בנק אוף אמריקה מזהיר: ניהול פאסיבי מסוכן לשווקים

אחת המגמות הבולטת בשנים האחרונות היא מעבר של משקיעים להשקעות פאסיביות. השבוע מזהירים בבנק אוף אמריקה מפני ההשלכות.
|
(1)
הכסף הגדול
אחת המגמות הבולטות בשוק בשנים האחרונים הוא המעבר ניהול פאסיבי של ההשקעות. אינספור כישלונות של הסוחרים לנסות ולתפוס את המניה הנכונה, והנתונים המראים שהחזקת תעודה עוקבת מדד מנצחת לאורך זמן את המשקיע שמנסה לתזמן את הכניסה והיציאה שלו מהשוק, וכן העמלות הזולות יחסית הובילו לפריחת שוק תעודות הסל בעולם.
תעודות סל מהוות כיום קרוב לרבע ממחזור המסחר בבורסה בארה"ב לעומת 76% במניות בודדות. רק לשם השוואה, לפני שלוש שנים, תעודות סל היוו 20% בלבד. כמו כן, אחוז הנכסים בקרנות ההון זינק בעקבות המשבר הפיננסי בארה"ב, ועלה ל-37% ב-2017 מ -19% ב -2009, לפי בנק אוף אמריקה.
Vanguard היא המנפיקה השנייה בגודלה של תעודות סל, וכעת היא מחזיקה לפחות 5% ב-491 מניות מתוך מדד S&P500.

למגמה זו השלכות רבות בעיקר על קרנות גידור בוול סטריט, הסופגות פדיונות מתמשכים בשנים האחרונות. אך נראה כי לגישת השקעות זו השפעות גם על התנהגות השוק. "התנועה המאסיבית של השקעות פאסיביות יצרו סביבת שוק לא נורמלית, הריצה לתעודות סל גרמה לירידה הדרמטית בתנודתיות השוק", טוען Paul Price, מנהל השקעות במורגן סטנלי. הסיבה לכך, הסיבה לכך היא שהתמחור של המניות נעשה פחות פרטני, ויותר בהסתכלות על כלל השוק.
בתחילת השבוע, כלכלני בנק אוף אמריקה יצאו באזהרה למשקיעים כי הזינוק בתעודות סל מעוות את השוק, וגורם לו להיות פחות אפקטיבי. ע"פ הבנק, הפופולריות של תעודות סל והאחזקה הגדולה שלהם במניות עשויה להוביל אותנו לבעיית נזילות קשה. כשהמגמה בשוק תתהפך לירידות, הנזילות תתפוגג כמעט לחלוטין, טוענים בבנק.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יש גורם אחד שמזרים נזילות לשוק .הפד והגררורות שלו.
  אחד 10/07/2017 23:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כאשר הם יפסיקו לקנות מכל מיני סיבות הכל יקרוס.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות