הדולר צנח היום ב-1%: נתוני הצמיחה באירופה והראלי במניות הכבידו עמדו ברקע

כלכלת גוש האירו התכווצה בשיעור של 0.1% בלבד לעומת תחזיות להתכווצות של 0.5%. בתגובה משלים הדולר יום שלישי של ירידות מול האירו
|
הדולר צנח היום ב-1%: נתוני הצמיחה באירופה והראלי במניות הכבידו עמדו ברקע

מטבע הדולר צנח היום בשיעור של 1% למחיר של 3.81 שקלים ובכך מחק חלק ניכר מהעליות שנגרמנו כתוצאה מ"אפקט פישר" בשבוע שעבר. ברקע להיחלשות המשמעותית היום עמשו נתוני הצמיחה באירופה, כמו גם הראלי במניות.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באירופה אשר יושבת בלוקסמבורג דיווחה היום כי כלכלת גוש האירו התכווצה ברבעון השני ב-0.1% ביחס לרבעון הראשון. הכלכלנים צפו כי כלכלת גוש האירו תתכווץ בשיעור של 0.5%. בתגובה מתחזק כעת האירו בשיעור של 0.6% מול הדולר ומשלים בכך 3 ימים רצופים של התחזקות.

לאחר מספר שבועות שבועות של תחושת הקלה בשוק התעסוקה על רקע נתוני מאקרו כלכליים מעודדים, היום פורסם נתון תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב שאיכזב את המשקיעים והזכיר לכולם שמצבו של שוק התעסוקה האמריקני עדיין עגום.

משרד העבודה האמריקני דיווח כי נתון תביעות האבטלה הראשונות עבור השבוע שהסתיים בתאריך ה-8 לחודש אוגוסט רשם עלייה של 4,000 תביעות חדשות, לאחר ניכוי עונתי, לרמה של 558 אלף, גרוע מתחזיות האנליסטים שציפו לירידה לרמה של 543 אלף תביעות.

המכירות הקמעונאיות ליולי ללא מכוניות רשמו ירידה של 0.6% לעומת צפי לעליה של 0.1%.

נזכיר כי ועדת השוק הפתוח (ה-FOMC) של הפדרל ריזרב החליטה אתמול, כצפוי, להשאיר את שיעור הריבית ברמה הנמוכה בכל הזמנים בין 0% ל-0.25%. ההגיון מאחורי החלטה זו של ה'פד' היא ששיעור נמוך במיוחד ימשיך להגביר את הוצאותיהם של האמריקנים, דבר שיתמוך בכלכלה הגדולה בעולם.

הועדה חזרה על כוונותיה לשמור על ריבית נמוכה במיוחד במהלך התקופה הקרובה. "הפעילות הכלכלית מתחילה להתאזן", כתבו בכירי ה'פד' בהצהרה לאחר הפגישה הסגורה בת היומיים. לדבריהם, מצב השווקים הפיננסיים ממשיך להשתפר בעוד ש"הוצאות משקי הבית ממשיכים להראות סימנים של התייצבות", אך עם זאת עדיין פגיעים כתוצאה משיעור האבטלה הגואה כמו גם משוק האשראי שעדיין נמצא בקשיים.

בעניין עתידה של תוכנית הבנק המרכזי לרכישת אגרות חוב של האוצר שבקרוב תגיע ליעדה של 300 מיליארד דולר, הודיע הבנק שיפחית את קצב רכישות האג"ח עד לסיום התוכנית בסוף חודש אוקטובר.

הדולר נחלש סגר בירידה של ב-1% לרמה של 3.81 שקלים והאירו נסוג ב-0.19% לרמה של 5.43 שקלים.

רונן מנחם, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, מציין בתגובה להודעת הפדרל ריזרב כי שתי נקודות חשובות מופיעות בהודעת הריבית בארצות הברית, שהושארה על כנה. האחת, הסביבה הכלכלית מתוארת באופן חיובי יותר והאחרת ? התייחסות ראשונה לאסטרטגיית היציאה.

"לפי הודעת הבנק הפדראלי, כלכלת ארה"ב כורה תחתית והפעילות מפסיקה להצטמצם. לגבי שוק ההון, נאמר שחל בהם שיפור נוסף. יצוין, עם זאת, כי דווקא משקי הבית הוצעדו צעד אחד לאחור, כשלרשימת הגורמים המעכבים אותם צורפה הפעם ההכנסה המקרטעת. אשר לחברות, לא חל שינוי במצבן והן ממשיכות לצמצם הוצאות על הצטיידות ואיוש משרות. עושה רושם שהפיחות בדולר הופך את ייצוא הסחורות והשירותים לקטר ההתאוששות".

לגבי סביבת המחירים, אין כל שינוי. היא תמשיך להיות נמוכה ולא תהווה מכשול להמשך ההרחבה המוניטארית.ההודעה שבה וקובעת כי התנאים הכלכליים ימשיכו להצדיק ריבית נמוכה חריגה. הבנק הפדראלי צופה תרחיש נוח של התאוששות נטולת לחצי .

הנקודה השנייה, אומר מנחם, "נוגעת למדיניות הרכישות, שתהפוך איטית ומדודה יותר. במקום אמירה כללית לגבי הסתיו, נקבע כי רכישת ני"ע ממשלתיים בהיקף 300 מיליארד דולר תסתיים בסוף אוקטובר. להערכתי, השפעתה על אמצעי התשלום תפחת ובמקביל תשואות הפדיון תהיינה גבוהות יותר בהשוואה לקצב הרכישה הקודם. הדולר עשוי להתחזק, שכן הדפסתו תלך ותפחת. הבנק הפדראלי מתייחס לראשונה לאסטרטגיית היציאה, הרכישות תעשנה איטיות יותר ותשולמנה בסוף אוקטובר".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות