בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי על 0.25%

"הסיכונים לכלכלה העולמית התגברו, בעיקר לנוכח החרפת 'מלחמת הסחר', על אף שנתוני הצמיחה של המשקים העיקריים ברבעון הראשון הפתיעו לטובה"
|
(2)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צילום: דוברות בנק ישראל

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הודיעה הערב (ב') כי החליטה להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 0.25%, זאת בהתאם לתחזיות המוקדמות בשוק ההון. הוועדה מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר, באופן שיתמוך בתהליך שבסופו האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד, ובפעילות הכלכלית.

בבנק ישראל מציינים כי הסיכונים לכלכלה העולמית התגברו, בעיקר לנוכח החרפת "מלחמת הסחר", על אף שנתוני הצמיחה של המשקים העיקריים ברבעון הראשון הפתיעו לטובה. "ההאטה בסחר העולמי נמשכת וכוללת גם את המשקים המתעוררים וקרן המטבע עדכנה שוב כלפי מטה את תחזיות הסחר העולמי והצמיחה למרבית הגושים", ציינו בבנק ישראל.

בין הגורמים שהובילו את הוועדה המוניטרית להחלטת הריבית הנוכחית, מציינים בבנק ישראל כי סביבת האינפלציה נותרה יציבה מעל הגבול התחתון של היעד. "מדד אפריל היה נמוך מההערכות טרם פרסומו, אולם מדדי שלושת החודשים הקודמים הפתיעו כלפי מעלה, והאינפלציה השנתית מצויה ברמה דומה לזו של החודשים האחרונים. הציפיות והתחזיות לאינפלציה לשנה מצויות מעט מעל הגבול התחתון של היעד, והציפיות פורוורד לטווחים הבינוניים והארוכים נותרו בקרבת מרכז היעד", מציינים בבנק ישראל.

עוד מסבירים בבנק ישראל, כי השקל התחזק במונחי שער החליפין האפקטיבי ב-6% מתחילת השנה, וב-1.2% מאז החלטת הריבית הקודמת. "הייסוף הוא הגורם העיקרי שמעכב את המשך עליית האינפלציה לכיוון מרכז היעד", מציינים בבנק ישראל.

בנוסף, מסבירים בבנק ישראל כי נתון הצמיחה הגבוה ברבעון הראשון הושפע בצורה משמעותית מהיבוא המוגבר של כלי רכב, תוך צמיחה נאה של היצוא. בניכוי השפעה זו המשק צמח מעט מתחת לקצב הפוטנציאלי. שוק העבודה נותר הדוק: בשיעורי ההשתתפות והתעסוקה נרשמה עלייה קלה מרמות השיא בהן היו, ונמשכת עליית השכר, בהובלת המגזר העסקי.

בנק ישראל הודיע כי ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות באינפלציה, בכלכלה הריאלית, במדיניות הפיסקלית, בשווקים הפיננסיים ובמשק העולמי, ויפעל להשגת יעדי המדיניות המוניטרית בהתאם להתפתחויות אלו.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי אי.בי.אי בית השקעות: "ריבית בנק ישראל נותרה כצפוי ללא שינוי ברמה של 0.25%. הטון ממשיך להיות 'יוני'. אנו ממשיכים להעריך כי הריבית תישאר ללא שינוי בחודשים הקרובים, ומצפים להבשלת התנאים להעלאת הריבית רק ברבעון האחרון של השנה".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ריבית אפס זה פשע מאורגן בחסות החוק
  רועי 20/05/2019 17:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועדת חקירהממלכתית דחוף
  סגור
 • 1.
  את שקר ריבית ה0 שרק ניפחה נדלן
  אין גבר שיעצור 20/05/2019 16:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ובורסה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות