מאות מנופאים בהתפטרות קולקטיבית - זועמים על הבטיחות והתנאים

דיון מיוחד בוועדת העבודה והרווחה בכנסת בעקבות התפטרות קולקטיבית של כ-240 מנופאים העובדים באתרי הבנייה השונים, ח"כ דב חנין: "ממש הגיעו מים עד נפש"
 |  (6)
לקראת משבר?
עשרות מנופאים החליטו להתפטר כמחאה על תנאי העסקתם והבטיחות באתרי הבנייה. היום בכנסת מתקיים דיון בוועדת העבודה הרווחה והבריאות העוסק בהתפטרות המנופאים, כאשר יותר מ-150 מנופאים, וההערכה היא כי המספר הגיע לכ-240 מנופאים, החליטו להתפטר באופן קולקטיבי. טענת המנופאים המרכזית היא שהם מתפטרים משום תנאי העסקתם והחששות שלהם מהבטיחות באתרי הבנייה שמובילה רבות לסכנת חיים. 
במהלך הדיון דיבר ח"כ דב חנין ואמר "מדובר במהלך חסר תקדים. 240 עובדים אומרים שלמרות שהם אנשי מקצוע שעברו את כל ההכשרות שמים את המפתחות והולכים. מדובר במהלך מרחיק לכת. המהלך מעיד כי ממש הגיעו מים עד נפש ואי אפשר שלא להגדיר זאת כהפקרות. המצב לא רק שהוא לא משתפר אלא הוא מחמיר. תמונת מצב תאונות העבודה בענף צריכה להוביל אותנו לשאול מה קורה? אנחנו לא מתמודדים עם טעות אלא עם מדיניות והמסר כעת הוא תבנו מהר ובזול. בטיחות אולי נכנסת כעדיפות רביעית".
רן כהן מנהל תחום בכיר בטיחות במשרד העבודה דיבר על הפעולות שנעשו בחצי השנה האחרונה לאור הצפת נושא הבטיחות והסכנות באתרי הבנייה: "יש לנו 18 מפקחי בנייה. ישבנו אצל מהנדסי הערים ואמרנו שמה שקשור במנופים ובטיחות הציבור ביקשנו שיכנסו לשטח. פנינו גם למנהל התכנון ולמהנדסי הערים ב-250 יישובים ומהנדס עיר גם מקבל עדכון על הפסקת עבודה למנהלי עבודה באתרים בעקבות בעיות בטיחות. אנחנו לא שומרים סודות בבטן כשמדובר בליקויי בנייה. אנחנו מפרסמים כל ליקוי באתר הבנייה. בשבועות האחרונים, פתחנו 9 חקירות בשל תקלות בטיחות כמו מנהל אתר בחדרה שהכריח עגורן לעלות על המנוף כאשר העובד הרגיש שהמצב לא בטוח. בראייתנו, אין להתערב בשיקול דעת המנופאי". 
שגיא מנופאי שהתפטר ומנהל את המאבק התפרץ לדברי כהן ואמר "אתה מדבר מהניירות שלך, אין לכם מושג מה קורה בשטח". ח"כ מירב בן ארי גם כן הגיבה לדברי כהן, "אתה אומר שהשלטון המקומי נכנס לתמונה והכל מהחצי שנה האחרונה. מאוד מטריד איפה הייתם עד עכשיו? מה היה? כאילו יש פעם ראשונה עגורן ומנופאי. יפה שאתם עושים תהליך חדש אבל זה מטריד".
 
אחד מנציגי מחאת המנופאים דיבר על הבעיה בחברות כוח האדם שמכניסות לאתרים עובדים ללא כל הכשרה: "48 הרוגים בשנת 2016, זה לא יותר ממה שהיה בעבר אלא זה נחשף. בשנים האחרונות אנחנו מגרדים עוד ועוד את האמת. ההתפטרות הזו היא אור אדום לכולנו ויש לטפל בענף הזה. לשנות שם של חברת כוח אדם לחברת כוח אדם למנופאים זה כמו הכשרת זנות".
במקביל לקיום הדיון, שר העבודה והרווחה חיים כץ יצא במבצע לאיתור עגורנים המופעלים על ידי מנופאים שלא כחוק בשילוב מפקחים, ומלשכתו נמסר כי ״במידה ויימצא כי עגורן מופעל על ידי מפעיל מנוף שאינו מחזיק ברישיון כנדרש - יטילו מפקחי המנהל צו בטיחות האוסר את המשך הפעלתו ותיפתח חקירה פלילית״. עוד הוסיפו שהחקירה תתמקד בעיקר במנהל העבודה ובקבלן המבצע של אתר הבנייה בו התרחשה הפרת חוק חמורה זו.
נזכיר כי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה פרסם בנובמבר 2016 דו"ח שהראה נתונים קשים בעניין תאונות העבודה ברבעון השלישי לשנת 2016. על פי הנתונים, בחודשים יולי - ספטמבר 2016 נהרגו 16 עובדים באתרי הבנייה (לכתבה בנושא - לחצו כאן).
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  חניון אסותא
  חיים 01/02/2017 20:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מסקרן לדעת איפה ממצאי אסון החניון שקרס לחברת דניה סיבוס ברמת החייל? מי מנהלי החברה הושהה מתפקידו עד להגשת מסקנות החקירה? פשוט נותנים להם רישיון למשיך להרוג... חיים הכט יכול לעשות קמבק :-)
  סגור
 • 4.
  16 מפקחים זה לעג לרש.
  קורמורן 01/02/2017 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן בקלות לשפר את המצב אם מנהל העבודה של כל אתר יהיה גם אחראי הבטיחות שלו ויהיה אחראי, אישית, לכל תאונה המצב ישתנה מהר מאד. יש כמובן להכשיר את מנהלי העבודה ואת עובדי הבניין עצמם, לבצע ריענונים עם רישום מסודר, לחייב התייחסות למקרים של כמעט תאונה כאילו היתה תאונה מבחינת החקירה והפקת לקחים. הנושא חייב להיות כל הזמן במודעות כל המעורבים.
  סגור
 • 3.
  כל הכבוד!! ממשלת הביבים דואגת לעצמם לא לאזרחי המדינה... (ל"ת)
  עמונה תחילה 01/02/2017 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  קרטל הקבלנים הרס את ענף הבנייה העברית בישראל
  קרטל הקבלנים 01/02/2017 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מזה הכל מתחיל ונגמר. ברגע שמאפשרים להעסיק פועלים חמאס ומסתננים ללא תעודה, ללא הכשרה אז ברור לכל למה יש מפגעי בטיחות ולמה הענף סובל מחוסר מקצועיות.
  סגור
 • נתחיל מזה שישראלים ירצו לעבוד בבניה
  שאפיק 02/02/2017 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרי זה תבוא בטענות לקבלנים שמעסיקים ערבים
  סגור
 • 1.
  מה המשכורת של מנופאי?? (ל"ת)
  אולי שווה להגיש הצעה 01/02/2017 10:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור