הנפט במהלך של 40%: "כולם מסתכלים על עזה אבל לראלי הזה גורמים אמיתיים"

הפוקוס הוא על הראלי במניות אבל הנפט מבצע מהלך חד בהרבה. אריה גורן, אנליסט הסחרות של כלל פיננסים מתייחס. "כולם מדברים על עזה ורוסיה אבל יש מעבר"
|
הנפט במהלך של 40%: "כולם מסתכלים על עזה אבל לראלי הזה גורמים אמיתיים"

מדדי המניות רושמים בשבועיים האחרונים עליות שערים חדות ומרכזים את עיקר תשומת הלב. עם זאת, בעוד מדדי המניות העיקריים רשמו עליות של כ-10%, מחיר החוזה על הנפט לחודש פברואר רשם עלייה של קרוב ל-40%. למעשה, מדובר בעלייה החדה במחיר הנפט מאז החל גל הירידות הדרסטי בחוד שיולי האחרון.

מאז ה-14 ליולי ועד ה-25 בינואר איבד מחיר החבית כ-77% מערכו. במהלך החודשים הללו נרשמו מספר תיקונים בדרך, האחד באוגוסט, אז רשם מחיר החבית עלייה של כ-10% ובחודש ספטמבר רשם מחיר החבית תיקון של כ-20%. ברור שמרמה של 35 דולר לחבית התיקונים הופכים אגרסיבים יותר ובכל זאת נראה שהמהלך הנוכחי ממשי יותר.

אריה גורן, הסחורות של כלל פיננסים, התייחס בשיחה עם Bizportal לזינוק במחיר הנפט ואמר כי "כל העולם מדבר על עזה ועל משבר הגז שמובילה רוסיה אבל יש סיבות ממשיות יותר."

לדבריו של גורן, "ניתן לראות סימנים ראשונים לכך שמדינות אופ"ק עומדות בהתחיבות שלהן לקיצוץ בתפוקת הנפט. איראן כבר קיצצה כ-14% באספקת הנפט שלה לשני בתי זיקוק באסיה וגם כווית הודיעה על קיצוץ באספקה למספר בתי זיקוק באסיה. צריך לזכור שבפעמים הקודמות שאופ"ק הודיעה על קיצוץ בתפוקה, בשטח חברות הקרטל בכלל הגדילו את התפוקה, כך שמדובר כעת בשינוי מגמה אמיתי."

עוד אומר גורן, כי "דבר נוסף שתומך במחיר החבית בימים אלו, זה הודעת ארה"ב על הגדלת מאגר הנפט האסטרטגי ב-12 מיליון חביות וגם סין יצאה בהודעה דומה. כשלוקחים את הגורמים הללו בחשבון, ניתן להבין שלמחיר הנפט יש סיבות לטפס ולא רק על בסיס ספקולציות או תחושות בטן הנוגעות להסלמה כזו או אחרת בעזה".

פבלו אקסלרד, סמנכ"ל ניהול סיכונים במיטב, התייחס אף הוא לעלייה החדה במחיר הנפט ואמר כי "דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון זה זה את היחלשות הדולר". מאז תחילת דצמבר נחלש הדולר בשיעור של כ-7.5% מול היורו והדבר תומך בעליות במחיר החבית, כיוון שכאשר הדולר נחלש, הביקוש לסחורות עולה." עוד אומר אקסלרד, כי "אי אפשר להתעלם לחלוטין מהשפעת הלחימה בעזה בגלל שאף אחד עדיין לא יכול לאמוד את ההשפעה הזו, מה שברור זה שהיה פה אובר שוטינג במחיר הנפט וכעת זה כמו קפיץ שנמתח יתר על המידה".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות