נטיקסיס: אין סכנה למיתון עולמי; הברקזיט מסוכן ממלחמת הסחר

בסקר שערכה ענקית ההשקעות בין 17 מנכ"לים, כלכלנים ואסטרטגים של שווקים גלובליים, לקראת המחצית השנייה של 2019, עולה כי הם צופים מחצית שנייה מאכזבת, אך אינם חוששים ממיתון עולמי
|
(2)
נטיקסיס, צילום: ערן סוקול

ענקית ההשקעות האירופאית נטיקסיס, המנהלת מעל טריליון דולר, פרסמה תוצאות סקר שערכה בין 17 מנכ"לים, כלכלנים ואסטרטגים של שווקים גלובליים מקבוצת נטיקסיס, לקראת המחצית השנייה של 2019, ממנו עולה כי לאחר מחצית ראשונה חיובית סך הכול, הצפי הוא לביצועים מאקרו כלכליים מאכזבים לתקופה של 6-12 החודשים הבאים – עם זאת לא קטסטרופליים לשוק הגלובלי.

האירופאים פחות חוששים ממלחמת הסחר
בקשר עם מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, מציינים בנטיקסיס כי "למרות שנתיים של חבטות הדדיות בין שתי המעצמות, אשר לעתים קרובות השפיעו על שווקי העולם כפי שקרה בתחילת השבוע שעבר, ההשלכות של מלחמות הסחר האלו דורגו רק במקום השני אחרי הברקזיט בחומרת הסיכון שהן מציבות לכלכלה העולמית".

חוששים מברקזיט מבולגן
משתתפי הסקר אינם חושבים שיש הרבה סיכוי לצמיחה גלובלית במחצית השנייה של 2019. הרוב אינם צופים תוצאות חיוביות לברקזיט, אבל חלק חושבים שפעילות של הבנק המרכזי הבריטי יכול לייצר ריבאונד של צמיחה, כשחלק חושבים שמהלך שכזה פשוט לא יעבוד.


* ניקוד ההסתברות בסולם של 5-1, כאשר 1 מייצג את ההסתברות הנמוכה ביותר ו-5 את ההסתברות הגבוהה ביותר.

"תוצאות הסקר מראות בבירור, שבמצטבר, לא הרבה רואים באופק קטליזטורים רבים לכלכלה העולמית – אבל הם גם אינם רואים גורמים למשבר ולמיתון כלל עולמי. התחזית הכללית אומרת שאלו יהיו עד 12 חודשים שפשוט נצטרך לעבור איכשהו", אומרת אסתי דווק, ראשת שווקים גלובליים ופיתרונות דינמיים של נטיקסיס.
 
לאסטרטגים של נטיקסיס תחזיות מועטות בלבד לגבי התשואות על ניירות הערך האמריקאים או האירופיים ב-6-12 החודשים הבאים. עם זאת, אין הסכמה כללית לגבי ירידות שערים דרמטיות. ככלל, התחזית ביחס לניירות הערך מאוזנת. אף אחד מהאסטרטגים לא חוזה שוק דובי (ירידה של 20% ויותר) או אפילו תיקון של השוק (ירידה של 10% ויותר) בטווח הזמן הזה.


* ניקוד ההסתברות בסולם של 5-1, כאשר 1 מייצג את ההסתברות הנמוכה ביותר ו-5 את ההסתברות הגבוהה ביותר.

הבנקים המרכזיים ממשיכים לעמוד במרכז תשומת הלב
האסטרטגים של נטיקסיס חוזים מדיניות יונית יותר הן מצד הפדרל ריזרב האמריקאי והן מצד הבנק האירופי המרכזי (ECB). בממוצע, האסטרטגים חוזים שהפד יוריד את הריבית בחזרה ב-50 נקודות בסיס עד סוף השנה.
 
באירופה המשיבים לסקר צופים הקלה נוספת מצד ה-ECB וחוזים הפחתה של 10-5 נקודות בסיס בריבית על פיקדונות overnight. ההסכמה לגבי קיצוץ הריבית על-ידי ה-ECB אינה חזקה מאחר ומחצית מהמשתתפים אינם חוזים שינוי בריבית על פיקדונות overnight.
 
עמדה זאת עשויה להעיד שבמקום להפחית את הריבית, ה-ECB עשוי לבחון קודם אמצעים אחרים כגון פרסום תחזיות נוספות והשקה מחודשת של תכנית רכישת נכסים בהיקף גדול (הרחבה כמותית).
 
מטבעות: הנטייה למדיניות ריבית יונית יותר של הפד וה-ECB מודגשת ביחסם של האסטרטגים למטבעות. הציפיה הכוללת לתנודתיות חזקה יותר עם 10 מתוך 17 החוזים תנודתיות מטבעית מוגברת והיעדר מוחלט של אסטרטגים החוזים ירידות.
 
סחורות: תחזיות התנודתיות של האסטרטגים של נטיקסיס תואמות את תחזיותיהם לשוק ניירות הערך. הם צופים גידול קל בתנודתיות עם עלייה של 2.1 נקודות ב-VIX מרמתו באמצע השנה (15.1). תחזית ממוצעת זאת ל-17.2 מייצגת גידול מתון אך משמעותי בתנודתיות הכוללת.

בניגוד לפרשנויות שוק מהזמן האחרון, המשיבים לסקר חוזים התגברות מרבית של התנודתיות במטבעות ואחריהם בניירות הערך, כאשר שיעור התנודתיות באג"ח/שערי הרבית הוא הנמוך ביותר.

בישראל מיוצגת נטיקסיס על ידי חברת "4F Investment Partners" הפועלת בישראל ומפיצה את הקרנות של נטיקסיס למשקיעים מוסדיים ופרטיים.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שאפו
  ranby 16/08/2019 08:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מעניין
  סגור
 • 1.
  חסרי מושג . (ל"ת)
  אוסף מומחים ... 15/08/2019 15:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות