שולטת בבורסה בת"א: רשות ההגבלים שוקלת להכריז על FMR כמונופול

מבדיקת רשות ההגבלים עולה שכלל חברי מסלקת הבורסה שאינם בנקים, וכן בנק ירושלים, עושים שימוש במערכת המשרד האחורי של FMR בלבד
|
(8)
סוחרים

הממונה על ההגבלים שוקל להכריז על חברת FMR שבבעלות שמעון גולדברג כמונופול בתחום השירותים לחברי בורסה, בכפוף לשימוע. בנוסף על ההכרזה של החברה כמונופול שוקל הממונה, דיויד גילה, לתת לחברה הוראות שיקלו על כניסת מתחרים לשוק על מנת שעלויות השירותים החיוניים לעבודת חברי הבורסה - ירדו.

החברה צפויה להיות מוכרזת כבעלת מונופול באספקת מערכת תוכנה לביצוע פעולות BackOffice לחברי בורסה שאינם בנקים ולבנק ירושלים, שהינם גם חברי מסלקת הבורסה, בכפוף לשימוע שיערך לה.

המודל שלפיו גובה FMR תשלומים עבור השירות מבוסס על אחוז מההכנסות של חברי הבורסה שאינם בנקים, כאשר בתקופה האחרונה, בשל הירידה במחזורים בבורסה היו מקרים בהם זינקו אחוזים אלה עד ל-40% מההכנסות של חבר הבורסה מפעילות המסחר.

כאמור, הממונה שוקל לתת ל-FMR הוראות בדבר צעדים שעליה לנקוט:

1. חיוב FMR לאפשר ללקוחותיה לעשות שימוש במערכות מידע שאינן מסופקות על ידה.
2. חיוב FMR להעביר אל לקוחותיה את היסטוריית הלקוחות שלהם.
3. הטלת איסור על FMR לפגוע בשירותים ובתנאים שהיא מעניקה ללקוחותיה, מיום שהודיעו לה על רצונם להפסיק את ההתקשרות עמה ולתקופה של שנה.

בהודעת הרשות להגבלים עסקיים נכתב " ניירות הערך הנסחרים בבורסה מהווים אפיק השקעה מרכזי עבור הציבור בישראל ומקור חשוב למימון פעילות עסקית במשק. ציבור המשקיעים בישראל, המורכב מלקוחות מוסדיים, המנהלים גם את כספי הציבור ומלקוחות פרטיים, נדרש להתקשר לצורך המסחר בבורסה עם גופים פיננסיים, הרשומים כחברי בורסה. גופים אלו מבצעים עבורו את פעולות המסחר בניירות הערך".

"כיום מספקים שירותי מסחר לציבור הן חברי בורסה שהם בנקים והן חברי בורסה שאינם בנקים. בשנים האחרונות מצטמצם מספרם של האחרונים וחלקם מתוך מחזורי המסחר בבורסה הולך ופוחת, זאת על אף שהם מהווים אלטרנטיבה תחרותית לבנקים עבור ציבור המשקיעים".

"בדיקת הרשות העלתה כי מערכת המשרד האחורי הינה מערכת חיונית לצורך פעילות חברי מסלקת הבורסה. מערכת המשרד האחורי משמשת לביצוע פעולות יומיומיות של סוף יום מסחר ותחילת יום מסחר וכן לניהול מאגרי המידע של הלקוחות. על פי הבדיקה, כלל חברי מסלקת הבורסה שאינם בנקים, וכן בנק ירושלים, עושים שימוש במערכת המשרד האחורי של FMR בלבד".

מערכת FMR למסחר בבורסה הישראלית היא מערכת מסחר וביצוע של הברוקרים והסוחרים בשוק ההון הישראלי. המערכת מתעדכנת בזמן אמת וההוראות מבוצעות ישירות לבורסה באמצעות Steamer.

ב-FMR ניתן לראות בכל רגע נתון את מצב הפוזיציה על פי מדדי הרגישויות של B&S, סטיות התקן של האופציות ומצב גרף פקיעה. כמו כן ניתן להוסיף מסחר חשבונות מסחר על מערכת יחידה – פרקטי למנהלי תיקים וסוחרי . מערכת ה-FMR מאפשרת מסחר לשחקני אופציות ומניות והיא מחוברת ישירות לבורסה באמצעות קו נל"ן (קו ישיר מנקודה לנקודה).

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אולי מונופול - אבל הרגולציה הרגה את החש"בים.....
  רגולציה = שחיתות! 07/01/2014 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר אין מחזורים, והחש"ב נמקים תחת הרגולציה הבלתי שפוייה. אז אולי מונופול - אבל השוק הולך ונעלם!
  סגור
 • 4.
  מסחר אוטומטי באמצעות FMR
  יוני 07/01/2014 17:20
  הגב לתגובה זו
  3 2
  זהו היתרון הגדול ביותר של FMR על המתחרים שלה קיימת חברה שמסקפת שירותי מסחר אוטומטי על בבסיס FMR שם החברה GO4IT
  סגור
 • ההכרזה שלך (4) לא מתאימה למציאות
  צביקה 07/01/2014 17:41
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מערכת סיברון מתאימה יותר ומהירה יותר גם למסחר אוטומטי וגם לחדרי מסחר מתקדמים
  סגור
 • מסחר אוטומטי - אין ספק
  איתי 07/01/2014 17:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין ספק כי המסחר האוטומטי הוא חלק מהאבולוציה של מערכות המסחר בארץ. אחרי שיסיימו עם מונפול ה FMR יתחילו כל החברות השונות לרבות כאלה שעדיין לא יצאו עם המערכות שלהן לשוק - לפתח כלים למסחר אוטומטי בבורסה. יוני קראתי באתר החברה שהצעת - שירות מדהים לסוחר בבורסה בישראל !
  סגור
 • 3.
  תגובה ראויה
  המפציץ 07/01/2014 15:06
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כמו בכל תחום במשק גם כאן יושבת משפחת גולדברג ושולטת ביד רמה וקובעת את עמלות המסחר הגיע הזמן להעיף אותם קיבינימט חבורה של נוכלים
  סגור
 • 2.
  FMR היא מונופול מובהק שנים רבות
  משקיע קטן 07/01/2014 14:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ותוכנת האורדרנט שלה על הפנים!
  סגור
 • 1.
  גם במערכות מסחר FMR היא מונופול (ל"ת)
  אחד 07/01/2014 14:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אתה טועה ומטעה
  סוחר 07/01/2014 17:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המערכת של סיברון הרבה יותר מהירה , ידידותית וטובה (גם אם היא מסופקת רק דרך הבנקים )
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות