אלכימיה: האם משקיעים הצליחו להפוך את מדד ה-S&P500 לזהב?

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, על כדאיות ההשקעה של מדד ה-EWI אל מול המוביל בוול סטריט - S&P500

|
(46)

במהלך הטורים האחרונים ניסיתי להמחיש עד כמה לא טריוויאלי המצב כיום עבור המשקיעים בשוק אגרות החוב. כל בר דעת כבר מבין כי אין זה משנה כיצד נהפוך את מה שקורה בשוק - בסוף תמיד נגיע למסקנה אחת - תשואות העבר אינן צפויות לחזור על עצמן בשנתיים הבאות, וככל שהמשקיעים יפנימו זאת בהקדם, כך יוטב מצבם. עבור מי שמסכים עם הנאמר בפתיח, מטבע הדברים, הדרך לבחון חשיפה לשוק המניות הינה קצרה מאוד.

<

ניהול ההשקעות הפסיבי, כלומר ניהול השקעות באמצעות מדדים עוקבים, הפך בשנים האחרונות למכשיר השקעות משמעותי ביותר עבור מרבית המשקיעים בשוקי ההון. לכן אין זו הפתעה שבתקופה הזו אנו עדים לנהירה כלל עולמית לעבר תעודות סל וקרנות עוקבות. כתוצאה מכך, היצע תעודות הסל מונה כיום מאות רבות של מכשירים שונים. ישראל אגב, נמצאת במקום השני בעולם במספר תעודות הסל הנסחרות. היא שניה רק לארה"ב, מה שמעיד יותר מכל על הפופולאריות של המוצר כאן.

<

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

יתרונות התעודות ידועים - זהו מוצר שהוא בדרך כלל זול, דמי ניהול הנעים עד 1%, תלוי במנפיק וברמת המורכבות של המוצר. המכשיר מאפשר פיזור רחב בין מניות, אגרות חוב, תעודות סל שתורמות ליעילות מס (בדומה לקרנות נאמנות) ותוצאות ללא הפתעות - תוצאות הזהות (כמעט)  למדדים שהמשקיע מעוניין  להיחשף אליהם.

<

הגופים המנפיקים את תעודות הסל מנסים להתחרות ביניהם בשתי דרכים עיקריות. הראשונה, מידת ההתאמה של התעודה העוקבת למדד עצמו. ההתאמה נגזרת מתפעול התעודה על ידי הצוות, דמי הניהול בתעודה והריביות. הדרך השנייה היא באמצעות הנפקת תעודות מורכבות ומגזריות (כגון: נפט, זהב ותעודות מורכבות אחרות).

<

לאחר ההקדמה הארוכה אני מעוניין לשתף את הקוראים בנתונים המראים כיצד שימוש בתעודות סל מורכבות מאפשר למשקיע הנעזר בתעודות סל להכות את מדד הייחוס - מצב אשר לכאורה עומד בסתירה למהות התעודה, כלומר לעקוב אחרי ביצועי המדד ולא להכות את ביצועיו.

לפני כ-12 שנים חברת ניהול ההשקעות גוגנהיים האמריקנית השיקה תעודת סל בשם RSP . זו תעודת סל אשר משקיעה במניות של חברות הנסחרות במדד ה-500 S&P, אבל בשונה מתעודות הסל הרגילות המשקיעות במדד ה-500 S&P על פי המשקל היחסי של כל מניה במדד, תעודת הסל של גוגנהיים השקיעה באופן שווה בכל אחת מהמניות המרכיבות את המדד. צורת השקעה זו בעצם בונה מדד בו לכל מניה משקל שווה או בקיצור (EWI).

<

שימוש ב-EWI מגדיל את חלקן של החברות הקטנות במדד על חשבון החברות הגדולות. לשם המחשה, משקל מניית אפל במדד הינו הגדול ביותר (כ-4.5%) בגלל שווי השוק הגבוה של החברה. לעומת אפל, יש עשרות חברות במדד אשר משקלן פחות מ-0.1%, משום שהן מייצגות חברות בעלות שווי שוק נמוך יחסית.

<

מדד ה-EWI נותן משקל שווה של 0.2% לכל החברות בו, ומבצע פעולה שנקראת rebalancing - עידכון החשיפה של הנייר במדד כך שימשיך לעמוד בקריטריון חשיפה בשיעור 0.2% על ידי מכירת ניירות שעלו, ורכישת מניות שירדו. הנתונים של תעודת הסל של גוגנהיים המייצגת את אסטרטגיית המשקל השווה  מיום השקתה הם לא פחות ממדהימים - במהלך כ-13 שנים הצליח מדד ה-EWI להניב תשואה הגבוהה בכ-70% מזו של מדד ה-500 S&P.

כיצד ניתן להסביר את האלכימיה הזו?

אלכימיה - התהליך בעזרתו "ניסו" בימי הביניים להפוך מתכות נחותות כגון עופרת או מתכות נחותות אחרות לזהב וכסף. האם מדד ה-EWI  הצליח היכן שאחרים נכשלו? האם זהו תוצר של תהליך אלכימי בעזרתו פירקנו את החומר המקורי (מדד ה 500 S&P), והצלחנו להפוך אותו לזהב?

אותם מרכיבים יותר תשואה

אתם שואלים את עצמכם מה קרה כאן? ובכן, אם ניקח את המדד ה-500 S&P הרגיל ונשנה את המשקולות בהתאם למדד ה-EWI, ניתן לראות כי חל שינוי משמעותי בשווי השוק של ניירות הערך המוחזקים בתעודה. שווי השוק הממוצע של המדד האמריקני הגדול הוא כ-58 מיליארד דולר, בעוד ששווי השוק הממוצע של מדד  EWI הוא רק 16 מיליארד דולרים.

<

ובכן, כל מי שמכיר את שוק ההון יודע, כי כאשר משקיעים במניות קטנות יותר, בדרך כלל מדובר במניות בעלות מכפילי רווח גבוהים יותר ובעלות ביטא עודף על השווקים. כלומר, כאשר ניתן לכל החברות משקל זהה, בהכרח נחזק את החברות הקטנות יותר במדד, מניות בהן השינויים באופן סטטיסטי חדים יותר. אם נוסיף לכך את פעולות האיזון מחדש, נקבל מדד המחזק חברות קטנות ו/או חברות שנטו לרדת בחדות, ומוכר מניות כבדות - כאלו שעלו בחדות. זו הסיבה לביצועי היתר החריגים של מדד זה במיוחד בתקופה בה שוק המניות נמצא במצב של עליות נמשכות.

על פניו, נראה שנמצאה השיטה הבטוחה להכות את המדדים המרכזיים בארה"ב (כזכור מדובר בתצפיות על פני 13 שנים!), רק על ידי שינוי במשקולות של המניות במרכיבות את המדד מבלי לשנות את תמהיל החברות בסל. אבל כפי שאתם בוודאי מדמיינים לעצמכם, לא כך הם הדברים תמיד - מחקרים שבדקו את התוצאות המדהימות של מדד ה-EWI, מצאו כי בטווח השנים 1990-1999 מדד זה פיגר כל שנה בממוצע ב-3.4% לעומת ביצועי  מדד ה-500 S&P, כך שלא לעולם חוסן.

<

מסקנה, משקיעים המניחים כי שוקי המניות ימשיכו לטפס בשנים הקרובות יכולים, על סמך ביצועי העבר, להעדיף השקעה בתעודות סל כמו RSP, מתוך הנחה כי בשוק שוורי, מדד זה יניב תשואה גבוהה יותר. משקיע המניח כי אלכימיה אינה קיימת במציאות, ובסופו של דבר הפערים בין המדד הרגיל והמדד בעל החשיפה השווה יצטמצמו, יכול להחליט כי מהלך העליות בשוק מיצה את עצמו, לבצע אסטרטגיה של  long/short ולהשקיע במדד ה-S&P,  תוך מכירה בשורט של תעודת הסל RSP. במידה והפערים בתשואת המדדים אכן יצטמצמו בעתיד (כנראה במהלך תקופה של מימושים או דשדוש בשוק ) יכול המשקיע ליהנות מרווח ללא הסיכון שבחשיפה לשוק המניות.

<

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
 

תגובות לכתבה(46):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 21.
  הצעת טאואר
  עמי 10/03/2015 16:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1. ממשיך להנות מכתיבתך ומענה לשאלות. מקווה כי יהיה לך כח להמשיך, למרות תגובות לא נעימות. 2. טאואר מתכננת להגיש הצעת מדף להאצת המרת אגח ו'. ברור כי הדבר יתרום לחברה. מה דעתך לגבי המחזיקים?
  סגור
 • זה נהנה וזה לא חסר
  משיב 11/03/2015 00:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למצבת החובות של החברה אג"ח ו הוא חוב קצר שנושא ריבית גבוהה 7.8%. לאור תנאי ההמרה 10$ גם בירידת מחיר של עשרות אחוזים בסוף השנה ישתלם להמיר את ההאג"ח למניות. עד אז יש קופון של 3.9% לקבל שזה בערך 5M$. היתרון לחברה הוא ברור: יכולת פרעון חובות קצרי טווח בריבית גבוהה על מנת לקבל קווי אשראי ארוכי טווח בריבית השפל של ימינו. נקודה חשובה יותר לאחר הפחתת החובות והמרתם במניות הוא יכולת להציג רבעון אחר רבעון רווח נקי. מה ירוויחו המחזיקים באג"ח מההמרה? אם הכל ילך כמו שצריך הם יקבלו שותפות בחברה שמרוויחה רווח נקי - מחיר השוק שלה יעלה והיא תכנס למעוף - בשלב הזה תעודות הסל יהיו חיבות להזרים לה בקושים כמניה מובילה. ולכן אם זה יקרה החברה תגיע לרווח נקי מוקדם מהצפוי, תוכל להכנס למעוף, תוכל ללוות טרם עליית הריבית בארה"ב ולטווח ארוך. רווח נקי של כמה עשרות מיליוני ש"ח מדי רבעון יכניסו אותה למעוף והאג"ח שנקנה בפחות מ- 100 אג לאגרת כבר כיום נושק ל- 180אג לאחר הקופונים ששולמו ובכניסה למעוף יהיה שווה הרבה יותר. בניגוד לפעמים קודמות בהם המוסדיים ממנו עסקי אוויר,הם נתנו אשראי בריבית גבוהה לחברה תפעולית ויהנו מהמרה
  סגור
 • 20.
  הסדר סאני
  עמירם 10/03/2015 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה שלום. לפי הידוע לך - מתי אמור ההסדר לצאת לדרך ? ואיך תשולם התמורה ממכירת מניות מובילאיי? תודה רבה על התשובות המקצועיות
  סגור
 • הסדר סאני
  מיכה צ'רניאק 10/03/2015 15:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ההסדר ממתין לאישור בית המשפט (השופט אורנשטיין) הוגשה התנגדות אחת מטעם משרד יוסי אברהם זהו משרד עו"ד של חברת סאני ( עו"ד של אילן בן דב). לאחר אישור בית המשפט ניתן יהיה לקדם את ההסדר. התמורה ממכירת מובילאיי תשולם מיד עם ביצוע ההסדר.
  סגור
 • 19.
  אג"ח סקיילקס- עזרה בהולה
  אמיר 10/03/2015 10:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה שלום. הלכתי לאיבוד באתר מאיה. אם תוכל בבקשה להסביר את תנאי הסדרות החדשות. כמחזיק אג"ח ד' ו-ט' לשעבר: איך תשולם אג"ח ד' הישנה ומתי? איך תשולם סדרה י'ג ומתי? תודה רבה
  סגור
 • טען עוד
 • סקיילקס ד הישנה ,סקיילקס יג
  מיכה צ'רניאק 10/03/2015 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקיילקס ד- מחזיקי האג"ח קיבלו כ 31 מיליון אג"ח יא , ונותרו עם סדרה ד ( המכונה סדרה ד הישנה ) היקף הסדרה כ 104.6 מיליון אג"ח . לטובת הסדרה הישנה שעבוד על כ 4.2 מיליון מניות פרטנר וזה המקור לפירעון האג"ח. אין זה משנה מה הריבית הרשומה שסדרה ד הישנה מקבלת הסדרה בעצם מחזיקה באותן מניות פרטנר השוות היום כ 63 מיליון ₪ . כל התמורה שתתקבל בעתיד ממכירת סדרה זו תועבר למחזיקי ד. סקיילקס יג- בדומה לסדרה ד גם זו סדרה נון ריקורס לחברה כלומר מה שהמחזיקים יקבלו יגיע רק מהנכסים המשועבדים לטובת הסדרה. לטובת הסדרה שעבוד על כ 500,00 מניות פרטנר ושעבוד על 70% מתמורת תביעות שאמורות להיות מוגשות. כמו כן לטובת הסדרה שעבוד שני ( לאחר חוב של כ 65 מיליון לסדרה י) על 3.25 מיליון מניות פרטנר והזכות לקבל את חלקו של סבן בדיבידנדים שיקבל מפרטנר ( עד ל 115 מיליון ₪ ). גם כאן יש ריבית לכאורה אבל כאמור מה שתקבל זה מה שיגיע מהשעבודים שציינתי.
  סגור
 • מיכה תודה רבה!! ישר כוח (ל"ת)
  אמיר 10/03/2015 11:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  תודה על הכתיבה וההשקעה. (ל"ת)
  למיכה 10/03/2015 10:24
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 17.
  קונה במחיר גבוה מהצעת הרכש את אגח מטיס קפיטל ואייס דיפו
  אגח 10/03/2015 10:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פרטים במייל: DOR123DORI@WALLA.COM נא לפנות עם פירוט כמויות. תודה
  סגור
 • 16.
  קונה מחוץ לבורסה אגח לא סחיר במחירים גבוהים,טאו,דוראה ו
  קונה אגח 10/03/2015 10:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קונה מחוץ לבורסה אגח לא סחיר במחירים גבוהים. ניתן לקיזוז מס מול רווחים. קונה למשל אגח של טאו,אולימפיה,דוראה,רילון,סנטראל יורו,מטיס קפיטל,אייס דיפו,סיביל ג'רמני,חבס,לידקום ועוד. עסקה תמורת מזומן באמצעות חבר הבורסה. לפרטים נוספים ניתן לפנות עם כמויות ומספרי ני"ע למייל: DOR123DORI@WALLA.COM
  סגור
 • 15.
  שלום מיכה,סקיילקס תרוויח כנראה כ25-35 מיליון שקל בשנה..
  טל 09/03/2015 22:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקיילקס תרוויח ככל הנראה כ25-35 מיליון שקל בשנה,יש לה חוב של 220 מיליון שקל,הון חוזר של 112 מיליון (לתום רבעון 3) ונניח שיעלה בעוד כ 18 במהלך רבעון אחרון של השנה 2014.כלומר הון חוזר של כ 130 מילון שקל (שהוא כמעט כמו מזומן).. אז איך החברה נסחרת בבורסה הפחות מ 30 מיליון שקל?? אפילו אם לא יהיה שיפור ברווחיות,מספיקים עד 3 שנים של רווחים צנועים כדי להגיע למצב שיש את כל הכסף להחזרת חוב האג"ח ואז נותרנו עם חברה ללא חוב שמרוויחה יותר מ 30 מיליון שקל בשנה?? איך נסחרת ב 28 מיליון שקל? אגב,זה ללא הזרמת כ 15 מיליון שקל מלוקסי אם יחליט לממש את האופציה. איפה טעיתי?
  סגור
 • סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 10/03/2015 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החוב של החברה ( כולל הסדר המס עם מס הכנסה הינו כ 250 מיליון ₪ ).ההון החוזר הייתי משתמש במספר של כ 120 מיליון ₪ ואם נוסיף את הנדל"ן בפ"ת כ 130 מיליון ₪ . ללקוסי אופציה ל 30 מיליון מניות סקיילקס ואם ניקח את המחיר הנוכחי זה יזרים לחברה כ 10 מיליון ₪ נוספים אבל הון המניות של החברה יגדל ל 155 מיליון מניות. החברה אכן צפויה להניב כ 30 מיליון ₪ בשנה ולכן תוך 3-4 שנים אם הדברים לא ישתבשו היא אמורה לייצר מקורות שיכסו את כל החובות ובעצם מחזיקי המניות אמורים להישאר עם שווי הפעילות . אגב אם ניקח בחשבון את שווי החברה בדילול מלא מדובר על כ 35 מיליון ₪ . אני מניח שהמשקיעים חשדניים מאוד לגבי סקיילקס לאור ההיסטוריה של החברה ולכן הם ירצו להמתין מספר רבעונים של החברה בבעלות החדשה. אני מניח כי לאחר הרבעון השני- שלישי אם החברה אכן תספק את הביצועים שהוזכרו כאן אז אני מניח שיתחילו להתייחס לחברה יותר ברצינות.
  סגור
 • 14.
  שלום למיכה
  קורא קבוע 09/03/2015 18:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה,יש ידיעות שחלל תקשורת עומדת להנפיק אגח למימון עמוס 6. לאור נסיונך עם חלל תקשורת - מהי מידת הסיכון-סיכוי באגחים שלהם, הישנים והחדשים? ועוד משהו- האם להבה מתכננת לצאת עם קרנות חדשות?תמשיך לכתוב הרבה מיכה אתה אחד האנשים הנהדרים והאמינים בשטח!
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 10/03/2015 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-חלל אכן פועלים להנפיק סדרת אג"ח חדשה ( חלל ו). מניסיון העבר החברה יצאה בהנפקות "אטרקטיביות" כלומר הריביות בהנפקות ברוב המקרים היו טובות ביחס לתשואות בשוק , מכיוון ואני מעריך את סיכון החברה כבינוני ומעלה ( ראה טורים שכתבתי בעבר על אגרות חוב של החברה בהן התייחסתי לסיכון החברה כמשקף דירוג של -A אם ניקח את השעבוד שיש לטובת האג"ח זה נראה כסיכון ההוגן ) . המח"מ של האג"ח צפוי להיות ארוך כ 5.2 שנים והאג"ח יהיה שקלי לא צמוד. עד כה השקענו בסדרות כמו יא ,יב של חלל ולא התאכזבנו מסדרות אלו, כאמור כאן המח"מ ארוך יותר וצריך לעקוב אחרי הריבית. 2- קרנות נאמנות אינו תחום העיסוק המרכזי של החברה ולכן אנחנו לא נוטים לפתוח קרנות נאמנות חדשות. חשבנו לצאת עם קרן המשקיעה בחו"ל אבל מדובר בקרן הפועלת על פי הטור שנכתב לפני כחודש כלומר לונג אג"ח קונצרני בחו"ל מול כתיבת אופציות. כאמור החלטנו לא לעשות זאת. 3- תודה.
  סגור
 • 13.
  דיסקונט השקעות
  מאיר 09/03/2015 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם לדעתך החברה בדרך להסדר חוב? האגח הארוך נסחר בדיסקאונט עצום
  סגור
 • דסק"ש אג"ח
  מיכה צ'רניאק 10/03/2015 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ה –NAV כרגע של דסק"ש ( במחירי השוק של החברות הבנות של דסק"ש) הוא חיובי אבל לא בהרבה לפני כחודש הוא היה אפילו שלילי כלומר המצב רגיש. בעיה נוספת היא העובדה שפרות המזומנים מהעבר של דסק"ש כמו סלקום ושופרסל כבר אי אפשר לבנות על תזרים דיבידנדים מהן ולכן הלחץ של מחזיקי הארוכות מובן. זו הסיבה שמחזיקי הארוכות יזמו אסיפה לדון במצב של החברה , לחברה מזומנים המספיקים לשנתיים הקרובות אבל כאמור מחזיקי אג"ח ו עשויים ללחוץ על החברה ללכת להסדר בכולל פרישה ארוכה יותר של תשלומי הקרן.
  סגור
 • 12.
  האופצייה שלפידות נתנו ללהבה בקשר למניות סאני
  רן 09/03/2015 15:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היי מיכה, תודה על הטורים ועל ההתייחסויות לשאלות של כולם בתגובות, האם ניתנה כבר הסכמתכם לאופציה שלפידות נתנו לכם למכור את מניות סאני לפי שווי של 2 מ', או שכרגע זו רק אופציה לפי התנאים שהופיעו במאי"ה
  סגור
 • אופציה מחברת לפידות למכירת מניות סאני
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 17:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא , ואנחנו לא צפויים לממש את האופציה שקיבלנו מלפידות מהטעם הפשוט שלהערכתנו מדובר בשווי נמוך מדי לחברה לאחר ההסדר.
  סגור
 • 11.
  אגרות של קרדן אן.וי
  גיא 09/03/2015 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה החברה מוכרת פעילויות במחירים טובים, ומצד שני משעבדת את הנכסים העיקריים לאגחים. א. לאחר שהחברה דחתה את ההחזר בשנתיים, והיא תוכל למכור נכסים בנחת וללא לחץ, האם נקבל את השווי המתואם באגחים. ב. יש לחברה שווי נכסי נקי חיובי או שלילי? בתודה מראש.
  סגור
 • קרדן נ.ו אג"ח
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-ההון העצמי של החברה כרגע חיובי כאשר המכירות האחרונות הניבו לחברה רווחי הון כך שמדובר במכירות טובות ביחס לעלותן בספרים. 2- החברה בהסדר "קנתה " לעצמה זמן יקר שאמור לאפשר לה לממש נכסים בצורה שקולה ועם פחות לחץ ובכך לנסות ולמקסם את התמורה. 3- לגבי השאלה האם ה-NAV של החברה חיובי וכפועל יוצא מכך מחזיקי האג"ח יוכלו לקבל את מלוא החוב פארי שלהם על כך קשה כרגע לענות מכיוון שלחברה נכסי נדל"ן רבים הרגישים מאוד לשיעורי הריבית. כרגע ה NAV , לדעתי, חיובי אבל השאלה מה יקרה לשווי נכסי הנדל"ן בסביבת ריבית עולה אם נניח שהחברה תנסה לממש נכסים בעוד שנה , על כך קשה יותר לענות. בגדול כרגע המצב מבחינת מחזיקי האג"ח השתפר, נרשמו לטובתם שעבודים על נכסים משמעותיים והמכירות שביצעה החברה היו מוצלחות. יש לקוות שהמגמה הזו תימשך וכך יגדל הסיכוי של מחזיקי האג"ח לקבל את הפארי.
  סגור
 • לפני חודש שאלתי והיית נגד
  איש1 09/03/2015 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רציתי להשקיע באגח קרדן אן וי חבל שהתחשבתי בדעתך מיכה
  סגור
 • תגובה לנושא קרדן נ.ו מלפני חודש
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו התגובה שכתבתי ( כנראה לשאלה שאלך ) מלפני חודש " קשה לי לענות על השאלה לאור האילוצים המוטלים עלי. בגדול כפי שהזכרת בחברות כמו קרדן נ.ו הבעיה העיקרית היא לתרגם נכסים למזומנים על מנת לפרוע חובות לנושים אם התהליך נעשה בלחץ ברור שתהיה פגיעה ביכולת למממש את הנכסים בשווי נאות לכן דחיית התשלומים אמורה לסייע לקרדן לממש את הנכסים בצורה טובה. לגבי הערכות האם המימוש ייעשה בצורה טובה כך שלחברה יישאר שווי נכסי נקי חיובי ? ובכן השלמת העסקה מיום ה 15/1/2015 ( בתנאים שדווחו) היא צעד קטן אחד בכיוון הנכון ." כפי שאתה יכול לראות התשובה הבסיסית הייתה שאסור לי לענות בצורה מפורשת אבל לא ברור לי כיצד ניתן היה להסיק ממה שנכתב אז שאני נגד או בעד השקעה באג"ח של קרדן נ.ו ? שוב המימושים הם אכן צעד בכיוון הנכון , ועדיין לא ברור האם ה NAV החיובי של החברה יישמר . אני חושב שנתת פירוש אחר ממה שהשתמע מתשובתי. אגב אנחנו לא מחזיקים באג"ח של קרדן נ.ו כך שהתשובה שלי הייתה ונשארה הניטרלית ביותר שאוכל לתת.
  סגור
 • מה אתה מתנצל בכלל ? (ל"ת)
  1 09/03/2015 19:02
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 10.
  כיף לקרוא את הכתבות שלך מיכה (ל"ת)
  יהודה 09/03/2015 14:25
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • תודה. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 15:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  דן
  אידיבי אגחים ז + י 09/03/2015 14:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היי מיכה. הזרמות הבעלים ומכירת כלל ביטוח צפויים להביא את החברה לעמוד בהתחיבויותיה גם בשנת 2016. האם התשואות של האגחים (שנסחרים בתשואות ברוטו סביב 20%) היא לא גבוהה מדי? מה גם שאני לא רואה תרחיש בו הבעלים ידרדרו את החברה להסדר ויהיו עשויים להפסיד את השקעתם (עד כה סביב 1.5 מיליארד ש"ח).
  סגור
 • אידיבי אג"ח
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 15:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם לוקחים בחשבון את הכסף שנכנס בהנפקת הזכויות והמזומנים שהיו לחברה בדוחות ל 30/9/2014 אם אתה מוסיף את התמורה הצפויה לאידיבי בהנחת מכירת כלל ( כ 2 מיליארד ₪ ) יש לחברה מקורות של כ 2.5 מיליארד ₪ כאשר סך החובות שלה ליום ה 30/9/2014 כ 4 מיליארד ₪ . בשנים 2015-2016 החברה צריכה לשלם כ 1.8 מיליארד ₪ כך שבאופן תיאורטי בהנחה של מכירת כלל יש לחברה את המקורות לעמוד בתשלומים בשנים שציינת. אבל שים לב כי הכול תיאורטי... אגב לדעתי אם אכן ימכרו את כלל אני מניח שמחירי אגרות החוב לא יישארו איפה שהם כיום.
  סגור
 • 8.
  סינרג'י אג"ח ב'
  יריב 09/03/2015 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחר ההסדר, החישוב שלי מראה שווי של כ 25 אגורות לאג"ח ג' החדש. האם אני טועה? האג"ח יחל להסחר כנראה מחרתיים.
  סגור
 • לא מיכה
  יניב 09/03/2015 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוכל לפרט את החישוב של 25 אג'? חשבתי שלאחר תספורת של 58% חובות החברה יקטנו משמעותית במקביל להזרמות הון משמעותיות, ולכן האגח החדש יסחר סביב 100 אג'.
  סגור
 • החישוב שלי
  יריב 09/03/2015 15:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בגדול, חילקתי את ההתחייבות הכוללת למספר האג"ח ג' הצפוי להתקבל והיוונתי את זה מ 34 אג'. לא בטוח שעשיתי נכון לכן שאלתי.
  סגור
 • לצערי אני איני מכיר את נתוני האג"ח של סינרגי (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  אפריקה אגחים
  יוסי 09/03/2015 13:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחרי אזהרת הרווח ולאור הבטחונות אל האגחים האם אתם שוקלים בלהבה לרכוש את האגחים או שאתם חושבים שהמשבר ברוסיה ילך ויעמיק.
  סגור
 • אג"ח אפריקה
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 14:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כפי שנכתב לך כאן אגרות החוב של אפריקה אמורות לצאת ממד התל בונד לאחר הורדת הדירוג. הזהרת הרווח של אפריקה לא הפתיעה, דווקא הנתונים של נגב אכזבו והדאיגו כי נגב הייתה אחת מהרגליים עליהן אפריקה אמורה להישען. קשה להעריך מה יקרה עם המצב ברוסיה אבל לשאלתך אין לנו כוונה למכור אגרות חוב של החברה . נחכה ונראה מה ייקרה למחיר אגרות החוב לקראת עדכון מדדי התל בונד.
  סגור
 • יציאה ממדדי התל בונד
  אורדון 09/03/2015 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קח בחשבון שאחרי עדכון המדדים האגחים צפויים לצאת מתל בונד 20 ו 40. זה יגרור לחץ על מחירי האגח בגלל מכירות מצד מוצרים עוקבי מדד
  סגור
 • 6.
  סקיילקס ולוקסי
  יחיאל 09/03/2015 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי המלצתך קראתי את דוח ברנע. ה- NAV הוא 33 מ (במרווח נמוך), ותזרים שנתי שוטף של 34 מ. אפשר ללמוד משהו על הרווחיות מ- 2 הנתונים האלה? ענין אחר באותו ענין: לוקסי קונא בטירוף אגחים ובעיקר מניות. יש משהו שהוא יודע על החברה שאנו לא? יש לו סיבה לחשוב שהחברה נסחרת פחות משוויה? תודה.
  סגור
 • הערכת שווי של גיזה לפעילות סמסונג
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גיזה העריכו כי הרווח הגולמי של החברה יהיה 9% החל משנת 2015 , הרווח התפעולי ינוע סביב 25 מיליון בשנת 2015 ו 28 מיליון בשנת 2016 . ברבעון השלישי של 2014 שיעור הרווח הגולמי של סקיילקס עמד על כ 13% והרווח התפעולי ברבעון השלישי היה 18 מיליון ₪ כך שנראה שהערכה שביצעה גיזה שמרנית. אם ניקח בחשבון התייעלות בחברה בשנת 2015 ( לוקסי ידחוף לכיוון הזה) רווח תפעולי של 30-35 מיליון במקום הערכה ל 25 מיליון הוא נתון סביר לדעתי. שווי הפעילות של סמסונג הוערך בטווח של 130-181 מיליון ₪ , בהיוון של 16% בשנה הגיעו לשווי מייצג של 151 מיליון ₪. מדובר בהיוון גבוה והוא נובע מאי הוודאות הגדולה. שים לב כי לפי היוון של 15% בשנה שווי הפעילות היה עולה ל 160 מיליון ₪ ולכן בסוף 2015 שווי הפעילות צפויה להיות כ 180 מיליון ( לפי היוון של 15% ולפי רווח רק של 25 מיליון בשנה) כלומר קל לראות כיצד תוך שנה יש סיכוי לקפיצה בשווי הפעילות הנ"ל. אגב לוקסי לא קונה מניות הוא קיבל אותן במסגרת ההסדר והוא אמור לקבל אופציה לרכוש עוד 30 מיליון מניות לפי המחיר הממוצע של המניה בחודש הקרוב כך שיש לו אינטרס שמחיר המניה יישאר נמוך.
  סגור
 • 5.
  סקיילקס
  אלי 09/03/2015 13:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לדעתך צפוי להיות התזרים נטו מפעילות סמסונג בשנים הבאות? האם סביר שהפעילות תייצר 34 מיל' ? במידה שסמסונג לוקחת את הזיכיון בתום 2020 או לפני כן מה הפיצוי שעליה לשלם לסקיילקס?
  סגור
 • תזרים סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תזרים סקיילקס- הנתון שלך גבוה מהערכות של מעריכי השווי אבל לדעתי הוא אפשרי בהחלט. המעריכים השתמשו בתזרים של כ 25 מיליון ₪, להערכתי 30-35 מיליון הינו נתון טוב יותר. בדרך כלל ספק העובד שנים רבות עם חברה אמור לפצות אותה במקרה של סיום ההתקשרות גודל ואופי הפיצוי שווה ערך לפחות לשנת פעילות אחת מייצגת אבל העניין בדרך כלל נסגר במו"מ. אם שני הצדדים מרוצים משתוף הפעולה ביניהם הייתי מצפה שהזיכיון יימשך .
  סגור
 • 4.
  הצעות רכש מצחיקות לסאני
  יוסי 09/03/2015 13:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לא חלה חובה על בעל התפקיד להבהיר למחזיקים כי הצעות הרכש לאגח הן בחצי מהשווי ההוגן שלו? הבנקים מתקשרים ללקוחות בניסיון לשכנע אותם להענות וזה ממש עושק
  סגור
 • הצעות רכש לאג"ח סאני
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה צודק , המציעים מנסים לנצל חסר ידע של מחזיקים על מנת לרכוש מהם אגרות חוב במחירים הנמוכים משמעותית מהשווי שלהם ( ואשר צפויים להפוך להיות סחירים ונזילים תוך זמן קצר !!!). גם לגבי הבנקים יש בעיה עם ההתנהלות שלהם כי היועצים בבנקים, בחוסר ידע ,מתקשרים למחזיקים ובעצם דוחפים אותם למכור נכס בשווי הנמוך מ 50% מערכו האמתי. לגבי תפקידו של עו"ד גיא גיסין כבעל התפקיד מטעם בית המשפט כאן יש לך בעיה כי תפקידו לטפל בחברה ובנכסיה ואין זה מתפקידו לומר למחזיקים שהם טועים. הוא הודיע כי לטובת המחזיקים בחשבון הנאמן לאחר מכירת מניות מובילאיי נמצאים מזומנים בשווי של 47+9 סה"כ 56 מיליון ₪ אשר לבדם שווים כ 23 אגורות לאג"ח בכך הוא לכאורה "סיים" את תפקידו. אישית אני מסכים עם דבריך שהיה מקום להזהיר את המחזיקים יותר. אבל שים לב ההצעות הנ"ל אינן רק בסאני. באולימפיה ניתנה הצעת רכש לפי 2 אגורות. המדהים הוא שמחזיקים מכרו במחיר הזה 3.5 מיליון אגרות חוב. מספר ימים לאחר הצעה זו הוגשה הצעת רכש חדשה במחיר של 4.5 אגורות ובטח שוב יהיו כאלו שייהנו להצעה זו.
  סגור
 • 3.
  אגחי סקיילקס
  יניב 09/03/2015 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה היקר, ברשותך 2 שאלות שבהן אני מתעלם ממרכיב התביעות: באגח הלא סחיר, חישבתי את התרחיש האופטימי ביותר שבו גם אם מנית פרטנר תעלה פי 3, וחלוקת הדיבידנד תהיה מיידית, ההחזר לא יעלה על 40 אג'. מה דעתך? כיום החוב נטו של סקיילקס רזה מאוד והוא רק 100 מיל' (החוב לאגח בניכוי הון חוזר). אם פעילות סקיילקס לא תאכזב, נראה לי שבאגח הסחיר יש סיכוי יותר מסביר שנקבל את הפארי. מה אתה חושב?
  סגור
 • אג"ח סקיילקס יג,יא
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 13:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אג"ח סקיילקס יג לאחר ההתאמות מול סדרה י יישאר לטובת הסדרה שעבוד דרגה ראשונה על כ 500,000 מניות פרטנר ( שווי כ 7.5-8 מיליון ₪ כיום). ושעבוד שני ( לאחר סדרה י) על כ 3.25 מיליון מניות פרטנר ועל הזכות לדיבידנד מסבן בגובה של כ 115 מיליון ₪ כנגד החזרה של כ 3 מיליון מניות פרטנר ( יתרת החוב לסדרה י כ 65 מיליון ₪ ). כמו כן יש שעבוד דרגה ראשונה על 70% מסך התמורה מהתביעות העתידיות. לדעתי כרגע שווי האג"ח הוא כ 10 אגורות ( 8 מיליון בגין מניות פרטנר ועוד כ 15 מיליון משאר השעבודים). סקיילקס יא- ההון החוזר ליום ה 30/9 הוא כ 112 מיליון ₪ סך החובות הם 220 מיליון לאג"ח ו כ 30 מס הכנסה . כמו כן לטובת הסדרה שעבוד דרגה ראשונה על נכס נדל"ן בפ"ת בשווי של כ 12 מיליון ₪ ושעבוד ראשון על 30% מתמורת תביעות עתידיות. ביום ה 30/6 אמור להיות פירעון מוקדם של חלק מהסדרה לאחר שלפי התוצאות בשנת 2015 יחשבו מה ההון החוזר המרבי לו נזקקה החברה במהלך שנת 2015 . החברה אמורה לייצר כ 30 מיליון ₪ בשנה כך שאם לא תהיינה הפתעות רעות תוך 3-4 שנים החברה אמורה לייצר את המקורות שיאפשרו לה לעמוד בהחזר חוב זה.
  סגור
 • 2.
  לונג שורט
  שאלה למיכה 09/03/2015 12:27
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מיכה היקר, האם מדבריך עולה כי אסטרטגיית לונג שורט באגח ובמניות היא בעצם הפתרון לתקופה זו?שנית - אני לא מבינה על מה המהומה של העלאת הריבית. הרי מדובר ברבע עד חצי אחוז לשנה, לפחות בשלב ראשון. והרי ל12 אחוז ריבית שהיתה פעם לעולם לא נחזור.אז על מה המהומה???
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 12:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  -כן , לדעתי זה פתרון המאפשר לשלוט על רמות הסיכון של תיק ההשקעות ( אפשרות אחרת היא שמירה על רכיב מזומן גבוה וניצול הזדמנויות בשוק). לפני מספר שבועות כתבתי טור שעסק בהשקעות באג"ח בחו"ל וגם שם הוקדש חלק מהותי מהטור לשימוש בכתיבת אופציות call על אג"ח ממשלתי של ארה"ב לטווח של כ 20 שנים במטרה לגדר השקעה באג"ח קונצרניות. כפי שאפשר לראות האסטרטגיה בחודש האחרון אכן הגנה על התיק כיוון שמצד אחד אגרות החוב בחו"ל ירדו אבל מצד שני האופציה שכתבתנו ירדה מ 8.5 $ ל 2.5 $ . אכן העלאת הריבית הצפויה השנה לכשעצמה אינה משמעותית אבל היא מהווה איתות למגמה בשנים הבאות ובשוק ההון הציפיות הן שקובעות. במידה ומתחילים להעלות ריבית המשמעות שעברנו מריבית יורדת למגמה של ריבית עולה וזה מיד אמור להשפיע על המחירים בכלל השוק ( כולל הציפיות למה תהיה הריבית בעוד שנתיים והלאה ).
  סגור
 • 1.
  אג"חי מירלנד, שאלה:
  היי מיכה 09/03/2015 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה לדעתך המחיר הראוי והאם יש הבדל בין הסדרות לגבי המחיר במצב הנוכחי. תודה
  סגור
 • מירלנד אג"ח
  מיכה צ'רניאק 09/03/2015 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי ישנה בעיה כיום בכלל לנסות ולהעריך מה שווי אגרות החוב של מירלנד כנגזרת מהמצב הכלכלי של החברה. הסיבה לכך פשוטה אין מספיק נתונים אשר הינם ודאיים על מנת שניתן יהיה לבצע הערכה. הגוף היחיד שיש לו נתונים הינה החברה והיא נדמה לי מייצרת בעיקר מסך של ערפל. לכן מי שמעוניין לבחון השקעה באגרות החוב של חברת מירלנד חייב לקבל החלטה בתנאי אי ודאות משמעותיים. הוא צריך להחליט האם הוא מעריך שהמצב ברוסיה יתייצב ( תוך התייחסות לכיוון מחירי הנפט בעולם) והאם הוא מאמין שבעלי החוב במירלנד ילכו להסדר חוב ולא לפירוק ) כאן נדמה לי שרוב הסיכויים שבעלי החוב לאור אי הוודאות יעדיפו הסדר על פני פירוק). כיום אגרות החוב נסחרות סביב 30% מהפארי מצב המשקף מחיקה משמעותית גדולה יותר מזו שדיווחה החברה בתחילת מרץ במסגרת הערכות ראשוניות לרבעון 4 . אם מניחים שצפוי הסדר חוב לדעתי במחירים הנוכחיים יש עדיפות לאג"ח במח"מ הקצר כיוון שאין אבדל גדול במחירים של הסדרות ביחס לפארי שלהן.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות