלונות ובתי הבראה עם ירידה של כ-7% במחירים. עליות בולטות נרשמו בסעיפים הלבשה ועגבניות שעלו בכ-5% ו-16% בהתאמה. נציין כי סעיף שכר הדירה המשיך לעלות גם בחודש דצמבר עם עלייה קלה של 0.3%.

בסיכום השנתי ניתן לציין כי גם השנה האינפלציה בישראל נמדדה בגבולות היעד של 1%-3%, והתייצבה ברמה של 2.2%. נכון להיום האינפלציה החזויה ל-12 החודשים הקרובים, כפי שהיא נגזרת משוק אגרות החוב עומדת כיום על 2% בלבד.

נתון נוסף שהתפרסם בשבוע שעבר הוא המדד המשולב. חודש נוסף בו הפרמטרים הכלכליים, כפי שהם נמדדים על ידי , התחזקו ב-0.2%. בניגוד לחודש אוקטובר כאשר מדד הייצור התעשייתי התחזק שיעור של 2.3%, בחודש נובמבר מדד זה דווקא נחלש. הנתון שמשך את כל המדד כלפי מעלה היה ייצוא השירותים שהתחזק ב-0.1% ומדד ייצוא הסחורות שרשם עלייה של 1.4%.

אז מה מצפה לנו השבוע?

בזירת המאקרו האירוע המרכזי של השבוע צפוי להיות ההחלטה בעניין הריבית של הנגיד. כזכור, בחודש שעבר הנגיד הותיר את הריבית ללא שינוי בטענה כי חל שיפור קל גם בנתונים כלכליים באירופה וגם ארה"ב, לכן השימוש בנשק הריבית "נשמר" על ידי הנגיד לתקופה פחות טובה. עובדה נוספת שנתנה רוח גבית להחלטה של הנגיד היא האינפלציה. נכון ל-12 החודשים הקרובים לא צפויה לאיים על הכלכלה בישראל.היום, הריבית בישראל ניצבת ברמה של 2.75%, ולהערכתנו מכיוון שלא נצפתה ירידה משמעותית בפעילות העסקית בישראל בחודש האחרון, גם בהחלטה הקרובה, ביום שני ה-23.01, יותיר הנגיד את הריבית על כנה.

יש לציין, כי על פי הציפיות הנגזרות משוק המק"מ ושוק התל בור אנו צפויים לראות לפחות הורדת נוספת בחודשים הקרובים, כך שריבית בעוד שנה תתייצב ברמה של 2.5%.

בנוסף, השבוע, ב-24.01, צפוי להתפרסם נתון של שיעור הבלתי מועסקים לחודש נובמבר. הנתון שהתפרסם בחודש שעבר הצביע על המשך ירידה בשיעור של בלתי מועסקים. נכון חודש אוקטובר עמד שיעור זה על 5% מכוח העבודה האזרחי.

יחד עם זאת, האם אנו עומדים בפני גל פיטורים במשק הישראלי? לאחרונה שמענו על כך שלא מעט חברות מבצעות תוכניות ייעול ומדברות על צמצומים בכוח העבודה. כך למשל דווח על חברות הסלולר, שרווחיהן נחתכו לאחרונה באופן חד על ידי הרגולטור, מוציאות לפועל תוכניות פיטורין. בין היתר, דווח על פרטנר שמתכננת לקצץ ב-10% ממצבת כוח אדם. גם חברת סלקום הודיעה בדצמבר על פיטורין של 700 עובדים.

כמו כן, פורסם על כך כי גם חברות כמו מיקרוסופט ישראל וטבע מתכננות פיטורין בתקופה הקרובה. על פי הדיווחים של איגוד התעשיינים, ברבעון האחרון של השנה פוטרו כ-1800 עובדים בענפי התעשייה בישראל והחודשים הקרובים לא מבשרים טובות. לאור המגמות בשוק התעסוקה אנו צופים כי כבר בתקופה הקרובה נראה עליה מגמתית ברמת האבטלה ואולי אף בפרסום בשבוע הקרוב.

אסיפות השבוע

היום, (יום ב') צפויה להתקיים אסיפת מחזיקי אגרות החוב של {גול פרטנרס}. באסיפה המחזיקים צפויים לאשר את ההסדר שהוצע על ידי הנאמן ובכך לוותר למעשה על העמדה מיידית לפירעון של אגרות החוב. על פי ההסדר המוצע יתרת קרן החוב תשולם על ידי החברה בשלושה תשלומים שווים של 20% יתרת קרן החוב המקורית.

התשלום הראשון יועבר במועד הביצוע שהחברה צפויה לפרסמו בהמשך, התשלום השני יועבר ב-31.05.12 ותשלום השלישי שנה לאחר הביצוע התשלום השני. כמו כן, גם תשלומי הריבית יועברו על ידי החברה למחזיקי אגרות החוב במועדים מוסדרים. בתמורה מתחייבים בעלי החוב להפסיק כל תהליך של העמדה לפירעון מיידי. כאמור, ההסדר צפוי להתקבל על ידי המשקיעים ללא התנגדויות.

הכרעה ב{דלק נדלן}

אסיפה נוספת הצפויה למשוך את תשומת לב של המשקיעים בשבוע הקרוב היא אסיפה של מחזיקי אגרות החוב של דלק נדל"ן מסדרה כה' שצפויה להתקיים ביום חמישי הקרוב, ה- 26.01. על פי ההודעה הרשמית של הנאמן מטרת האסיפה היא בעיקר עדכון המשקיעים על ידי הנציגות בעניין ההתקדמות הסדר החוב עם החברה. כזכור, החברה חייבת לבעלי האג"ח כ- 2.1 מיליארד ש', שנכון להיום אין באפשרותה להחזיר את החוב הנקוב.

משא ומתן המתנהל בין בעל השליטה בחברה, יצחק תשובה, לבין מחזיקי האג"ח נראה תקוע. למרות שתשובה הביע בעבר את הסכמתו העקרונית להכניס יד לכיס ולהזרים כסף לחברה, עדיין לא הושגה פשרה על גובה הסכום ועל כמה מחזיקי האג"ח יהיו מוכנים לוותר מהחוב.

יחד עם זאת, הצדדים התחייבו להגיש את ההצעה הסופית להסדר עד סוף ינואר. אם ההצעה תתעכב מסיבה כלשהי, תעבור ההכרעה לידיו של בית המשפט. לאחרונה הודיעו מחזיקי האג"ח של החברה על כוונתם בקמפיין פרסומי שיקרא "אזרחים נגד תשובה" שכל מטרתו היא ליצור דעת קהל שלילית נגד תשובה. כפי שהודיעו המארגנים, הקמפיין יכלול שלטי חוצות ומדעות במדיה הכתובה.


מאת: רוס קרוטקין, דסק , יובנק קרנות נאמנות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה