לקראת ההצבעה על עסקת הברקזיט - מה יהיו ההשלכות בכל תרחיש?

הפרלמנט הבריטי יקיים היום מושב יוצא דופן לצורך אישור העסקה, בנטיקסיס מעריכים כי אם העסקה תאושר נראה עליות חדות בשווקים ובמגזר הפיננסי בפרט
|
(5)

נציגי המשא ומתן מבריטניה הגיעו עם גורמים באיחוד האירופי בבריסל להסכם שיכול לסלול את הדרך לבריטניה לעזוב את האיחוד האירופי בהמשך החודש לאחר 46 שנה בגוש המשותף.

הסכם הפרישה הזה הושלם רגע לפני שמנהיגי האיחוד האירופי מתכנסים לפסגה משותפת שתסתיים היום. נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד ג'ונקר, כינה את העסקה "הוגנת ומאוזנת".

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון חגג את "העסקה החדשה הגדולה" וביקש מהפרלמנט "לסיים עם הברקזיט עד שבת כדי שנוכל לעבור לסדרי עדיפויות אחרים".

"הסכם סחר חופשי מקיף ומאוזן"
האיחוד האירופי פרסם הצהרה פוליטית מתוקנת המציגה את הקשר העתידי בין האיחוד לבריטניה, וביסס את "הפרמטרים של שותפות שאפתנית, רחבה, עמוקה וגמישה שבבסיסה סחר ושיתוף פעולה כלכלי עם הסכם סחר חופשי מקיף ומאוזן".

במסגרת הסכם זה, שני הצדדים הסכימו לפתח שותפות כלכלית רחבה ומאוזנת שכוללת הסכם סחר חופשי, כמו גם שיתוף פעולה סקטוריאלי רחב יותר המבוסס על אינטרסים משותפים.

לפיכך, השותפות הכלכלית תבטיח פעילות כלכלית ללא מכסים, עמלות, חיובים או הגבלות כמותיות בכל המגזרים. סביר להניח שייכללו גם הוראות נוספות על תנועה חופשית של הון ותשלומים הקשורים לעסקאות שהופרו במסגרת השותפות הכלכלית, בכפוף לחריגים רלוונטיים.

העיקרון של תנועה חופשית של אנשים לא אמור להיות חלק מהעסקה ועל הצדדים לקבוע הסדרי ניידות: נסיעות ללא ויזה לביקורים קצרי מועד, תנאי כניסה ותנאי שהייה למטרות כמו מחקר, לימוד והדרכה.

קו הגבול יעבור בים האירי
השאלה האירית עדיין עומדת על הפרק, שכן לאחר יישום עסקת הברקזיט צפון אירלנד תהיה קשורה לשני הצדדים. באופן חוקי צפון אירלנד תהיה באיחוד המכס בבריטניה, אך בפועל היא תיישם את החוקים והנהלים של האיחוד האירופי לגבי מכסים, והמשמעות היא שקו הגבול יעבור בים האירי.

במפלגה היוניוניסטית המאוחדת בצפון אירלנד (DUP) הודיעו שאינם מרוצים מהגרסה הזו של העסקה ולכן לא יתמכו בה. לדעתם, בעוד שחלה התקדמות מסוימת, שאלת הגיבוי לאירלנד עדיין לא נפתרה לשביעות רצונם.

מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, קרא למשאל עם שני ואמר כי העסקה היתה גרועה מזו שהציעה ראשת הממשלה הקודמת, תרזה מיי.

התנגדות ה-DUP ציננה את ההתלהבות
לאחר ההכרזה הראשונית על הגעה לעסקה השווקים זינקו, אך לאחר מכן העלייה נבלמה לנוכח החששות מאי אישורה בבריטניה עקב התנגדות ה-DUP.

מה הלאה?
ההסכם ייבחן ויידון במהלך פסגת האיחוד האירופי, אך הוא בעיקר צריך עדיין להיות מאושר על ידי הפרלמנט הבריטי, שיקיים לשם כך מושב יוצא דופן היום (שבת).

מכיוון שלראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, כבר אין רוב בפרלמנט, ומכיוון שהוא תלוי במפלגת ה-DUP שחברה בקואליציה שלו, עדיין מדובר במכשול משמעותי.

ללא בני בריתו הצפון-איריים, ג'ונסון צריך לשריין בערך 61 קולות מתוך מאגר של 75 צירים זמינים בכדי להעביר את העסקה. מהלך זה כרוך גם בשכנוע צירים ממפלגתו שלו.

ג'ונסון מעוניין שהפרלמנט הבריטי יצביע על העסקה היום למרות שעד כה היא אינה מקובלת על מפלגת ה-DUP. ייתכן שהוא מקווה שחברי המפלגה ישנו את דעתם, או שיבין שהאלטרנטיבה גרועה יותר בעבורם.

אם העסקה תאושר נראה עליות חדות בשווקים
קיימת גם אפשרות שכמה תומכים קנאים בברקזיט ממפלגות אחרות יצביעו בעד העסקה הנוכחית ויתנו לג'ונסון את הקולות הנדרשים, מכיוון שהם מאמינים שמהלך ברקזיט "רך" עדיף. יתכן גם שהוא יצטרך לקבל תמיכה מסוימת ממפלגת הלייבור, שעשויה לדרוש ממנו לקיים משאל עם שבו תעמוד להצבעה השאלה אם לתמוך בעסקה הנוכחית או להישאר באיחוד האירופי.

אם העסקה תאושר בפרלמנט בבריטניה, תקופת המעבר תתחיל ב-1 בנובמבר ושיחות על נושאי הסחר יתחילו גם הן באופן מיידי. אנו מאמינים כי זמני הדיונים בשני האפיקים ייתארכו, כך שיווצר סטטוס קוו למשך שנים, כלומר, אלמנט חוסר הוודאות ייפסק.

מצב זה ילווה בעלייה חזקה בשווקים, שבדגש על המגזר הפיננסי, במיוחד לאור העלייה בתשואות שתהפוך את עקומת התשואה לחדה יותר. הפאונד הבריטי ימשיך גם הוא בעלייתו האחרונה, וישבור את מחסום ה-1.3 ליש"ט לדולר.

מה יקרה את העסקה תדחה?
השאלה הגדולה יותר היא מה יקרה את העסקה תדחה. במקרה זה, ג'ונסון ידחוף לקיומן של עוד סבב של בחירות כלליות, אך יציאה למהלך כזה עשויה להיות כרוחה בקיומו של משאל עם שני. יש גם אפשרות שיוחלט על ממשלה זמנית, ובתרחיש כזה עשוי להיכלל גם משאל עם לקראת הבחירות. בכל מקרה אי הוודאות תימשך, ומחיריהם של נכסים ייסוגו לרמות האחרונות.

למרות שקשה לנבא התפתחויות פוליטיות - במיוחד בבריטניה - אנו מאמינים כי לעסקה של ג'ונסון יש סיכוי טוב יותר לעבור מאשר לזו שהציעה בשעתו ראשת הממשלה הקודמת, תרזה מיי. זאת, מכיוון שישנה עייפות הולכת וגוברת כלפי נושא הברקזיט, שכן בנתונים הנאספים ובסנטימנט הציבורי ניתן לראות את השפעת אי הוודאות ומכיוון שייתכן שזהו הסיכוי האחרון לעסקת ברקזיט "רכה" יותר.

השלכות על השקעות
שוקי המניות באירופה עלו בזהירות. לאחר הזינוק החד הראשוני, מרבית מדדי המניות האירופאים נסוגו חזרה לרמתם הקודמת. מדד FTSE 100 רשם את העלייה הגדולה ביותר של 0.9%, כאשר מגזר הפיננסים רשם את העליה הגדולה ביותר, שכן הסכם סחר חופשי, הכולל תנועה חופשית של הון ותשלומים, יתמכו במגזר.

אנו שומרים על גישה חיובית לגבי נכסי סיכון, מכיוון שאנו מאמינים כי הקלת המתחים הגיאו-פוליטיים בהקשר של הסחר שלאחר הברקזיט וגם של הסחר שבין ארה"ב לסין יתמכו בסנטימנט ואנו לא מאמינים שאי הגעה לעסקה היא תרחיש סביר. 


הכותבת הינה אסתי דווק, מנהלת השקעות בכירה בנטיקסיס, ענקית ההשקעות האירופאית, המנהלת מעל טריליון דולר. בישראל מיוצגת נטיקסיס על ידי חברת "4F Investment Partners" הפועלת בישראל ומפיצה את הקרנות של נטיקסיס למשקיעים מוסדיים ופרטיים.

* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  משאל עם חדש! גם בבחירות הכלליות יש לבחור מחדש
  דמי קרטיה 22/10/2019 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם התוצאה לא מתאימה, מעליב את העם הבריטי שמגיע לו.
  סגור
 • 4.
  הגיע הזמן להוריד את הכתבה
  רועי 21/10/2019 21:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דש מברקו
  סגור
 • 3.
  מה יהיה אסתי
  חזי 19/10/2019 21:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מיתון. מה זאת אומרת עליות חדות על סמך מה?
  סגור
 • 2.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 19/10/2019 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 1.
  השוק מגלם הכל
  קצת מאוחר 19/10/2019 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק כבר מגלם ברקזיט,הסכם סחר,והרחבה כמותית.אם לא נראה עליות במהלך השבוע נראה ירידות חדות בהמשך .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות