יוסיף ללחץ? משרד האוצר האמריקני צפוי להנפיק כ-300 מיליארד דולר השבוע

הזינוק בריבית הליבור העסיק את הבנקים לאחרונה, פעולות הממשל האמריקני בשילוב צמצום המאזן צפויים להחריף את הבעיה בשבוע הקרוב
|
(6)
דונאלד טראמפ, צילום: AFP
יום המסחר בוול סטריט מתנהל הערב בעליות שערים חדות, ברקע להתבטאויות האופטימיות של שר האוצר האמריקני בנוגע לסיכויים להגיע לפשרה עם סין שתמנע את יישום המכסים שטראמפ החליט עליהם בשבוע שעבר. למרות האופטימיות הרבה בשוקי המניות, התהליכים המשמעותיים מתרחשים בשוקי האג"ח, ובגזרה זו צפויה שבוע מרתק במיוחד.
סקטור הבנקאות העולמי חווה טלטלה בשבועיים האחרונים ברקע לזינוק בעלויות הגיוס ההון, ההפרש בין ריבית הליבור, המודדת את הריבית הבין בנקאית, לבין ריבית ההלוואות של הפד (Overnight Index Swap)  ממשיך גם הערב לזנק ולהיות ברמות הגבוהות ביותר מאז מאי 2009. לכן, למרות האופטימיות הערב במניות הבנקים, נראה כי הלחץ סביב הסקטור צפוי להימשך בימים הקרובים.
אירוע נוסף שצפוי להחריף עוד יותר מצוקת הדולרים במערכת הפיננסית הוא הנפקות האג"ח של ארה"ב. משרד האוצר האמריקני צפוי להנפיק השבוע כ-300 מיליארד דולר נוספים, כאשר ההנפקה לטווח של שנתיים היא הגדולה ביותר מאז 2014.  כבר הערב צפוי משרד האוצר לבצע 3 מההנפקות: ל-3 חודשים, ל-6 חודשים, ולשנתיים. הדרישה  הגבוה של משרד האוצר האמריקני לדולרים צפויה להגביר עוד יותר את מצוקת הדולרים בקרב החברות הפיננסיות.
נזכיר כי לזינוק בין ריבית הליבור לריבית ההלוואות של הפד' יש מספר הסברים אפשריים:
*עלייה בלחצים על תזרימי הפיקדונות הדולרים עקב הזינוק בריביות הקצרות.
*החזרת כספים לארה"ב כתוצאה מרפורמת המיסים, דבר היוצר מחנק אשראי באירופה.
*גידול בפרימת הסיכון בנוגע למדיניות המוניטרית של הפד".
*ביקוש של קרנות לדולרים כהכנה למשבר.
ייתכן מאוד כי הזינוק הראשוני בריבית הבנקאית לא התחיל מחשש אמיתי ליציבות הסקטור, אך הזינוק עצמו עשוי לגרום עתה למשבר, שכן הבנקים מתקשים להגדיל את הונם. הראשון שהודיע על כך היה דויטשה בנק, שדיווח על גידול של עד 500 מיליון דולר בהוצאות בעקבות הזינוק בריביות.
נזכיר כי הנפקת האג"חים הגדולה של משרד האוצר האמריקני מגיעה ברקע לשבוע שבו הפד' צפוי לצמצם משמעותית את מאזנו, כאשר הפדיונות בשוק האג"ח מגובה המשכנתאות (MBS) צפויים להתרחש היום. ב-2 החודשים הקודמים, השווקים הגיבו בימים שלאחר הפדיונות בירידות שערים חדות.
מאזן הד': צפוי להצטמצם משמעותית השבוע

 
 
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אגחים
  מה זה הנפקת 27/03/2018 08:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקטנת הנזילות בשווקים העולמיים בדולרים . מה זה פדיון אגחים עי הפד שוב שוב הקטנת הנזילות בשוק צימצום מונטרי פחות כסף בשווקים . בדרך כלל מביא לשווקים פחות עליות או יותר ירידות רואים את זה בהתנהגות השווקים בתקופה האחרונה . מצד אחד צמיחה עליות מצד שני צימצום מוניטרי ירידות לכן השווקים יהיו בתנודתיות בניגוד לעבר רק עליות ארוכות
  סגור
 • 5.
  מי שידע לתזמן
  מסקנה 27/03/2018 07:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את העליות את הירידות ירוויח פוזיציות ....
  סגור
 • 4.
  הבורסה
  מסקנה 27/03/2018 07:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנודתית הפכה בניגוד לעבר שהיתה לכוון אחד למעלה ללא תיקונים . זוהי המסקנה עליות ירידות עליות ירידות ......
  סגור
 • 3.
  אם יש מצוקת דולרים איך זה שערכו לא עולה (ל"ת)
  מ.ד 26/03/2018 21:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  ירושלים
  מ.ד 26/03/2018 21:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה דולר לא עולה ?
  סגור
 • 1.
  לא לחינם משחררים הודעות אופטימיות
  רוני 26/03/2018 17:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשהבורסה למעלה מדי אז אומרים בועה. יורדת חזק ואומרים תיקון וכל מיני דברים שגורמים לבורסה לעלות שוב. ואז עוד פעם יורדת כשמתקרבת לשיא או שוברת אותו כמו בנאסדק. בקיצור, למשקיעים המקצוענים ידוע כל המקרו, מיקרו, צפי דו"חות וכולי. הם יודעים מתי לקנות ומתי למכור. משחק מכור של אינטרסנטים...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות