הפסימיות של השוק, דווקא יכולה להיות סימן טוב לבאות

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי, מיטב דש השקעות, על הפאניקה הרווחת בשוקי ההון בעולם - האם אנו חווים משבר גלובלי נוסף או שזו רק אפיזודה חולפת בדרך למעלה?
|
(5)

נניח ותתבקשו לבחור בין שתי אופציות, הראשונה, השקעה בשוק המניות עם תשואה ממוצעת חיובית של 5%. ובנוסף, ידוע לכם שהושגה תשואה חיובית בשני שליש מהמקרים. האופציה השנייה, במצב שוק אחר - תשואה ממוצעת של 3% והיא התקבלה רק ב-60% מהמקרים. בלי לעשות את הניסוי בפועל, ניתן לנחש שהאופציה הראשונה נראית אטרקטיבית יותר. תופתעו אולי לשמוע שבמבחן המציאות מרבית המשקיעים בוחרים את האופציה השנייה.

נחדד את השאלה לקונקרטית יותר, אם שוק המניות האמריקני ירד ב-10% בחודש, האם כדאי לקנות או למכור את המניות? מרבית האנשים לא יבחרו בתשובה פשוטה, כן או לא, אלא שתשובתם תתחיל במילה "תלוי". לכאורה, הם צודקים. אי אפשר להחליט על ההשקעה רק על סמך מה שעשה השוק בחודש האחרון. מה עם הנסיבות, הסיכונים, הערכות שווי וניתוחי תרחישים שונים? בפועל, ניתוחים מורכבים של הגורמים המשפיעים על החלטת השקעה בנסיבות אלו עוזרים הרבה פחות מהכרת כללים בסיסיים בפסיכולוגיית המשקיעים וידיעת עובדות סטטיסטיות פשוטות.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

ניסיון גדול וארוך טווח עם שוק המניות האמריקני מספק תשובה די ברורה לשאלה שנשאלה בפסקה הקודמת - אם שוק המניות האמריקני יורד ב-10% בחודש, כדאי לכם לקנות מניות. בחינת ביצועי מדד S&P500 מאז תחילת שנות ה-90 מראה שלאחר שהמדד ירד ב-10% בחודש, הוא משיג בממוצע תשואה חיובית של כ-5% בשלושת החודשים לאחר מכן. יותר מכך, בשני שליש מהמקרים השוק השיג תשואה חיובית ורק בשליש הייתה תשואה שלילית. לעומת זאת, לאחר שהמדד עלה ב-10%, התשואה הממוצעת בשלושת החודשים לאחר מכן הייתה כ-3%, נמוכה מאשר לאחר הירידות והתשואה החיובית בכלל התקבלה בתדירות יותר נמוכה מאשר במקרה של הירידות.

למרות הממצאים הנ"ל, סנטימנט המשקיעים לגבי שוק המניות הינו שלילי מאוד בעת זו. מדד הסנטימנט "השורי" של המשקיעים האמריקנים ירד לאחרונה קרוב לרמות הנמוכות ביותר ב-20 השנים האחרונות. אפילו בשנת 2008 לא היה סנטימנט כל כך נמוך. האם זה מבשר רעות למשקיעים? ממש לא מחייב. מניסיון העבר, שוק המניות האמריקני השיג בממוצע את התשואה הגבוהה ביותר דווקא בתקופות שהסנטימנט "השורי" יורד לרמות הנמוכות ביותר.

מדוע, על אף הממצאים הסטטיסטיים הברורים, המשקיעים פועלים לרוב בניגוד אליהם?
צריכים לזכור שהשווקים הם מערכת מורכבת שמושפעת מגורמים רבים הפועלים בכיוונים מנוגדים. אולם, לעתים דפוס חשיבה זהה משתלט על מספר רב של השחקנים בשוק. אלה התקופות בהן נוצרות בדרך כלל ההזדמנויות הגדולות. בתקופות אלה הניתוחים הכלכליים חכמים ככל שיהיו, עוזרים הרבה פחות מההבנה שמדובר בשוק שמוטה מהחשיבה הקבוצתית.

הסיכוי שאנו נמצאים כעת בתקופה אופיינית של חשיבה קבוצתית די גבוה. בעצם, רק פעמיים בשלושים השנים האחרונות היה מצב שונה, והירידות של 10%-15% במניות הצדיקו מכירת המניות וחיסול פוזיציה. התקופה הראשונה הייתה במשבר של תחילת שנות ה-2000 והתקופה השנייה במשבר הגדול ב-2008. בכל יתר התקופות, ירידות בסדרי גודל כפי היו לאחרונה היו רק אפיזודה חולפת בטיפוס למעלה של שוק המניות.

לסיכום, ניסיון העבר בשווקים הפיננסיים מלמד אותנו פעם אחר פעם שכדאי להיזהר יותר ממצבים של קונצנזוס חיובי רחב מאשר מפסימיות משתלטת. פסימיות גדולה כבר אחרי הירידות האחרונות בשווקים יכולה להיות דווקא סימן טוב לבאות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  לכתבה יותר שטוחה ואווילית?
  אין מקןם 26/01/2016 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  האם כבודו גם היה רגוע לפני עשרים אחוז למעלה? ממש כן כמו כולם. אז מה ? יגיד לכם המצב חרה ותיברחו? ומה עם מקום עבודה? מה אלך להיות קופאי בבנק? אני הרי חכם ובכיר ורגוע.
  סגור
 • 4.
  כנראה שמחירי המניות אטרקטיביים וצריך לאסוף (ל"ת)
  ניתוח מעניין 26/01/2016 10:26
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 3.
  סימן לפסימיות יותר גדולה (ל"ת)
  אלי 26/01/2016 09:48
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  ומה עם 1993-1994jQuery20304241009261459112_1453793477152 נדמה לי שגם אז
  יאיר 26/01/2016 09:35
  הגב לתגובה זו
  3 1
  היו ירידות חזקות. בכל אין מה לחפש בשוק לפחות חצי שנה עד שנה.
  סגור
 • 1.
  בורסות
  אמיר 26/01/2016 07:56
  הגב לתגובה זו
  7 2
  לפי דעה אחרת , שבינתיים מצדיקה עצמה םאוגסט 2015 , ירידות ימשכו עמוק לתוך 2016 , אז זה לא הזמן לקניות , אלא אולי ברמה s
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות