להשתתף או לא בהנפקת הזכויות של קרדיט סוויס; כור נפלה 6.6%

(עדכון). יו"ר הבנק הצהיר כי הבנק לא ימכור את חטיבת הבנקאות להשקעות. אם כור לא תשתתף בהנפקת הזכויות בהשקעה של כ-40 מיליון פרנק שוויצרי - החזקתה בבנק תדולל ל-2.15%
|
(10)
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו)
הבנק השוויצרי שבו מחזיקה {כור} מקבוצת IDB שבשליטת נוחי דנקנר כ-2.5%, נדרש לאחרונה על ידי הבנק השוויצרי המרכזי להגדיל את הונו. דבריו של יו"ר הבנק מאתמול (שבת), לפיהם אין בכוונת הבנק למכור או להפריד את חטיבת הבנקאות להשקעות, מעידה על כך שהבנק יצטרך לגייס את ההון באמצעים אחרים כגון הנפקת הזכויות שעומדת על הפרק - מה שיביא לדילול בהחזקות בעלי המניות הנוכחיים ובהם גם כור.

עתה עולה השאלה האם {כור} תשתתף בה או שהחזקתה תדולל. על רקע החששות האלה צללו מניותיה של {כור} בשיעור חד של עד 13.2% וסיימו בירידה של 6.6% ומניותיה של {אידיבי אחזקות} צנחו בסיום היום ב-6.8%, מאחר שמניות החברה האם בקבוצה נפגעו היום גם מהחולשה במניות אחרות שבשליטתה כגון סלקום -0.75% סלקום 916.1 -0.75% סלקום בסיס:923 פתיחה:916.1 גבוה:916.1 נמוך:916.1 תמורה:6,697 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שצנחה בכ-5.9%.

במסגרת המאמצים של הבנק להגדיל את הונו בהתאם לדרישות הבנק המרכזי בהיקף של יותר מ-15 מיליארד פרנק שוויצרי עד סוף שנת 2012 או מ5.9% בסוף הרבעון הראשון ל-9.4% בסוף שנת 2012, מתכוון הבנק לבצע בתקופה הקרובה מספר צעדים שכוללים מימוש נכסים וגם גיוס הון בדרך של .

קרן ההשקעות של קטאר צפויה להמיר כבר בסוף החודש הנוכחי שטרי חוב להמרה בהיקף של כ-1.7 מיליארד פרנק שוויצרי למניות, מה שיצור דילול בקרב המשקיעים האחרים. בנוסף מתכוון הבנק להנפיק עוד כ-233 מיליון מניות למשקיעים קיימים וחדשים בהיקף כמעט שווה, כך שמשקיע שיממש את זכותו לרכוש מניות בהנפקת הזכויות ידולל ב-8% ואילו משקיע שיעדיף שלא להשתתף בהנפקת הזכויות ידולל בעד כ-16%.

מחישוב חלקה של כור שמחזיקה בכ-30.32 מיליון מניות שמהוות כ-2.48% מהון המניות של קרדיט סוויס, תצטרך כור לבחור אם להשקיע כ-40 מיליון פר"ש ואז הדילול בהחזקותיה יהיה מינימלי, או שתבחר שלא להשקיע את הסכום הנ"ל ואז שיעור ההשקעה שלה במניות הבנק השוויצרי יפחת לכ-2.1%.

על כך אומר האסטרטג הראשי של קבוצת איילון יניב פגוט: "מדובר בדילמה לא פשוטה עבור כור ובעלי המניות שלה ומבחן ראשון ממשי באשר לנכונות של כור להגדיל השקעה בקרדיט סוויס. על פניו נראה כי הנכס הפיננסי אשר מחזיקה כור הופך בכוונת מכוון להיות סולידי הרבה יותר בשל תוכנית הגדלת ההון המסיבית ואלו חדשות טובות, אולם הגדלה הדרמטית של בסיס ההון ודילול בעלי המניות תעיב תקשה על הבנק לייצר תשואות להון גבוהות וכן תכביד על ביצועי המניה בטווח הקצר".

לכך נוסיף גם את הקשיים הפיננסיים האחרים עימם מתמודדת קבוצת IDB בחברות אחרות שמחזיקה הקבוצה, כגון סלקום, שופרסל או מעריב, והשיקול אם להשקיע עוד בהחזקה שברבעון הקרוב צפויה להסב לה הפסד מאסיבי של כמיליארד שקל היא שאלה קשה שעימה צריך להתמודד דנקנר כבר בתקופה הקרובה.

מניית קרדיט סוויס הנסחרת בשוויץ תחת הסימול CSGN ובוול סטריט תחת הסימול CS איבדה ביום ו' האחרון 2.94% וסגרה ברמה של 16.83 פרנק שוויצרי, מחיר אשר רחוק רק בכ-28% ביחס למחיר בו יוכלו הבנקים שהלוו ל-IDB את הכספים לרכישת מניות הבנק, לדרוש המרה כפויה של המניות (Margin Call). במהלך השנה האחרונה איבדה מניית הבנק כ-43%.

מכירת הבנקאות להשקעות - לא הגיונית

"קרדיט סויס לא מתכוון למכור או לפצל את פעילות הבנקאות להשקעות, אך הוא בוחן אפשרויות לשפר את המודל העסקי, על רקע ההידוק הרגולטורי שהופך את החטיבה המסוכנת יותר של הבנק לרווחית פחות", כך אמר יו"ר קרדיט סוויס אתמול לעיתון השויצרי Neue Zuercher Zeitung.

"הפרדה או מכירה של פעילות הבנקאות להשקעות, אשר נדרשת לעיתים, תהיה חסרת הגיון בעבור העסקים שלנו ובעבור לקוחותינו" אמר היו"ר אורס רוהנר בראיון והוסיף "הנקודה היא להביא את הביזנס שלנו לאופטימיזציה של המודל העסקי ולאזן אותו טוב יותר בהקשר של העמדת הון".

ביום ד' האחרון פירסם הבנק את תוצאותיו הכספיות וחשף את תוכניתו להגדיל את הונו, בתגובה לביקורת מכיוונו של הבנק המרכזי של שוויץ, ובנוסף הכריז הבנק על תוכנית קיצוץ עלויות חדשה שתכלול קיצוצים בפעילות הבנקאות להשקעות. חלק מהאנליסטים קראו לבנק לבצע צעדים רדיקאליים יותר.

רוהר אמר כי הטעות המרכזית שעשה הבנק היתה שנקט בגישה אופטימית מדי ביחס למצב הכלכלי שלאחר המשבר הפיננסי העולמי של 2008. "ברטרוספקטיבה, זו היתה שגיאה שהיינו יותר מדי אופטימיים לאחר ההתאוששות שנרשמה בשנת 2009, מה שהוביל את הבנק לבנות יותר מדי יכולות, במיוחד בתחום הבנקאות להשקעות אך גם בתחום הבנקאות הפרטית וזה עולה כסף", אמר.

יו"ר קרדיט סוויס חזר על ההערות שהושמעו בראיון אחר שפורסם ביום שישי והביע את תמיכתו במנכ"ל הבנק, בראדי דוגן, אשר כלפיו הופנתה מרבית האש לאחר המיתקפה של הבנק המרכזי. "עם בראדי דוגן יש לנו מנכ"ל שמכי את הביזנס טוב יותר מכל מנכ"ל שאני מכיר. מה שחשוב הוא שלבראדי דוגן יש את החזון איך להובין את החברה והוא יודע איך לתת מוטיבציה ל-50 אלף עובדים בתקופה קשה".

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  נוחי לא קובע.
  ציון זבורוף 22/07/2012 21:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נכון להיום,נוחי לדאבוני לא אדון לעצמו.הבנקים מנהלים אותו והם מן הסתם יקבלו ההחלטה.הוא עלה לרכבת הרים כאחרון הברוקרים,קנה ומכר ברווח לאחר מכן שוב קנה וחיזק,לא מתאים לאיש ברמתו שראה לפני כולם את הסערה המתקרבת,והנזיל את קופתו בעוד שאף אחד לא הבין מדוע,חבל.
  סגור
 • 7.
  אידיבי
  אהרון 22/07/2012 17:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קונצרן אידיבי הינו חדל פירעון החובות הם הרבה מאוד גדולים יותר מכל הנכסים . כאשר מחיר הנכסים משתנה ויורד ולפי המצב ימשיך לרדת ערך החובות רק עולה . לא לקנות לא אגח ולא מניות אידיבי .
  סגור
 • 6.
  אין חכמים ההימורים . (ל"ת)
  בא 22/07/2012 16:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  נוחי צריך היה להיפטר מהצרה הזאת cs מזמן
  rhbv 22/07/2012 15:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בסוף זה יקרה והוא יאלץ למכור את מניות קרדיט סוויס . ההיצמדות שלו למניה תביא אסון על רבים
  סגור
 • 4.
  תגובה לאלי
  אבנר 22/07/2012 15:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראשית תודה על תשובתך נקוה שכל מה שכתבת יקרה למרות שקשה לי להאמין
  סגור
 • 3.
  אידיבי
  אבנר 22/07/2012 14:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לפי הדוחות של קונצרן אידיבי יש לו חובות לזמן ארוך למעלה מ 110 מיליארד שקל רק הריבית השנתית היא כמה מילירדים לשנה וזאת ללא החזר קרן הקונצרן מציג בעיקר הפסדים בשנים האחרונות אם כך כיצד הקונצרן יחזיק מעמד בהמשך אנא ענו לי ותודה מראש
  סגור
 • לאבנר
  אלי 22/07/2012 14:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם לא ידוע לך אז סלקום למרות הירידות היא לא תאבד הרבה לקוחות כל שתזרים המזומנים שלה למרות ירידת ערך המניה מובטח לתשלום האגחים של אידי בי כמו כן שופרסל יש שם תזרים מזומנים יום יומי למרות ירידת הערך הכוללת גם בחברות הביטוח המלט ועוד יש תזרימי מזומן בעציד הקרוב הבעיה היא לטווח קצר שדנקנר צריך לפרוע אגחים בתשואה גבוהה שזה הוא לא לקח בחשבון וכן ההוצאות המרובות שלא לצורך שיש לקונצרן אם יצמצמו בהוצאות ויתיעלו אפילו יפטרו חלק מהעובדים וכן יחפשו פתרונות יצרתיים עצמיים ולא יסתמכו על הבנק שלהם שהוא בנק דיסקונט וחב הבת דיסקונט השקעות אז יש סיכוי לקונצרן הזה להתאושש ואם יהיה מזל ויבוא הראלי המיוחל והמניות יעלו והאגחים ירדו בתשואת הפדיון אז אז יבוא מזור לאי די בי כרגע צריך זמן מה שלא כל כך יש לו לדנקנר כי הוא פועל מהמותן ללא אורך רוח אני מקווה שעזרתי קצת כל טוב לך ואם יש מי שיתקן אותי או יכול להוסיף משהו נוסף אשמח בתודה אלי
  סגור
 • I don't know if I D B will survive or not
  A dreamer 22/07/2012 19:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  But Discount Bank has nothing to do with . Hamelt was sold and the Selcom cash flow is likely to go down because prices are down even if they don't lose customers . SuperSol is not producing the same C/F so please please be accurate if you can'..
  סגור
 • 2.
  בנק מעולה שווה השקעה במחיר הנוכחי (ל"ת)
  קרדיט סוויס 22/07/2012 10:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  שנוחי משקיע בה עוד כרגע (ל"ת)
  אין מצב 22/07/2012 10:17
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות