מה יביא נאום ברננקי והאם יוון תשרוד את תאריך היעד?

תוכנית הצנע הצפויה של יוון נמצאת במרכז ההתרחשויות. בורסות יבשת אירופה עולות ויורדות בעקבות כל פירסום לגבי הכלכלה שבמשבר
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
השבוע האחרון ריכז סביבו בעיקר חדשות בנוגע לתנאים הנחוצים לאישור תוכניות הצנע ביוון. סגירה ירוקה נוספת נרשמה בבורסות ארה"ב בעקבות פרסום דוחות חיוביים יותר מצפי המעריכים, ובעקבות נאומו של בן ברננקי, בו קרא לקונגרס לפעול לצמצום הגירעון בתקציב הממשל בטווח הארוך. כמו כן, התייחס ברננקי לשוק העבודה. למרות נתוני האבטלה החיוביים שהתפרסמו בתחילת החודש, ציין כי קצב ההתאוששות איטי באופן מסתכל, ועדיין נותרה דרך ארוכה בטרם ניתן יהיה לקבוע כי שוק העבודה האמריקני שב לפעול באופן נורמלי. ברננקי סיים את נאומו בחיזוק ניצי ואמר כי הבנק המרכזי מוכן ונכון לעשות את כל שביכולתו בכדי לתרום לתהליך ההתאוששות הכלכלית של המשק האמריקני. הדאו ג'ונס עלה 0.3%, ה-S&P 500 הוסיף 0.7% והנאסד"ק, כוכב השבועות האחרונים התחזק ב-1.5%.

באירופה מנגד, החששות הכבדים מפני כישלון או עיכוב המשא ומתן על הסכם תוכנית הצנע שלחו במהלך השבוע את מדדי בורסות גרמניה וצרפת לירידות קלות. הדאקס הגרמני ירד בכ-0.9% ומדד הקאק השיל 1.2% מרמתו.
יש לזכור כי שני תנאים עיקריים עומדים בפני ממשלת יוון בכדי שתהיה זכאית לקבלת חבילת הסיוע השניה בהיקף של 130 מיליארד אירו מהבנק המרכזי של אירופה ומקרן המטבע הבינלאומית.

יוון זקוקה לחבילת הסיוע עד ל-20 במארס, מועד התשלום הבא של חובותיה. משמעות אי תשלום החוב עד למועד זה, הינה חד משמעית 'חדלות פירעון', ולתרחיש זה צפויות השלכות קשות מאוד על הגוש האירופי כולו.

לאחר עיכובי השבוע שעבר, נחתמה הלילה תוכנית הצנע החדשה שמהווה את התנאי הראשון וצפויה לקצץ את התמ"ג (תוצר מקומי גולמי) של יוון בכ-4%-5% בסך קיצוצים של 3.2 מיליארד אירו. התנאי השני לקבלת חבילת החילוץ, הוא חתימת הסכם על 'תספורת' באג"ח הממשלתית המוחזק ע"י משקיעים פרטיים שעדיין נמצא תחת דיונים ארוכים ולא הגיע לפיתרון.

בריטניה
הכרזה על הריבית השבוע נחתמה ללא שינוי, בהתאם לתחזיות האנליסטים. הבנק המרכזי הרחיב את תכנית רכישת האג"ח ב-50 מיליארד ליש"ט נוספים לסך כולל של 325 מיליארד ליש"ט. הרחבה כמותית נועדה לחזק את צמיחת הכלכלה המקומית ולתת עמידות נוספת כנגד משבר החובות האירופי. חשוב לציין, כי הזרמות הכספים לשוק מרחיבות את כמות הכסף במשק ומפחיתות את ערך המטבע המקומי.

יפן
החשבון השוטף במאזן התשלומים של יפן התרחב מעבר לציפיות האנליסטים לרמה של 750 מיליארד ין. משמעות ההתרחבות היא שביקושים גדולים למטבע מקומי נוצרים ע"י זרים בכדי לבצע עסקאות פיננסיות במדינה. אם ביקושים אלו יחזקו את הין חזרה לרמת ה-76 הפסיכולוגית, יעמידו במבחן את הצהרת שיראקווה, נגיד הבנק המרכזי היפני משבוע שעבר, כי הבנק נמצא במוכנות אגרסיבית להתערבות בשוק המט"ח הייסוף במטבע המקומי ימשך.

כלכלת יפן התכווצה ברבעון האחרון של 2011 (אוקטובר עד דצמבר) ב-0.6%. נתון אשר משפיע חדות על קצב ההתאוששות של המדינה מהאסון אשר חוותה בשנה שעברה. ביום שלישי לפנות בוקר, צפוי הבנק המרכזי להכריז על שיעור הריבית ולפרסם את מדיניותו המוניטרית לאור ההתפתחויות הכלכליות האחרונות

כיצד יגיב השוק הגלובלי לאחר אישור תוכנית הצנע של יוון?

לקראת שבוע המסחר הקרוב, המשקיעים צריכים לשאת את עיניהם בעיקר להתרחשויות בגוש האירופי. בנוסף דוחות ומדדי מחירים לצרכן יפורסמו במהלך השבוע בקרב מדינות רבות.

ביום חמישי 16:00 שעון ישראל, ינאם נגיד הפדרל רזרב, ברננקי, בנושא מגזר הבנקאות האמריקני. הוא צפוי להתייחס בין השאר, גם לרמות החשיפה של הבנקים לאג"חים של מדינות אירופה הנמצאות במשבר חובות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה