אושר בועדת הכספים ויסדיר את השליטה בבנק ללא גרעין שליטה

בנק לאומי הוא הבנק היחידי מבין הבנקים הגדולים המנהל ללא הגרעין שליטה. תכלית החוק היא הסדרת הזכות למנות דירקטורים בבנק ללא גרעין שליטה ונתינת הזכות למי שיש לו מעל 2.5% בבנק
 | 
"חוק מפרק אליהו" מתקדם:
ועדת הכספים אישרה היום (ג'), לקריאה שנייה ושלישית, את הצעת חוק הבנקאות, שנועדה להסדיר את אופן השליטה של בנק ללא גרעין שליטה. הצורך בתיקון החוק הקיים נבע מכך שלראשונה, בעקבות מכירת בנק לאומי ע"י המדינה, מתקיים מצב שבו בנק גדול נותר ללא גרעין שליטה. הצעת החוק אושרה פה אחד.

תכלית החוק היא הסדרת הזכות המהותית למנות דירקטורים בבנק ללא גרעין שליטה, בדיקת יושרה ואיתנות פיננסית של מי שמבקש להפוך לבעל לשיטה בבנק, למנוע מצב שלבעל מניות תהיה השפעה ישירה על עסקי התאגיד הבנקאי, לקבוע מי יכול להציע דירקטורים בבנק ללא גרעין שליטה: מי שיש לו מעל 2.5% או קבוצה שבידיה מעל 2.5%. לדבריו, דירקטור שקול ל-יותר מ- 6.5%. כמו כן, הגבלת כהונת דירקטור בבנק ללא גרעין שליטה עד 9 שנים בלבד (מקסימום 3 קדנציות של 3 שנים).

עיקרי הטענות נגד הצעת החוק שמכונה גם "תיקון לחוק מראני", הן שהוא נועד להלאים את בנק לאומי לאחר מכירתו ולהחליש את כוחם של בעלי מניות חזקים במיוחד בו כשלמה אליהו (10% בבנק לאומי) וקבוצת אוצר ההתיישבות.

אהוד ניר, הבנקים של פסגות: "הדבר עלול להקשות על בנק לאומי בקבלת החלטות מרחיקות לכת יותר כגון התייעלות או פיטורי עובדים". ניר מתייחס לכך שבשנים האחרונות בנק פועלים התייעל ובנק לאומי לא התייעל, תוכנית ההתיעלות שהכריז עליה בנק לאומי בשלוש השנים הבאות כוללת החלטה לא לקלוט עובדים חדשים במקום הפורשים ולא פיטורים כמו דיסקונט שהכריז כי 500 עובדים יפרשו מרצון.

נציין כי הרשויות בישראל תמכו לפני שנים בניהול בנק תוך הסתמכות על גרעין שליטה מוגדר מתוך ההנחה השגויה כי זה יעזור לבנק במקרה שהבנק יקלע לקשיים. בינתיים בנק לאומי הוא הבנק היחיד מתוך חמשת הבנקים הגדולים אשר מתנהל ללא גרעין שליטה ובכך מיישר קו עם העולם: סיטי בנק, קרדיט סוויס ובנק אוף אמריקה ועוד בנקים מתנהלים ללא גרעין שליטה. ניסיונו של שלמה אליהו, בעל המניות הגדול ביותר בלאומי נתקל בקשיים.

החוק אף מעלה השערה בשוק ההון שכעת המדינה תמכור מ-6% שיש באמתחתה בבנק לאומי אך על פי גורם בכיר בשוק ההון מדובר ב"תרחיש לא סביר היות ומכפיל ההון הוא עדיין נמוך".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני מיהדות התורה: "אישרנו היום חוק חשוב לביטחון הפיננסי של המשק הישראלי וליציבותו. דאגנו לאיזונים הנכונים, כך שמחד, תושגנה מטרות החוק ומאידך, לא ייפגעו יתר על המידה הזכויות הקנייניות של בעלי המניות בבנק לאומי".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות