למרות המשבר הפיננסי: תעודות הסל גייסו כ-7.7 מיליארד שקלים מינואר ועד ספטמבר

בניכוי הירידות החדות בשווקים מדובר בצמיחה של כמיליארד שקלים בהיקף הנכסים
|
למרות המשבר הפיננסי: תעודות הסל גייסו כ-7.7 מיליארד שקלים מינואר ועד ספטמבר

בשבוע שעבר, הושלם צעד נוסף להגברת השקיפות של תעודות הסל, שבהתאם לדרישת רשות ניירות ערך, שחששה מחשיפתן למשבר הפיננסי, פירסמו לראשונה את הרכב הנכסים שלהם ואת היקף הנכסים המנוהל על ידן.

מפרסומי איגוד תעודות הסל, עולה כי למרות הירידות החריגות בשווקים, הצליחו תעודות הסל לגייס בתשעת החודשים הראשונים של השנה כ-7.7 מיליארד שקלים (גידול של 23% בהשוואה לשנה שעברה), אולם בניכוי הירידות החדות בשערי המדדים, הרי שמדובר בצמיחה של כמיליארד שקלים.

לצורך השוואה, בתקופה המקבילה, קרנות הנאמנות ספגו פידיונות ריאליים של כ-3 מיליארד שקלים, וירידה נומינלית של כ-12 מיליארד שקלים, ובנטרול הקרנות הכספיות (שתעודות הסל אינן מתחרות בהן), הסתכמו הפידיונות בכ-25 מיליארד שקלים.

יותר שקיפות בהתאם לדרישת רשות ניירות ערך

מפרסומי איגוד תעודות הסל, באיגוד לשכות המסחר, עולה כי בתעודות סל על מדדים, כ-76% מהנכסים מושקעים במניות ובאג"חים של המדדים, כ-13.9% בפיקדונות בבנקים הגדולים בארץ, כ-1.1% בפיקדונות מט"ח בבנקים גדולים בחו"ל וכ-8.1% במכשירים פיננסיים שצמודים למדד.

בתעודות סל על מטבעות, הכיסוי נעשה באמצעות פיקדונות בבנקים גדולים בארץ ובחו"ל, שמהווים 99.4% מהנכסים וכ-0.6% בלבד מושקע במכשירים פיננסיים.

הפרסום הינו מהלך של איגוד תעודות הסל באיגוד לשכות המסחר, על פי דרישת רשות ניירות ערך, ומצטרף לשורה ארוכה של מהלכים בחודשים האחרונים, כחלק ממהפכת השקיפות המלאה למשקיעים בתעודות סל, שכללו
פרסום יומי של השווי ההוגן של תעודות סל (החל מחודש מרץ 2008), פרסום של הבנקים וחברי הבורסה שבהם מופקדים פיקדונות במסגרת הפעילות בנכסי תעודות הסל וכן פרסום של דמי הניהול האפקטיביים שמשלם המשקיע בתעודות הסל (החל מינואר 2009).

באיגוד תעודות הסל שבלשכת המסחר, חברים קסם, תכלית, מבט, פסגות, הדס, אינדקס ופריזמה, שמנהלות ביחד למעלה מ- 99% משוק תעודות הסל בהיקף של 34.5 מיליארד שקלים. עוד נמסר מאיגוד תעודות הסל, כי התנודות החריגות בשווקים לא משפיעות מהותית על היכולת של חברות תעודות הסל לעקוב אחרי המדדים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות