יוון לא הכריעה - הבורסה קורסה ותשואת האג"ח זינקה ל-23%

מפלגות הקואליציה את כוחן וחסרים להם שני מושבים על מנת להיות מסוגלות לכונן ממשלה צרה. המפלגות הקיצוניות, כולל זו הניאו נאצית - צברו כוח
|
מדינה בכאוס:

הבורסה של אתונה צללה ב-6.67% על רקע הכאוס הפוליטי אליו התעוררה המדינה לאחר הצבעת המחאה של העם. חוסר הודאות נובע מתוצאות הבחירות שנערכו אתמול בהן איבדו מפלגות הקואליציה את כוחן, והמפלגות הקיצוניות מימין ומשמאל, כולל זו הניאו נאצית - צברו כוח.

מוקדם יותר נרשמה במדד ה-ASE נפילה של 7.6%, כאשר מניית הבנק הלאומי המקומי צללה ב-15%. התשואות על האג"ח של ממשלת יוון ל-10 שנים זינקו ב-11.76% ל-22.988%

כעת נראה כי אף אחת מהמפלגות לא זכתה במספיק קולות על מנת שתוכל להקים ממשלה חדשה. נציין כי לשתי המפלגות הגדולות ביוון חסרו רק 2 מושבים בפרלמנט על מנת שיוכלו לכונן ממשלה.

על רקע תוצאות אלו ייתכן שיוון תלך לסיבוב נוסף של בחירות, אם בתוך 3 ימים לא יעלה בידי המפלגה שקיבלה את מירב הקולות לכונן ממשלה ואם גם המפלגה השניה לא תצליח במלאכת הרכבת הממשלה. במקרה שכזה צפויה יוון להיות משותקת מבחינה פוליטית וכלכלית - מצב ממנו בורחים כרגע המשקיעים.

אם המחוייבות הממשלתית להמשיך בצעדי הצנע לא תימשך, עתידה של יוון כחברה באיחוד האירופי ובחברה בגוש האירו - עלול להיות בסימן שאלה.

לאחר קרוב לארבעה עשורים של שליטה בפוליטיקה היוונית, נחלו מפלה קשה שתי המפלגות שתמכו בתוכנית הקיצוצים המאסיבית שנדרשה מיוון,
המפלגה השמרנית דמוקרטית זכתה במירב הקולות, 19%. והמפלגה הסוציאליסטית, PASOK שבשנת 2009 זכתה עוד זכתה ב-44% מקולות העם, התכווצה אתמול ל-13% מקולות הבוחרים בלבד.

מפלגת השמאל הראדיקלי, Syriza, זכתה במקום השני עם כ-16% מקולות הבוחרים. ואילו מפלגת הקיצון הימנית, השחר המוזהב, שנחשבת למפלגה ניאו נאצית, הצליחה לעבור את אחוז החסימה כאשר זכתה ב-7% מקולות הבוחרים. מצע מפלגה זו קורא לסילוקם של המהגרים מהמדינה ולמיקוש הגבולות בין יוון לטורקיה.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות