אוריאל לין: "כנסת ישראל ממשיכה לשחוק ולהרוס את המגזר העסקי"

כך אמר נשיא איגוד לשכות המסחר במסגרת כנס "5 זוויות" של Bizportal ובנק דיסקונט. "מרבית המגזר העסקי הם משפחות, לא טייקונים"
|
(8)
אוריאל לין, צילום: Bizportal

כנס "כלכלת ישראל מ-5 זוויות" של בנק דיסקונט ו-Bizportal התנהל השבוע(ד') באולם מצדה בבניין דיסקונט. עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, הציג את הזווית העסקית במסגרת הנושא "מצב החברות, נוכח הגזירות".

לין דיבר אחרי דיקאן המכללה האקדמית ת"א-יפו ויו"ר אל על -3.67% אל על 73.5 -3.67% אל על בסיס:76.3 פתיחה:74.7 גבוה:74.7 נמוך:72 תמורה:1,934,557 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בעבר, איזי בורוביץ' , שהדגיש במסגרת נאומו כי "המדינה נדרשת להחיות את המשק ע"י הזרמת כספים".

לין השיב לאותו נאום של בורוביץ' וציין כי הוא סבור שהמדינה לא צריכה להזרים כסף כדי לעודד את הכלכלה. לדבריו, "אנחנו כלכלה חזקה היום. לא הגענו למיצוי היכולות שלנו. המדינה צריכה לעשות רק את מה שהיא צריכה בתחומי אחריותה. לדוגמא, אם היא תפתח את נמלי ישראל, כך שתהיה תחרות בין הנמלים, תפתח רשת רכבות יעילה ורשות שדות התעופה שהיא לא מונופול, אז המדינה לא תצטרך להזרים כספים כדי לעודד את המגזר העסקי".

"מרבית המגזר העסקי זה משפחות, לא טייקונים"

לין עבר לתקוף את מדיניות הממשלה. לדבריו, "יש תפישות אנכרוניסטיות בממשלה, הם לא מבינים את מבנה המשק ואת התפתחות המשק. אם לא יודעים זה פשוט לא עובד. ככל שהמגזר המסחר והשירותים מפותח, מצבה של המדינה יותר טוב".

לין ציין כי בישראל יש חצי מיליון עסקים. מתוכם 385 אלף עסקים אשר המחזור השנתי אינו עולה על מיליון שקלים בשנה. לדבריו, "מאחורי כל עסק ניצבת משפחה, שהשקיעה חסכונות, הלוואות ונאבקת לקיים עסק משל עצמה. כאשר במדינת ישראל מדברים על המגזר העסקי אנשים רואים לנגד עיניהם טייקונים וחברות ענק, זו טעות. כל הכבדה על המגזר העסקי נופלת גם על העסקים קטנים, ובשנה האחרונה 40 אלף עסקים נסגרו.

"אל תתנו לנו פרוטה שחוקה. מה שהמגזר העסקי צריך זה שיהיה כאן מדיניות אחראית שמבינה מה זה מגזר עסקי. שנות הצמיחה המרשימות של מדינת ישראל היו מ-2005-2008. בנימין נתניהו אמר אז שהוא רוצה צמיחה. אמרתי לו - אני רוצה שתבין שצמיחה לא בנויה על בסיס סלקטיבי. מדובר בצמיחה של כל המגזר העסקי. לא רק הענקים יוצרים צמיחה. בישראל היה נהוג לחשוב שרק חברות ההיטק והחברות הגדולות יוצרים צמיחה וזה לא נכון. וויז זה נחמד מאוד, אבל מנועי צמיחה זה לא רק חברות הייטק".

"כנסת ישראל ממשיכה להרוס את המגזר העסקי"

לין עבר לתקוף את החקיקה בכנסת שמטיבה עם העובדים. לדבריו, "כנסת ישראל בשנים האחרונות ממשיכה להרוס את המגזר העסקי בישראל. הכנסת פוגעת בזכויות יסוד של המעסיקים. מדובר ב-5-6 מגמות חקיקה שהתקבעו בכנסת ישראל כמגמות קבע ששוחקות את המגזר העסקי בישראל. מהי התבונה האמיתית לניהול כלכלה לאומית? לא לחכות למשבר, אלא לדעת לזהות תהליכים שמובילים למשבר לפני שהמשבר מתרחש".

לין ציין דוגמאות שממחישות את דבריו: "יש פגיעה חמורה בזכות הקניין. למשל נציג ארגון עובדים יכול להיכנס לעסק פיזית מתי שהוא רוצה וללא תיאום מוקדם. אם מעסיק לא נותן לו, העונש יהיה רבע מיליון שקל. כוח כזה לא ניתן לתת לשום ארגון במדינה. יש פה כוח על".

"בנוסף, יש חוק דרקוני מאוד נגד הלנת שכר. שכר שבפיגור עולה ומוכפל ולא רק זה - המעסיק גם נחשב לעבריין. אני לא מתכוון שלא צריך לשלם שכר בזמן, אך יש גם מצוקה אמיתית של עסקים".

"זה לא קשה להגיע לרמת תוצר לנפש של 35 אלף דולר בשנה"

לדבריו של לין, "בעוד שהאוכלוסיה גדלה ב-18% בעשור, המגזר העסקי גדל ב-31% ו-270 אלף עובדים נוספו למשק באותו פרק זמן. אנחנו כלכלה חזקה. עם תוצר לנפש של 28 אלף דולר לאדם. הממוצע של מדינות ה-OECD הוא 35 אלף, פער של 8 אלף דולר. אנחנו יכולים להגיע ל-35 אלף, זה לא קשה".

"צריך לקבוע 3 יעדי על מרכזיים, ברורים וממוקדים. הראשון- הרחבת השתתפות האוכלוסייה בכוח העבודה. כדי שהמדינה תרוויח ממס חברות החברות צריכות להרוויח. קודם כל, צריך להחזיר את תוכנית ויסקונסין. התוכנית מכניסה למאגר העבודה אנשים שאין להם כושר בסיסי לעבוד. דבר שני- צריך לעלות את גיל הפרישה גם לנשים. צריך לעשות את זה בצורה רצינית, מול החרדים מול בני המיעוטים. יעד העל הוא הגדלת השתתפות האוכלוסייה בכוח העבודה".

"צריכים לדחוף את המשק קדימה. תוצר לנפש של 35 אלף זה אומר תוספת של 200 מיליארד שקלים להכנסות המדינה".

לסיכום, לין השווה בין המגזר הציבורי למגזר העסקי. לדבריו, כשהמגזר הציבורי שמן, המגזר העסקי נהיה יותר רזה. לא צריך לפטר עובדים - צריך לקבוע תוכנית ברורה לתקופה של 5 שנים: על כל 2 עובדים שפורשים מהמגזר הציבורי אנחנו מוסיפים אחד. יש לקבוע מגזר ציבורי גמיש. צריך לאפשר ניידות רוחבית מלאה, נרענן את המגזר הציבורי, נזרים יותר דם ונצמצם את המגזר הציבורי. זה יחזיר את מדינת ישראל לצמיחה".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  צודק
  חזי 16/06/2013 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המגזר הפרטי נאנק לממן את הציבורי שממשיך להשמין לגייס עוד ועוד עובדים שלא צריך לתת להם תנאים ומשכורות והכי גרוע שזה מה שיגרום סופית לקריסת המדינה-לתת פנסיות שמנות מגיל 42 ולכל החזקים כמו נמלים חברת חשמל פנסיות תקציביות שממונות מהמיסים של אלו שגולים מהם את הפנסיה. זה לא יגמר בטוב
  סגור
 • 6.
  כול השודדים בוועידה אחת
  pel 16/06/2013 10:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כבר אין בושה!! האנשים "שדואגים"" למשק בוכים ומז.....(כמו חתולים)בורוביץ' שהורס כול דבר שהוא נוגע בו ומר לין "שאוהב" את העובדים על האש מטיפים מוסר שנוגע אך ורק לעסק שלהם. לא למדינה!!!כנסת ישראל וכול "הקפיטליזם" המזויף כאן מתנהל כמו מאפיה.כן לין ובורוביץ' גם עיסקכם מתנהל כך.
  סגור
 • 5.
  צודק (ל"ת)
  בוגר מנעס_חשבונאות 16/06/2013 01:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  אוריאל (אסו)לין צודק.לפעמים. (ל"ת)
  ממרוד 15/06/2013 22:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הח"כ ש"דואגים" לפועלים מעולם לא הקימו עסק
  קליפ 15/06/2013 15:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק שכר עבדים מאפשר לפרנס עסק בכבוד!!! מי צריך שומרים בקניון?
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  אז למה אתם איגוד לשכות המסחר לא נלחמים?
  אילן 15/06/2013 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה אתם לא מעסיקים לוביסטים ? עד היום הוכחתם שאין לכם באמת כוח משמעותי שמסוגל להגן על המגזר הפרטי וכל החוקים עוברים להם בלי שיש לכם כוח לעשות משהו
  סגור
 • 1.
  מר לין גם אני מעסיק
  אלי 15/06/2013 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אך משכורת חייבים לתת לעובד בזמן! ולא משנה מצב העסק,מאחורי כל עובד יש משפחה עם הוצאות. אתה מקבל כל חודש משכורת בזמן ? ואני בתור מעסיק ממן אותך ואת הברבורים שלכם,מבלי לקבל שרות בכלל (קוראים לזה דמי טיפול ארגוני...גועל נפש) בושה.... אני במקומך הייתי מתפטר מזמן.
  סגור
 • השקעה
  zeeviq 16/06/2013 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דמי הטיפול האירגוני שאתה מלין עליו - ההשקעה המניבה ביותר שלך
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות