"הצעת הרכש של נסטלה לאסם - לא הגיוני לסרב לה"

בירושלים ברוקראז' קובעים כי הצעת הרכז צפויה להתקבל ללא צורך בשיפור ההצעה מצד נסטלה
|
(6)
תגובת האנליסטים

ענקית המזון הישראלית אסם דיווחה הבוקר על הצעה למיזוג עם נסטלה בפרמייה נאה על מחיר השוק, והאנליסטים מחבקים את ההצעה וכותבים כי מדובר בפרמייה גדולה, ובהצעה נדיבה שקשה ולא הגיוני לסרב לה.

מנית {אסם}מגיבה בחיוב בת"א ומזנקת ביותר מ-20%.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

לפי האנליסט גיל דטנר מלאומי שוקי הון, נסטלה ידועה כחברה שמחזיקה את חברות הבנות שלה בשליטה מלאה, ולכן הגיוני שתרצה להחזיק גם את אסם באותה צורה. עם זאת, יש פה מידה מסוימת של הפתעה, משום שהשליטה באסם הושגה כבר לפני 16 שנים - כך שנדמה היה שמדובר בסטטוס קוו. "אין חולק שאסם היא חברה מצוינת - מהאיכותיות ביותר שייצרה הכלכלה המקומית. עם זאת, בשנים האחרונות החברה סובלת מירידה בקצב הצמיחה ומסביבה עסקית ורגולטורית קשה יותר. כמו כן, לא נראה כי הסביבה העסקית תשתנה לטובה בזמן הקרוב". 

זה קטן על נסטלה

"למרות השנים הארוכות של החזקת הציבור כמיעוט, אנו מניחים כי לנסטלה, כחברה שוויצרית שמרנית, נוח להחזיק את אסם ב-100%. היום, בעידן שמחירי המזון הינם נושא חברתי ופוליטי טעון, אין ספק כי בעלי השליטה מעדיפים להחזיק את החברה באופן פרטי. בשל כך, למרות שזו נראית התשובה הטריוויאלית, לא נראה לנו כי נסטלה התמקדה בנושא השווי. זאת ועוד, עבור נסטלה מדובר בהשקעה שמהווה כ-0.3% משווי השוק שלה, כך שגם אם המיעוט נרכש ביוקר, זה כמעט חסר משמעות מבחינתה".

פחות שקיפות בתעשיית המזון

מאיר סלייטר מירושלים ברוקראז' כותב, כי הצעת הרכש לאסם צפויה להתקבל. "הצעת הרכש תתבצע במתווה של מיזוג משולש הופכי ולא בהצעת רכש רגילה. מיזוג משולש הופכי מבוצע באמצעות הקמת חברה ייעודית למיזוג על ידי נסטלה (במקרה הזה נקראת "אודיסיי") אשר תתמזג עם אסם. כלומר מדובר פה על החלטת מיזוג של בעלי המניות ולא החלטת קבלת הצעת רכש. המשמעות היא שהרוב הדרוש לאישור העסקה הוא רק 75% מבעלי המניות ורוב רגיל של יותר מ-50% מבעלי המניות שאינם בעלי עניין, לעומת 95% מבעלי המניות בהצעת רכש רגילה. להערכתנו, מתווה הצעה זה גוזר סיכוי גבוה מאוד לביצוע בפועל, ללא צורך בשיפור המחיר מצידה של נסטלה".

"מיזוג אסם לתוך נסטלה הינו חלק מהאסטרטגיה של נסטלה, אשר פועלת בכל רחבי העולם, אך רק במקרים ספורים (פחות מחמישה בכל רחבי העלם) באמצעות חברות ציבוריות. כלומר נסטלה מעדיפה לפעול בהחזקות ישירות של חברות בבעלות מלאה, והעובדה שאסם היא חברה ציבורית הוא ספיח של הרכישה של חברה שהייתה ציבורית עוד לפני כן. נסטלה הגדילה את ההחזקות שלה באסם לאורך השנים, והרעיון שתבצע הצעת רכש כבר עלה בעבר בקרב המשקיעים".

בדיוק בזמן הנכון

מיכל אלשייך, מאקסלנס ברוקראז': "ההצעה מגיעה בדיוק בזמן הנכון אחרי שהמשקיעים התחילו להיות פסימיים. השער המקסימלי אליו הגיעה אסם בשנה האחרונה עמד על כ-84 שקל למניה. בחודשים האחרונים נשחקה מניית אסם על רקע חוק המזון, לחצים ברמת המחירים ואיום מצד התחזקות המותג הפרטי. לכן מדובר בידיעה חיובית ביותר למשקיעים, שהחלו להיות פסימיים בנוגע לאפשרויות הצמיחה של אסם, בייחוד בשוק המקומי, המהווה מעל ל-85% מפעילותה. יש לקחת בחשבון כי בעלי המניות עשויים לדרוש מחיר אף גבוה יותר, וכאן טמון פוטנציאל נוסף, אך גם סיכון".

אלשייך מעריכה כי "גם חברות מזון אחרות עשויות להירכש בעתיד, כאשר ה"אקזיט" הבא עשוי להיות של פרוטרום, שמרבית פעילותה גלובלית. אחרי שתנובה, שהייתה מפרסמת דוחות לבורסה דרך מבטח שמיר, נרכשה באופן מלא ע"י ברייטפוד הסינית ואסם נרכשת כעת באופן מלא ע"י נסטלה, מתמעטות חברות המזון המקומיות הנסחרות בבורסה. המשמעות היא שהשקיפות בשוק המזון הולכת ופוחתת. אז נכון שהמחוקק יכול לדרוש מהחברות להציג נתונים ושיעורי רווחיות במוצרים ספציפיים, בהם יש חשש לרווחיות עודפת, אבל מדובר בצפי לירידה משמעותית בשקיפות ובאפשרות להיחשף לתוצאות של החברות. בנוגע לרמת מחירי המוצרים בשוק, לא בהכרח נראה שינוי, כי גם ככה, עד כה מי שניהל את אסם בפועל הייתה נסטלה, שהחזיקה את השליטה בחברה (64%)". 

מניית אסם ב-12 החודשים האחרונים:

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שנסטלה תסחר כאן, כמו אגיס ! (ל"ת)
  בן 05/02/2016 16:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  תוצאה של בקרת רווחים בשוק מונופולי
  לילי 05/02/2016 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אף מונופול לא רוצה להראות לציבור את הרווח עם הפוליטיקאים והפקידים אפשר להסתדר על חשבון הציבור.
  סגור
 • 4.
  גיל דטנר המליץ למכור את המניה בפחות מ-70 ש"ח!
  המשקיע המופסד 04/02/2016 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמעתי להמלצה שלו ומכרתי בהפסד. עכשיו הוא אומר לי שכדאי לי להיענות להצעה ב-82.5? על מה בדיוק? אין לי מניות כי בגללך מכרתי!!! אם לא הייתי שומע למומחה הזה הייתי מרוויח 20% במקום למכור בהפסד העיקר שהוא ממשיך לפרסם מה כדאי לעשות לאלו שלא שמעו לו והרוויחו מכך שלא שמעו לו עוד מומחה כזה ואני פושט רגל
  סגור
 • 3.
  מה עם חברות הביטוח?? (ל"ת)
  מניות הביטוח ברצפה 04/02/2016 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אל על הבאה בתור
  אלי הטייס 04/02/2016 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש תחושה כי גם אל על תעבור לידיים של חברת תעופה גדולה זרה... משל אוסם יחזור על עצמו בקרוב בתחום התעופה? שנה מעניינת בפנינו רוויה באקזיטים
  סגור
 • טען עוד
 • 1.
  בקרוב נץ מלונות ?
  יוסי המלונאי 04/02/2016 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מצב שרשת בינ"ל תציע הצעה כזו לנץ מלונות ותעיר המניה משנת החורף שלה ?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות