ארגון ה-OECD חותך את תחזית הצמיחה בעולם - ומתריע בפני מספר סכנות

הארגון מוריד את תחזית הצמיחה ל-3% בלבד, וקורא לממשלות לפעול יד ביד עם הבנקים המרכזיים
|
(1)
מקום לדאגה?
עליות שערים חדות נרשמו אמנם בשבוע האחרון בבורסות העולם והחדירו מעט אופטימיות לשווקים, אך היום (ה') משחרר ארגון ה-OECD אזהרה לגבי הצמיחה הגלובאלית, ומזכיר כי מצב הכלכלות עדיין בעייתי. בהתחשב בעובדה שלפני כחודש חתכה קרן המטבע הבינלאומית את תחזית הצמיחה גם כן - נראה כי כלכלות העולם נמצאות בבעיה.
לפי תחזית הצמיחה של הארגון, שפורסמה לפני מספר דקות בפריס, התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) העולמי יתרחב ב-3% בלבד בשנת 2016 (זאת, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%). מדובר באותו קצב צמיחה כמו זה שנרשם בשנת 2015, ו-0.3% פחות מבחודש נובמבר האחרון.
בחלוקה לאיזורים גיאוגרפיים, הארגון הוריד את תחזית הצמיחה בארה"ב ב-0.5% לשיעור של 2%, ואילו את התחזית לגוש היורו הוא הוריד ב-0.4%, לשיעור של 1.4% בלבד. לגבי סין, הכלכלה השניה בגודלה בעולם, תחזית הצמיחה ל-2016 נשארה בשיעור של 6.5%, ובשנה הבאה המדינה צפויה לצמוח ב-6.2%.
הארגון אף מזהיר מצימחת הכלכלות של ברזיל, גרמניה וארה"ב, וטוען כי אלו מאטות  -וישפיעו לרעה על הצמיחה הגלובאלית. 
לדברי הארגון, חלק מהשווקים המתעוררים נמצאים בסיכון בשל תנודתיות בשער החליפין - על רקע 'מלחמת המטבעות' החלה בעולם, כשכל בנק מרכזי מנסה להחליש את המטבע המקומי שלו מול האחרים. בנוסף, מזהיר הארגון מההשפעות השליליות של חוב מקומי גבוה במדינות אלו. 
ה-OECD ציין כי הטלטלות בשווקים הפיננסיים מהוות סכנה משמעותית עבור חלק מהכלכלות בעולם, בדגש על אלו שרגישות לשינויים בשערי המטבע. האיום הגדול ביותר חל על השווקים המתעוררים, אלו שתלויים ביצוא סחורות.
הארגון קרא לממשלות לפעול יד ביד עם הבנקים המרכזיים בניסיון לתמרץ את הפעילות הכלכלית בעולם, וטען כי הצעדים המוניטריים הנוכחיים, ללא רפורמות מבניות בכלכלות - לא צפויים להועיל להשגת צמיחה בת קיימא.
כאמור, החיתוך בתחזית הצמיחה של ה-OECD מגיע כחודש אחרי פעולה דומה של קרן המטבע הבינלאומית, שחתכה גם כן את תחזית הצמיחה בעולם. קרן המטבע הייתה פסימית קצת פחות, וחזתה צמיחה של 3.4%, לעומת 3.6% שצפתה קודם לכן.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עליות בדרך (ל"ת)
  נחמה לשורטיסטים לאהע 18/02/2016 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות