החרדים יצטרכו לעבוד: מיצוי כושר השתכרות - קריטריון זכאות לדיור

לפי החלטת הקבינט, בוטל סעיף הוותק מנישואין בקריטריונים לדיור בר השגה. מה-1 באוגוסט דיירי הדיור הציבורי יוכלו לרכוש את דירותיהם בהנחה משמעותית
 |  (6)
יאיר לפיד
דיור שווה לכולם? קבינט הדיור הודיע היום (ב') על ביטול קריטריון "ותק בנישואין" לצורך קבלת זכאות לדיור בהישג יד, קריטריון אשר יצר אפליה לטובת הסקטור החרדי. כמו כן, מיצוי כושר השתכרות יהיה קריטריון מזכה בניקוד, או קריטריון סף לרכישת דירה בשיטת "מחיר למשתכן" או לשכירות ארוכת טווח במחיר מפוקח.

בנוסף, החליט הקבינט כי חוק הדיור הציבורי ייכנס לתוקף ב- 1 באוגוסט 2013, החוק יאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות בהן הם גרים בהנחות משמעותיות. בכסף שיתקבל ממכירת הדירות ירכוש משרד השיכון דירות חדשות וישפץ את הקיימות לרווחת הדיירים.

הדרגה בכניסה לשוק העבודה
בוועדת השרים מסרו אתמול כי חרדים שיבקשו לקבל עדיפות לסיוע בדיור למשתכן, יאלצו להוכיח מיצוי כושר השתכרות לפי התנאים הבאים:
110% לשני בני הזוג בשנת 2013
120% לשני בני הזוג בשנת 2014
125% לשני בני הזוג בשנת 2015

שינוי נוסף הוא הפחתת הניקוד בגין ותק בנישואין. עד היום ניתן היה לצבור עד 70 נקודות בגין "ותק בנישואין" (7 נקודות על כל שנה, עד 10 שנים). מעת אישור ההצעה, יופיע ותק בנישואין כקריטריון לציבור הכללי שבו ניתן לצבור עד 20 נקודות. לציבור החרדי ותק הנישואים אינו קריטריון.

ביטול היתרון למשפחות מרובות ילדים
כמו כן, יבוטל היתרון שהיה למשפחות מרובות ילדים (45% מהדירות למשפחות בעלות 3 ילדים ומעלה). למשפחה מרובת ילדים תהיה זכאות כמו למשפחה עם 3 ילדים. במקומות בהם יישמרו מכסות דיור לציבור הכללי ולציבור החילוני, מיצוי כושר השתכרות יהיה תנאי סף שבלעדיו לא תהיה זכאות כלל.

שר האוצר, יאיר לפיד: ״אנו מקיימים את הבטחותינו ומסדירים היום עיוותים שהיו משך שנים. העיוותים יצרו קדימות למי שלא משרת בצבא ואינו עובד על פני אלה שעובדים ומשרתים בצבא".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל: ״הדיון היום הוא נקודת ציון חשובה ברפורמה בדיור. הקריטריונים החדשים לדיור בהישג יד אכן שמים במרכז את האדם העובד אך בה בעת, לא פוגעים בציבור החרדים והמיעוטים וגם מעודדים אותם להשתלבות בשוק העבודה בצורה הדרגתית וראויה. בנוסף אני חש סיפוק מהמהפכה בתחום הדיור הציבורי עם חידוש מכירת הדירות ומתן פתרונות דיור לזכאי הדיור הציבורי או בשכר דירה ריאלי. הדיירים יוכלו לרכוש נכס שיהיה בבעלותם המלאה והזכאים יוכלו לצאת לעצמאות, ללא תלות בדירה מהדיור הציבורי אלא בעצמם״.

סבסוד ביישובים עירוניים בנגב
השר לפיתוח הנגב והגליל ושר האנרגיה והמים, סילבן שלום, הציג את עיקרי ההמלצות להמשך פיתוח הדיור בנגב ובגליל שיבואו לאישור בישיבת הקבינט הבאה ב- 23 ליולי. ההמלצות העיקריות: העמקת סבסוד בישובים עירוניים, סבסוד שכר דירה, הגדרת יעדי שיווק ותכנון פרטניים לנגב ולגליל, בניית דיור להשכרה, סיוע מועדף לתמ״א 38 באזורים אלה, קרן לסיוע בחסמי פיתוח.

לדברי שלום: ״ההצעה שתובא לאישור הקבינט בישיבה הבאה תתקן את ההצעה המקורית שעלולה היתה לעצור את פיתוח הנגב והגליל, ותאפשר לממש את החזון להביא 300 אלף תושבים חדשים לנגב ולגליל״.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ התייחס לנושא הקריטריונים לזכאות לדיור מופחת: ״אני שמח כי הקבינט אישר את הקריטריון שמבחין בין העשירונים, כך שעד העשירון החמישי תהיה תוספת של 8 נקודות לזכאות״.

השרה לקליטת עלייה, סופה לנדבר: ״אסור שהעולים יופלו לרעה בבואם לרכוש דירה. אני שמחה שבקבינט אושר הסעיף שנותן את מלוא הנקודות למי שעלה ב- 15 השנים האחרונות בסעיף מיצוי כושר השתכרות בדיור בהישג יד״.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הוכח שגם עם לפיד אין לנו עתיד. החרדים ניצחו בגדול (ל"ת)
  0% 3מכרז נפרד לחרדי 03/07/2013 08:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  אל תנסה להעביר נושא לחרדים.. זה כבר לא יעבוד לך יותר. (ל"ת)
  אממ 01/07/2013 21:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 4.
  עוסקים בזוטות. במקום במהות. תוזילו את מחירי הדיור לכולם
  SOLOMON2 01/07/2013 19:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עוסקים רק בשנאות במקום במהות.
  סגור
 • 3.
  גם אני רוצה לעבוד אבל אין עבודה. (ל"ת)
  חילוני מובטל ועצוב 01/07/2013 16:49
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 2.
  איזה ילד היה יוצא ללפיד ושלי ,חכם כמו אבא ,ויפה כמו אמא
  בא 01/07/2013 16:08
  הגב לתגובה זו
  6 4
  .
  סגור
 • 1.
  המשימה הלאומית דירות זולות במיוחד לזכאים דירה ריאשונה (ל"ת)
  אזרחי 01/07/2013 15:56
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור