כשהפחד ישלוט והשווקים ירדו, תחפשו השקעות - איך תעשו זאת נכון?

איך מזהים את ההזדמנות שבקצה הפחד? מה הקשר בין ג'נרל אלקטריק, היינץ, טבע ומניות המריחואנה?

|
(19)

חלק הרעיונות שעלו כאן מדשדשים, כמו הזהב (שאני עדיין מאוד בעדו), חלקם מתממשים יפה ואחד מהם התנפץ (בתקופתנו המשותפת) - מניות המריחואנה. למרות שלא ניגשתי אליהן בשיא אלא לאחר מהלך ירידה יפה, הן המשיכו לרדת. בשבוע שעבר כתבתי שהן הגיעו לנקודה טכנית מעניינת ואכן ראינו התחלה של התעוררות תנודתית. תנודתיות היא הסימן הטכני – פסיכולוגי לחילוקי דעות ולשינוי סנטימנט בשוק. היא החלל שבין פחד לאופוריה ובין אופוריה לפחד.

אני ממשיך להעמיק את חיפוש האפשרויות בסקטור המריחואנה כי ברגע שהפחד יעלם, הן עשויות לחזור לתרום יפה לתיק ההשקעות.

מה הם נזקי הפחד וכיצד להעלימם?
פחד הוא אחד הרגשות החזקים והכובלים שלנו. כמשקיעים, אנחנו מפחדים להפסיד את מה שהרווחנו, אנחנו מפחדים לא להרוויח את הפוטנציאל שיכולנו להרוויח וכמובן אנחנו מפחדים מהתרסקות תיק ההשקעות שלנו וההשלכות שיהיו לכך על חיינו וחיי היקרים לנו. אל כל הפחדים האלו מצטרף גם האגו שהוא תמיד בתמונה וגם רגשות חרטה על מהלכים שבדיעבד היינו צריכים לעשות ולא עשינו. תמיד יש כאלו, בכל מרכיבי החיים. חוכמת ה-בדיעבד היא אחד מהסכינים שהכי דוקרות בלב.

וכאילו לא די בפחדים הטמונים בנו, הרגלים מנטאליים והמדיה הפיננסית מעצימים אותם. כשאנו רואים גרף של מניה, שבאחזקתנו, יורד 10, 15, 20 אחוזים, הפחד משתלט אוטומטית. מישהו יודע משהו, המניה הולכת לאפס, וכו' וכו'.. ובמדיה הפיננסית מיד יופיעו המילים: התרסקות, צניחה, קריסה, עם תמונה תואמת והסברים מלומדים למה זה היה צפוי ולמה זה ימשך...

ובסופו של דבר, כפי שאומרים המשקיעים שהרוויחו בבורסה, הפחד הקולקטיבי הוא ההזדמנות האישית. בשביל להפוך פחד להזדמנות צריך לשמור על כמה כללים ומהלכים:

1. תיק מפוזר וניהול סיכונים
תיק מפוזר הוא ההגנה היחידה מפני הפתעות ברמת המניה הבודדת. ניהול סיכונים זה גם מכירה של מניה שנכנסה למגמת ירידה על פי הניתוח הטכני והמתנה לתפנית כלפי מעלה בשביל לקנות אותה בחזרה.

2. זיהוי וניהול רגשות
ללא מודעות לרגשות, לא נשים לב שהם מפעילים אותנו. אם לא נשים לב, נגיב באופן אוטומטי (למשל – בכל פעם שמכרתם מניה בשער הנמוך ביותר ואז היא התחילה לעלות הייתם במצב "אוטומט קולקטיבי" שאפיין את כל המשקיעים (יש סימן טכני שמאפשר לזהות את המצב הזה). לכן, צריך לשים לב מתי אנחנו פועלים מתוך פחד, לעשות תרגיל מנטאלי כזה או אחר (אלמד בעתיד) ולהפחית / להכיל / להעלים את הפחד כך שנוכל לראות את המציאות באופן ניטראלי ובסופו של דבר לראות את ההזדמנות שבקצה הפחד.

3. לזכור שהמדיה הפיננסית לא מכוונת לעזור לנו להרוויח
היא מכוונת, בהכללה, לגרום לנו לצרוך אותה יותר ומאניה – דפרסיה הוא מנגנון אותו היא מנצלת בכל רגע. לכן, תתעלמו מכותרות ומלל מיותר. תקראו רק את המידע. יתרה מכך, תזכרו שאם אתם מתנתקים רגשית מהמדיה הפיננסית, היא הכלי שבסופו של דבר מרים לכם הזדמנויות להנחתה. תשתמשו בו ואל תפלו בפח שלו.

4. "מחסן רעיונות"
לנהל רשימה שאני קורא לה "מחסן רעיונות" ובה חברות – מניות מעניינות שמחכות לתזמון. זה המקום שבו זמן ופחד נפגשים. הביטחון שלכם בחברות ובמניות יאפשר לכם להתגבר על הפחד ולפעול כשההזדמנות נוצרת והמניה, כלשון המדיה הפיננסית "מתרסקת" או "צונחת". תתרגלו לראות במילים אלו מילים של הזדמנות: "וואלה, הנה ההזדמנות לקנות מגיעה לפתחי".

5. תוכנית טכנית 
להכין תוכנית טכנית שאומרת: בתנאים האלו אקנה מניה, ולפעול אוטומטית כשהתנאים מתרחשים תוך שאנחנו זוכרים, שוב, שכותרות העיתונים לא יעודדו אותנו למפרע.

לפני שניקח עוד שאיפה של מריחואנה, שימו לב מה קרה למניות קונבנציונאליות יותר כמו KHC ,GE וטבע. הן תנודתיות מאוד, אבל עלו יפה מהשפל. המניות האלו ובכלל המניות שסובלות מפחד של משקיעים לרוב  מתחילות לרדת כתוצאה משינוי עסקי וכו' אבל בסופו של דבר יורדות "יותר מדי" בגלל הפחד הקולקטיבי וה-"יותר מדי" הזה הוא ההזדמנות.

מריחואנה – הרחבת אפשרויות
ולגבי המריחואנה, ציינתי בשבוע שעבר את MJ כ-ETF הרלבנטית, לדעתי. מכיוון שניכרת התעוררות של הסקטור אפשר להתחיל לפשפש קצת במניותיו. אני רשמתי לעצמי את ACB ו-CBWFT כרלבנטיות. מכאן צריך להיעזר ברעיונות מבחוץ. אז פתחתי כתבה שבוחנת 8 מניות מעניינות. בודק אותן אתכם כאן ביחד כאשר ההתייחסות הטכנית היא לנתוני סוף שבוע המסחר.

ACB היא הראשונה ברשימה עם ניתוח חיובי. אז עשיתי צ'ק.

השניה היא APHA. גם ההתייחסות לגביה חיובית. טכנית היא קיבלה קבלה תמיכה באזור ה-3.5 דולר ותומכת בפוטנציאל העלייה הכללי של מניות הענף. מוסיף לרשימת המעקב.

CGC, ממובילות הענף שמוחזקת גם על ידי STZ היא הבאה בתור. אם נראה אותה בהמשך מעל רמה של כ-20 דולר נקבל סימן חיובי. סביר שאם CGC תתאושש, היא תאותת בכך לענף כולו. ההתייחסות בכתבה למניה הייתה ניטראלית אבל צריך לזכור שזו אחת מחברות הדגל בענף אז אנחנו רק "צריכים" שתזוז בכיוון הנכון.

HEXO. התייחסות שלילית בכתבה אז מניח אותה בצד בינתיים.

OGI קבלה המלצת משקל יתר עם מחיר יעד של 17 דולר קנדי. נראה שיש לה הרבה פוטנציאל, גם על בסיס טכני, ולכן בהחלט מוסיף לרשימת העניין.

TLRY, מניה בעלת משקל בענף, שטסה אחרי ההנפקה ואז חזרה אל הקרקע, מקבלת המלצה ניטראלית. אני מכניס אותה לרשימת המעקב על בסיס טכני וניתן לאטרקטיביות יותר, ACB ,APHA ,OGI ו- CVSI ,GHPH שלהלן, עדיפות.

CVSI צפויה על פי הכתבה לצמיחה גבוהה אבל תנודתית. זה אומר שצריך לשים דגש על הטכני. נכון ליום שישי ובשל השער האופטי הנמוך שלה, 1.45, היא נראית לי מעניינת עבור מי שמוכן לחוות את התנודתיות.

GHPH, מהחברות הגדולות והיציבות יותר, נתמכת באזור ה-95 דולר ונראית ראויה למשקיע היותר סולידי ובכלל. מוסיף לרשימת העניין.

זהו להיום. כדרכי אני מנסה לחבר בין מיומנויות מנטאליות, הצפת רעיונות ורציפות מעקב על מה שעובד עכשיו. נראה שזה זמן טוב לתשומת לב רציפה למניות המריחואנה. אבל, לא לשכוח שתשומת הלב הרציפה שלנו כאן היא בפוסט שמתפרסם פעם בשבוע... יש עוד דברים חשובים במרחב הדיון ולכן חשוב שתשמרו על תנועת המעקב אחרי כל מה שאנחנו מדברים פה. אם אתם חושבים שאני צריך להאיר נושא מסוים שאני מתעלם ממנו, תגידו.


כותב המאמר הינו זיו סגל, העוסק בתחום השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני, מימון התנהגותי ואימון מנטאלי, בעל עיסוקים מגוונים בתחום באקדמיה ובפרקטיקה.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  מיקצועי ומעניין כתמיד (ל"ת)
  חנני 01/12/2019 21:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  MJ - נתמכת כרגע ב - s1P שנתי פלוס סטיה שורית
  rsi 69.10 01/12/2019 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיקום מעולה להעלות סיכון ! תודה על ההמלצה !
  סגור
 • 14.
  במחירים בנוכחיים יש הזדמנות גדולה בקנאביס
  Nimi 29/11/2019 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני חושב כמוך בהצלחה זיו
  סגור
 • 13.
  הכי יעיל מניות דיבדנדים חזקים כמו..ישרמקו ,רציו ודלק"ד...ככה שאין חשיבות למחיר הנייר באותו רגע..וזה מותאם ללונג.
  דיגל 29/11/2019 08:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל יעיל זה מניות דיבדנדים..חזקים ומובטחים עפ הסכם...כמו: ישראמקו,רציו ודלק"ד..זה אומר שאין חשיבות ריגעית למחיר הנייר שהרי בסוף..זה מותאם ל 30 עד 50 שנים.
  סגור
 • 12.
  כ"כ לא נכון!
  זה 28/11/2019 10:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כשיש "צניחות" הרוב בורחים ולא "מחפשים" השקעות,ואלו שלא בורחים אינם זקוקים לזיו סגל,דברי עינת!,
  סגור
 • טען עוד
 • 11.
  כשהריבית שלילית.. הצניה תמשיך להיות מבוקשת
  מארק 27/11/2019 22:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אומנם יהיו תנודות.. אבל הגרף מהר מאד יחזור לכיוון חיובי
  סגור
 • 10.
  קנאביס
  לרון 27/11/2019 21:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה טרנד,הזהרו!!
  סגור
 • 9.
  הכתבה לא מובילה לשום מקום
  דוד 27/11/2019 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין בנק שממליץ או מסקר קאנביס.
  סגור
 • 8.
  חלק במאמר ההיתנהגות מנטלית בהשקעה כל מילה בסלע
  kobes 27/11/2019 19:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דעתך על roku
  סגור
 • 7.
  זה עשוי להגיע בדצמבר. זהב ומטבע חוץ
  כלכלן 27/11/2019 18:45
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הזהב צפוי להמשיך לעלות בגלל ריביות שליליות בעולם שמורידות את האטרקטיביות לכסף. הדולר צפוי לעלות בגלל הגרעון הגדול ,והסיכונים שעלו משמעותית.
  סגור
 • נכון ולא רק בדצמבר (ל"ת)
  לא כלכלן 27/11/2019 19:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  השקעתי הפסדתי...הרצפה עקומה
  עדו 27/11/2019 18:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  משקיע ערך לטווח ארוך יודע שיהיו גם ירידות הוא לא מתמסטל ולא מעשן ולכן נמנע מהרפתקאות מיותרות
  סגור
 • 5.
  אז גם אתה קונה אלעל ?
  כמו גורביץ שקנה 130 27/11/2019 18:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  . זה המקום שבו זמן ופחד נפגשים. הביטחון שלכם בחברות ובמניות יאפשר לכם להתגבר על הפחד ולפעול כשההזדמנות נוצרת והמניה, כלשון המדיה הפיננסית "מתרסקת" או "צונחת". תתרגלו לראות במילים אלו מילים של הזדמנות: "וואלה, הנה ההזדמנות לקנות מגיעה לפתחי".
  סגור
 • 4.
  אינה תמיד הזדמנות
  התרסקות 27/11/2019 18:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למשל מניית f ששנים לא היתה הזדמנות בירידות,וגם כעת לא!
  סגור
 • 3.
  כתבות טובות וממצות
  לרון 27/11/2019 18:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אולם עלי "להאיר"שמשום מה יש לך רק רשימות "מעקב" ואף פעם לא ממש "קניה" ,וכאן חסר הגילוי הנאות ממנו אתה מתעלם ותמיד!
  סגור
 • 2.
  הרבה מילים אבל בשורה תחתונה מפסיד
  H 27/11/2019 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מציע לך לקנות מדד שוק ולא לשחק עם ניתוחים טכניים
  סגור
 • אם לא שמת לב הוא ממש לא טכני (ל"ת)
  תקרא שוב 27/11/2019 19:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תענוג לקרוא מה עם מניית
  אלוף 27/11/2019 17:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שים לב גם למניית דיסני שמצרפת dis מיליון משתמשים חדשים מידי יום
  סגור
 • סו"ס
  לרון 28/11/2019 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לדיסני מנוע צמיחה משמעותי,כמו wwe ,הסטרימינג צומח ומצמיח,זו הטלויזיה החדשה!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות