ארועי המאקרו הקרובים יקבעו האם אנו עומדים בפני סיום המשבר או בפני העמקתו

|
(צילום: Getty images Israel)
זה שבוע חמישי ברציפות שבורסות המערב עולות באופן הנראה תמוה לרבים בעקבות משבר החוב באירופה. ה-S&P 500 מוסיף 1.5%, הדאו ג'ונס עולה 2% והנאסדק עולה 2.4%. באירופה נרשמו עליות חדות, הקאק הצרפתי עולה 5% והדאקס הגרמני מרקיע ב-5.4% נוספים.
מספר סיבות גורמות לעליות אלו בשווקים:

- הנפקות מוצלחות נוספות ברחבי אירופה: במהלך השבוע האחרון, ספרד, צרפת, גרמניה ופורטוגל כולם מכרו את כל האג"חים אותם הנפיקו. בנוסף, התשואות ברוב ההנפקות ירדו במתינות מההנפקות הקודמות, מה שמעיד על ביקושים גבוהים ואמון משקיעים גבוה יותר.

- שיחות גישור בין יוון לנושיה הפרטיים קודמו, סיכומים אלו יצילו את יוון מפני "חדלות פירעון" אך יעלו לנושים בקיזוז של בין 50% ל-70%. ייתכנו הסכמים ראשוניים במהלך השבוע הקרוב אך תהליך המשא ומתן בין הממשלה היוונים לנושיה צפוי להסתיים רק ב-31 לינואר.

- ההסכם הפיסקאלי אשר נידון בימים אלו בין מדינות הגוש האירופאי באשר להגבלת הגירעונות התקציביים של המדינות, הותאם לדרישות הבנק המרכזי של אירופה השבוע. מטיוטת ההסכם עולה כי סטייה משמעותית מיעד הגירעון שנקבע - 0.5% מהתוצר תוביל לסנקציות מיידיות.

- אנליסטים רבים צופים כי הפדרל רזרב עומד להכריז בועידת השוק הפתוח שתתקיים בשבוע הבא על תוכנית הקלה כמותית נוספת (QE3) בהיקף של כטריליון דולר. במסגרת התוכנית צפוי הפד לרכוש מגובות משכנתאות, מהלך אשר צפוי להוריד את הריביות בשוק הדיור ולייצר ביקושי דיור רבים. תוכנית כזו, אם תצא לפועל, צפויה להמריץ את השווקים לעליות ארוכות טווח, כפי שעשו תוכניות ההרחבה הכמותיות הקודמות. יש לציין כי שנת הבחירות העומדת לפנינו והמאבקים הפוליטיים הכרוכים בה עלולים לשים מקלות בגלגלי התוכנית.

הנפט ממשיך לייצר כותרות רבות וביום חמישי פרסום השינוי החודשי במלאי הנפט (ארה"ב) הפתיע לשלילה כאשר נרשם שינוי שלילי של 3.4 מיליון חביות שהוחזקו במלאי לעומת צפי לשינוי חיובי של 2.9 מיליון חביות. נתון זה כשלעצמו צפוי היה להעלות את מחיר הנפט תיאורטית בעקבות הירידה במלאי, אך במקביל פרסמה סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) כי הביקוש הגלובלי לנפט ירד ברבעון הרביעי של 2011 ב-300 אלף חביות ביום וכמו כן גם הורידה את תחזית הביקוש ל-2012 מגידול של 1.3 מיליון חביות ביום לגידול של 1.1 מיליון חביות ביום.

המתחים המדיניים בין איראן למדינות המערב ממשיכים להשפיע על מחיר הנפט, היום, יום שני, אישרו שרי החוץ של האיחוד האירופאי, סנקציות שונות על איראן שכוללות איסור על ייבוא נפט ממנה. תוך התרחשות זו, ספינת מלחמה אמריקאית משייטת במיצרי הורמוז, כרגע ללא תגובה מצד איראן.


החדשות העיקריות הצפויות להניע את השוק השבוע היא פגישתם של שרי האוצר של האיחוד האירופאי בתחילת שבוע המסחר בבריסל בנושא התקנות הפיסקאליות החדשות ובתנאים להצלת יוון.
כנס דאבוס , הפורום הכלכלי העולמי, שייפתח ביום רביעי הקרוב בשוויץ צפוי להיות הגלגל המניע העיקרי של השווקים בטווח המסחר הקרוב.

בנוסף, היום (ב') בשעה 17:30 צפוי סטנלי פישר להכריז על . יש לציין לקראת ההחלטה כי לחודש דצמבר 2011 עומד ללא שינוי וכי מרבית החזאים במשק מעריכים כי בנק ישראל יתיר את הריבית על כנה הפעם. בשל הערכות לשנת מיתון כלכלית בשל המצב הגלובלי, האנליסטים סבורים כי עד לסוף 2012 הריבית המשק תהיה נמוכה מרמתה כיום.רובם צופים כי הריבית בסוף השנה תעמוד ברמה של 2.25%.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות