דברי פישר מחקו הזינוק בדולר: עלה ב-0.6%, לאחר שמוקדם יותר טיפס ב-2%

נגיד בנק ישראל אמר בפני חברי ועדת הכספים, כי "אנחנו לא יכולים להמשיך לנצח לרכוש מטבע חוץ"
|
דברי פישר מחקו הזינוק בדולר: עלה ב-0.6%, לאחר שמוקדם יותר טיפס ב-2%

נחלשה עליית הדולר. שערו היציג של השטר הירוק סגר בעלייה של 0.595% לרמה של 3.889 שקלים לאחר שמוקדם יותר הבוקר כבר טיפס ל-3.95 שקלים. בעולם נסחר הדולר במגמה מעורבת כאשר הוא מתחזק מול הפרנק, הדולר הקנדי והאירו ונחלש מול הלירה שטרלינג.

נגיד , הפרופ' סטנלי פישר, דיבר היום בפני חברי ועדת הכספים של הכנסת והגן על מדיניותו בימים, בשבועות ובחודשים האחרונים. בנוגע להתערבות ההולכת ומעמיקה של בנק ישראל בשוק המטבעות אמר פישר "אני ישן יותר טוב בלילה עם המצב הנוכחי של ההתערבות בשוק המט"ח מאשר ישנתי במצב הקודם, אבל ברור גם לי שאנחנו לא יכולים להמשיך לנצח לרכוש מטבע חוץ".

רפי גוזלן, אסטרטג המאקרו בלידר, התייחס היום בראיון ל-BizportalTV לשינוי מדיניות רכישות המט"ח של בנק ישראל וסיפק תחזיות. "הקורלציה השלילית בין שוקי המניות לדולר תביא להתחזקות הדולר ברבעון הרביעי של השנה".

גוזלן הסביר בראיון כי "צריך להבין שבנק ישראל לא מכוון לשער הדולר אלא מסתכל על שער החליפין הנומינלי האפקטיבי - שער שמורכב מכל מטבעות הסחר של ישראל".

במסחר מול השקל טיפס האירו בשיעור של 0.881% ושערו היציג נקבע על 5.611 דולר. הלירה שטרלינג התחזקה ב-1.24% מול השקל. במסחר הבינלאומי מתחזק הדולר מול האירו בשיעור של 0.08% ל-1.4397 דולר.

תגובות הסוחרים בשוק

ניר ינאי, מנהל חדר מצב בשקל מקבוצת שקל, אומר בשיחה עם Bizportal כי "מה שפישר עושה עכשיו, הוא למעשה מכין את הקרקע להפסקת ההתערבות השוטפת. הוא מאוד חכם. הוא מתחיל להתערב במועד לא ידוע ובסכום לא ידוע. כאילו שהכנסת כלי חדש לשוק. הצעד הבא שלהם יהיה להפסיק את הקניה הקבועה".

מחברת איטריידר נמסר כי סטנלי פישר משך אמש את מירב תשומת הלב לאחר שהודיע כי בנק ישראל יאיץ את קצב רכישת הדולרים במטרה לבלום את המשך ירידת שער הדולר. לפי ההערכות בנק ישראל רכש אמש למעלה מ-400 מיליון דולר.

"התחזקות המטבע האמריקאי מול השקל מנוגדת למגמה העולמית ולהערכת האנליסטים של איטריידר בנק ישראל לא יכול להמשיך להעלות את שער הדולר כנגד מגמה זו. נוסף על כך, קניות אלו ממומנות ע"י הדפסת כסף מאסיבית שבסופו של דבר תיצור לחצים אינפלציוניים שסופם העלאת . הדולר אם כך, עשוי להתחזק עוד בימים הקרובים כל עוד מהדהדת ברקע הכרזת הנגיד על המשך הרכישות, אך בסוף הוא צפוי להיכנע למגמה העולמית. משקיעי איטריידר מוסיפים לרכוש אופציות CALL לפקיעה בסוף היום על הדולר מתוך ציפייה שימשיך להתחזק גם היום".

בשיחה עם Bizportal אמר הבוקר סוחר בכיר באחד מחדרי המסחר בארץ כי "המהלך של פישר הצליח בינתיים, בעיקר בגלל שכיום אי הוודאות בשוק הרבה יותר גבוהה. כמו בעבר, גם כיום נראה שהדולר קרוב לשפל מול מטבעות מרכזיים והוא עשוי להתחזק בקרוב גם בעולם ואז המהלך של פישר יראה עוד יותר מוצלח".

"אבל, לא צריך לשכוח שבינתיים קופת הדולרים של הבנק המרכזי הולכת ותופחת ואני מעריך שבחודשים הקרובים הוא יאלץ להפסיק את הרכישות לגמרי".

נזכיר כי שלשום, לאחר קביעת השער היציג, הכריז נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, כי הוא משנה את המדיניות ויתחיל להתערב בשוק המט"ח מידי פעם בפעם בהיקפים שונים. אתמול הוא עבר למעשים ובנק ישראל רכש מטבעות מרכזיים, בעיקר דולרים, בהיקפים של מאות מיליוני דולרים, מה שהזניק את שער הדולר ב-3.3% לרמה של 3.866 שקלים למרות החלשותו בעולם.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות