הכלכלן הראשי באוצר: "הנתונים מראים על שינוי בציפיות בקרב חלק מהשוק בעניין עליית מחירי הדירות" - צפו בראיון

בראיון ל-BizportalTV מתייחס יואל נוה, הכלכלן הראשי באוצר, לצמיחת המשק ולשוק הדיור
 |  (27)
יואל נוה, צילום: Bizportal
נפגשנו עם יואל נוה, הכלכלן הראשי במשרד האוצר, ושוחחנו עמו על הנושאים הכי רותחים היום - צמיחת המשק, שיעור האבטלה בארץ ובעיקר - שוק הנדל"ן למגורים והכוחות הפועלים בו.
צפו בראיון המלא:
 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
היו לא מעט תחזיות שליליות באשר לצמיחת המשק הישראלי, אך בינתיים זה נראה לא רע. איך תסביר את הנתונים הטובים?
"הכוחות שמניעים את הצמיחה בישראל הם אותם כוחות כבר מספר שנים, ונכון שסביבת הצמיחה בישראל נמוכה יותר בשנים האחרונות מאשר לפני 5 שנים, אבל יש לזה סיבות מבניות ותחת הפוטנציאל שאנו מעריכים בסביבות 3% לשנה, המשק הישראלי יחסית מתפקד בצורה טובה וצריך לזכור שהכוחות שהניעו את הצמיחה בעבר הם אותם כוחות שפועלים כרגע, ויש שיפור מסוים שאנו רואים לפחות כלפי העבר בעדכון נתונים של הלמ"ס לגבי יצוא שירותים בעיקר. התחזיות הקודמות היו על רקע אומדנים מוקדמים יותר של הלמ"ס שהציגו תמונה פחות טובה של יצוא. הכוחות האחרים שמובילים את הצמיחה זו צמיחה פרטית ובמידה מסוימת צמיחה ציבורית, הן חזקות כבר זמן מה והנתונים ברקע גורמים לכך שהם ימשיכו להיות חזקים לפחות בטווח הנראה לעין. כל עוד היקך התעסוקה מאוד רחב והריבית מאוד נמוכה אין סיבה שהצמיחה תעצר. גם הצמיחה הציבורית, בהתאם למדיניות הכלכלית של הממשלה, היא יחסית מרחיבה ולכן היא גדלה".
 
הזכרת את הצמיחה הפרטית, היא רשמה גידול של 7% - הרבעון הכי חזק של הצרכן מאז 2007. מה ההסבר?
"זה האומדן הראשון של הלמ"ס וזה עשוי להיות מתוקן. צריך להסתכל על המגמה ארוכת הטווח, והמגמה של גידול בצריכה הפרטית מעבר לגידול בתוצר היא מגמה שנמצאת פה הרבה רבעונים. מה תורם לזה? השכר החל לעלות הרבה, בשנה-שנתיים האחרונות החל לעלות בקצב יחסית מהיר, וזו תולדה של העובדה שאנו קרובים לתעסוקה מלאה. נתוני כוח האדם כפי שמפרסמת הלמ"ס הם טובים חודש אחר חודש, שיעור השתתפות גבוה ושיעור אבטלה נמוך – וכל הדברים האלה תורמים לעליית שכר. יש גם צעדי מדיניות שמובילים לעליית שכר – העלאת שכר במגזר הציבורי והעלאת שכר המינימום – כל אלה דוחפים את השכר מעלה וזה מניע צריכה פרטית. במקביל, יש לזכור שהאלטרנטיבות להשקעה או לחסכון יחסית נמוכות וזה בגלל סביבת הריבית הנמוכה וזה גם מעודד צריכה. זה המנגנון בו הריבית הנמוכה צריכה לעודד את הצמיחה דרך צריכה והשקעות ואנו רואים זאת מאוד חזק בצריכה הפרטית, ובמידה מסוימת, לפחות לפי הנתונים האחרונים של הלמ"ס, גם בהשקעות".
מה הציבור קונה?
"זו גם צריכה שוטפת ומוצרים בני קיימא, אפשר לדבר במאמר מוסגר על נושא כלי הרכב – היה גידול משמעותי ביבוא כלי רכב לישראל במחצית הראשונה של 2016, בהמשך לשנה שהייתה כבר יחסית גבוהה. זה בא לידי ביטוי גם בהכנסות המדינה ממסים כי יבוא רכבים הוא עתיר מס. יש שינוי התנהגות מסוים שמאפיין מעבר מרכישת רכבים לבעלות לרכישת רכבים באשראי, וכשיש אשראי זמין לרכישת רכבים בריביות נמוכות זה אולי מעודד את התופעה הזאת ומייצר מצב שבו אולי יותר אנשים רוכשים מכוניות ממה שרכשו בעבר או יכולים לשדרג את המכוניות לחדשות יותר. שינוי ההתנהגות הזה משפיע, לפחות בטווח הביניים, גם על יבוא המכוניות וגם הצריכה הפרטית".
שיעור האבטלה הוא פחות מ-5%, אבל לאחרונה הוצאתם מיקוד לעניין שיעור האבטלה הרחב ושם המספר קפץ למעל 10%. מה ההסבר לפער?
"היה חשוב לנו לבדוק האם המגמה המדהימה וארוכת הטווח בשוק העבודה משתקפת גם בשורה אחרת של מדדים רחבים יותר או צרים יותר לגבי אבטלה. הצגנו שורה של חמישה מדדים שונים לאבטלה, חלקם מרחיבים יותר וחלקם כוללים גם אנשים שעובדים במשרה חלקית והיו רוצים לעבוד במשרה מלאה לדוגמה. בדקנו בהשוואה למדד שמפורסם שהוא ראוי ונכון, שהגיע באמת לרמת שפל של 4.7%. בדקנו אם אנו לא מפספסים משהו כשאנו מסתכלים על מדד יחסית צר, ועשינו את זה גם בהשוואה לישראל בעבר וגם בהשוואה בינ"ל, והתוצאות ברורות. כל המדדים מתנהגים באותה דרך, גם הרחבים יותר שכוללים גם את אלו שהתייאשו מחיפוש עבודה או כאלו שהיו רוצים להעלות את אחוזי המשרה, לאורך זמן יש שיפור בכל המדדים האלה ולכן הרמה האבסולוטית של המדד, אם 4 או 5 אחוז, היא עניין של הגדרה ולכן היא פחות חשובה. 10 אחוז זה במדד הרחב היותר. יש פה שני אלמנטים חשובים – אחד ששיפור בכל ההגדרות לאורך זמן בישראל וגם שבהשוואה בינ"ל ישראל נמצאת במקום טוב בכל אותם מדדים. מצב שוק התעסוקה בישראל בשורה של מדדים הוא טוב כמו שלא היה הרבה מאוד זמן והוא טוב גם בהשוואה בינ"ל".
 
תתאר לי את ההשתנות של הכוחות הפועלים בתחום הנדל"ן למגורים
"אנחנו מנטרים לאורך זמן את תמונת העסקאות בשוק הנדל"ן. אנו לא מתייחסים למחירי דיור אלא בעיקר לתמונה כמו שאנחנו רואים אותה וכפי שהיא משתקפת בעסקאות בשוק. אנו יודעים לזהות על פי נתוני רשות המסים כמו רוכשי דירה ראשונה, משפרי דיור ומשקיעים. אנו מציינים מ-2015 שינוי מגמה מסוים לא רק ברכישת משקיעים שזה קרה משמעותית בסוף יוני שנה שעברה אחרי העלאת מסים, אלא גידול משמעותי במכירת דירות ע"י משקיעים. ברמה כזאת שאם תסתכל על מלאי הדירות שמוחזק ע"י משקיעים, בחודשים האחרונים המלאי הזה לא גדל בעוד שבעבר המלאי הזה גדל בממוצע במאות דירות לחודש. המשקיעים רכשו יותר מאשר מכרו".
"באשר לדירות בהמתנה, אלו דירות שמשפרי דיור קנו לפני שמכרו את דירתם הקודמת. אלה נהנים לתקופה של עד שנה וחצי מהקלות ואינם חייבים לשלם את מס הרכישה הגבוה, ובעבר מלאי הדירות הזה הגיע להיקף של כ-20 אלף דירות. בחודשים האחרונים אנחנו רואים הצטמצמות במלאי. שני המרכיבים האלה מצביעים על שינוי בציפיות של סגמנטים מסוימים בשוק לגבי מה יקרה למחירי הדיור בעתיד. אנו לא מתייחסים למחירי הדיור או לעליה שלהם, אין לנו תחזית למחיר דיור, אבל לטעמנו העובדה שמשקיעים מוכרים דירות והעובדה שמלאי הדירות בהמתנה קטן מעידה שיש שינוי בסנטימנט הפעילים בשוק לגבי קצב או עליית מחירי הדירות בעתיד".
 
הזכרת את העלאת המס ב-2015 על דירה שניה, ואוטוטו יוטל מס על דירה שלישית. מה השינויים שנוצרו?
"ראינו שבציפייה להעלאת המס היתה פעילות מאוד ערה של משקיעים בשוק הנדל"ן והגענו לשיא כל הזמנים ביוני שנה שעברה, ומאז יש התייצבות של שוק המשקיעים בקרב הרוכשים של רמה של כ-20% שהיא רמה יחסית נמוכה. אין לנו הערכה כרגע מה הולך לקרות בשוק אחרי המהלך הבא. מה שאנו רואים אלה הנתונים לאחור ולגבי זה אנו יכולים להעיר ולנסות לתת תובנות. אני מעריך ששוק הנדל"ן למגורים לא נמצא במקום בו היה נניח לפני שנה וחצי או שנתיים. הדבר שיותר מעניין מהבחינה הזאת אלו מכירות המשקיעים. אני חושב שאינדיקציה על מכירות משקיעים היא מאוד חזקה".
שוק הנדל"ן לא כמו שהיה לפני שנה וחצי? תוכל להרחיב?
"אנחנו מעריכים שהסנטימנט שלפחות חלקים מסוימים בשוק בציפייה כלפי העתיד לגבי עליית מחירים משתנה, לא יודע מתי זה יבוא לידי ביטוי אך בראיה ארוכת טווח, ואנשים נוטים לשכוח את זה, מחירי הדיור בישראל גם ירדו מאמצע שנות ה-90 עד אמצע שנות האלפיים כך שמחירים יכולים גם לרדת, אבל הזכרון שלנו קצר. הנתונים שהצגנו מצביעים על כך שלפחות בהסתכלות כלפי העתיד הציפיות משתנות".
אפשר לצפות בכלל הנתונים שהוזכרו בראיון באתר משרד האוצר.
תגובות לכתבה(27):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 21.
  יסוד הבעיה
  אמיר 31/08/2016 07:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לממשלת ישראל אין אינטרס להוריד מחירי נדלן - יוקר מחיה ונדלן שתי מקורות עיקרים לתדלוק תקציב , שיש בו התחיבות רבת שנים לפנסיות תקציביות החזקת מאות אלפי עובדי מדינה מיותרים (אחרת אבטלה ירקיע שחקים ). ירידת הכנסות ממקורות האלה יביא למשבר כלכלי חמור , לכן לא יהיו נהנים מכך גם מקרב בעלי נכסים וגם מחוסרי נכסים , כי מחסור הם יצתרכו להשלים מכיסם ., אלא אם ממשלה תצתרך לקצץ פנסיות תקציביות ולפתר הרבה אלפים מעובדיה .
  סגור
 • 20.
  ממונה על מה ?
  אורן 31/08/2016 00:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנתונים מראים על שינוי בציפיות בקרב חלק מהשוק בעניין עליית מחירי הדירות" לא ממש הבנתי את המשפט ואיך בכלל אפשר למדוד נתון כזה כנראה לנערי האוצר אין יותר עבודה
  סגור
 • 19.
  ליצני האוצר שימו לב המשקיעים הכבדים מחממים מנועים
  משקיע כבד 30/08/2016 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  המס החדש יזרוק לשוק את הדירות של המשקיעים החלשים - אלו הממונפים שלקחו הלוואות עם הון עצמי נמוך שכל שקל מס מביא אותם לתשואה שלילית. את הנכסים האלו נאסוף בחפץ לב כי עדיים הם ימכרו במחיר גבוהה יחסית ליכולת של רוב הציבור והנה תיווצר שכבה של משקיעי על עם 30-50 דירות כל אחד ומחירי שכירות של לונדון וציריך. מה שנקרא התקרה של האחד היא הרצפה של האחר...
  סגור
 • 18.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 30/08/2016 16:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה
  סגור
 • 17.
  אין צורך בעוד דירות להשכרה כדי להפיל את שכר הדירה
  כלכלה 30/08/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  קודם כל בכלכליסט רשום שהשכירות במגמת ירידה, חוץ מבדירות 2 או 3 חדרים. אלו דירות שהקבלנים כמעט ולא בונים בכלל. זה אומר שבדירות 5 ו 4 חדרים אין מחסור אמיתי בהיצע. דבר שני, כלכלה פשוטה: כשבונים הרבה ואף משקיע לא קונה, שכר הדירה יורד בגלל ירידה בכמות שוכרי הדירות ולא בגלל עליה בכמות הדירות להשכרה. מדוע מספר השוכרים יורד? כי כשבונים הרבה הם קונים דירה בזול ויוצאים מהשוק
  סגור
 • בבקשה, לך חפש דירה בשכ"ד מוזל, ומה שמגיע לך תקבל.... (ל"ת)
  אביב 31/08/2016 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  שימרו הכסף ברצפה
  קרקולה 30/08/2016 12:10
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אולי יאכלו אותו הגוקים
  סגור
 • 15.
  מס על הדירות וחוק שכירות ממשלתית
  אספני הדירות מתנגדים 30/08/2016 12:00
  הגב לתגובה זו
  3 1
  במקביל להוריד מס משוק ההון עד שהשוק יתיצב כדי ליצור אלטרנטיבה לשוק הנדלן.לא להקשיב לכתבות של אנשים שמתפרנסים מנדלן שגם לוחצים על חברי כנסת לבטל את המס.
  סגור
 • 14.
  מס על הדירות וחוק שכירות ממשלתית
  אספני הדירות מתנגדים 30/08/2016 12:00
  הגב לתגובה זו
  3 2
  במקביל להוריד מס משוק ההון עד שהשוק יתיצב כדי ליצור אלטרנטיבה לשוק הנדלן.לא להקשיב לכתבות של אנשים שמתפרנסים מנדלן שגם לוחצים על חברי כנסת לבטל את המס.
  סגור
 • 13.
  ציטוט: אין לנו הערכה כרגע מה הולך לקרות בשוק אחרי המהלך
  יעקב 30/08/2016 10:56
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אז למה לעשות מהלכים שאין לכם מושג מה משמעות שלהם, ובשביל מה זה נעשה ? חובבנים....... יש לעשות צעד ברור וצודק: להשווות במיסוי בין כל אפיקי חסכון, כולל בורסה, נדל"ן ונכסים אחרים.
  סגור
 • 12.
  היכן יתחיל השינוי-חוב ארהב מעל 19טרליון $
  כותבי תרחישים 30/08/2016 10:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כשבעולם יבינו שהבנקים לא מסוגלי לשלם החוב וכי ארהב אירופה ויפן בחוב בלתי ניתן להחזר וכי הם יעשו הכל כדי להעלים את גודל האסון, הריבית לכשעצמו -מגביל הגדל ריבית, וכי האפשרויות העומדות לפניהם : מוריטוריום-מחיקת חלק החוב(ראה ערית ניויורק), אינפלציה של 10-15% =(כמו בימי הנשיא רייגן)- כדי להקטין החוב כך או כך הם ינסו להקטין החוב מה שאומר פגיעה במחירי מוצרים- מי שעלה הכי -ירד הכי- מכיוון שמחירי הנפט והמתכות ירדו מי שנמצא בדרך- שוק ההון והנדלן במצב של ירידה דרסטית של נדלן בחול הכסף ימהר לצאת מהארץ לקנית נכסי בטווח הקצר גם הפאונד )ם בחול, במצב זה מחיר המטח יעלו הדולר עד שנת 2017 הפאונד 131-צפוי לתקן הירידה ל 136 אין כאן משום המלצה - בהצלחה ראו קראתם
  סגור
 • 11.
  ההונאה-מחסור הדיור=מכוון=בהוראה=ונומק=מבובו-השק-רם
  כותבי תרחישים 30/08/2016 10:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מחסור הדיור=מכוון=בהוראה ובנמוקו של בובו בובו השקר-ם= במשותף עם הנגיד שברח הנימוק שניתן: דאגה לעמיד הבנקי !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! להלן : בשנת 2011 התחלות הבניה היו 46800 דירות!! לאור ההוראה/ההונאה ההזויה הבניה ירדה_ירדה- בשנים 2012- עד וכולל 2015 ממוצע התח הבניה =ירדה ל 43400 דירות = מאיין שהשר למעמ 00=ידע על ההונאה= השר לא הג'דיל הבניה =נקודה= ההייפכה- הוא הגדיל הביקוש מעמ 0 זה הגדלת הביקוש -גם עייר מבין זאת! עודה-הכלכל הראשי של השר-דר שראל-התפטר חידה - מי היה הפרזינטור של בנק מסויים?!! המחסור המכוון -הינה פגיעה בדור שלם המחסור המכוון היה פגיעה בתלכיד הלאומי המחסור המכוון= מחייב וועדת חקירה, נב ח"כ טען בכנסת לחקירה בנושא אבל רובם מאנו= תינחשו מדוע= כי הם מייצגים את ,,,,,,""הציבור"" הזיבור
  סגור
 • 10.
  לא ישקיעו,לא יבנו,המחירים יעלו
  דני 30/08/2016 09:51
  הגב לתגובה זו
  5 8
  המשקיעים מזרימים דירות להשכרה.לא יהיה להם כדאי,לא יהיה לקבלנים כדאיות לבנות.יווצר מחסור ואז מחירי הדירות יעלו.פוליטיקאי לא יכול לכופף כוחות שוק
  סגור
 • המחירים ירדו
  אחד 30/08/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ירדו בעיקר בגלל דירות יד 2 שישוחררו. יש הצפה אדירה של דירה ספקולנטית מהעשור האחרון מתי שתתחיל בהלת מכירות המחירם יפלו גם אם לא יבנו כאן יחידת דיור אחת
  סגור
 • 9.
  המס הזה טוב לכולם תתפלאו אולי גם לבעלי 3 דירות ומעלה
  אנונימוס 30/08/2016 09:22
  הגב לתגובה זו
  9 2
  כרגע בגלל ריבית 0, הרבה משקיעים קנו דירות ואין מחסור ריאלי של דירות יש מחסור ספקולנטי של ריבית 0, המשכנתאות פה התייקרו למרות שהריבית נשארה וגם הוצמדו לפנסיות זה מסמן משהו לא טוב, זה מדליק נורות אדומות בהרבה מקומות, נכון בעלי הדירות רוצים שערכן יעלה ולא לשלם מיסים זה ברור יש להם אינטרס, זה כמו שמישהו יקנה מניה הוא ירצה שהיא תעלה תמיד. בפועל המדינה חושבת על היום שבו בריבית תעלה ויש פה מעל ל 600 אלף דירות להשקעה. מה יקרה ש 10% מהם יצאו לשוק כתוצאה מזה שעכשיו ניתן לקבל תשואה סולידית יותר טובה משכירות מבלי להתעסק עם כאב ראש של דירה? מעל 60 אלף דירות - לפי הערכות לביקוש הריאלי אלה בערך המספרים ולא מאות אלף כמו שהרבה טוענים, מה יקרה אם 20% מהדירות ישתחררו - עודף היצע לא כל כך נורא, מה יקרה ש 50% ישחררו? הצפה. מישהו יכול להתחייב שכאשר הריבית תעלה כל המשקיעים לא ימכרו? הרי כמו שריבית 0 גרמה לקניה מאסיבית של דירות ככה ריבית שהיא נורמאלית תגרום למכירה וזה טבעי. כחלון רוצה לשחרר בטווח הקצר 50-100 אלף דירות של בעלי דירה 3 ומעלה וככה לא לפגוע במאזן המשקיעים וגם במקביל להוריד קצת אוויר מהבועה.
  סגור
 • 8.
  בכמה ירד השוק
  חגי 30/08/2016 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בכמה ירד השוק השוק לפני 25 שנה הוא שוק שונה מהיום האם אתה מציע שנחכה 15 שנה.
  סגור
 • טען עוד
 • חוץ מכמה שנים שהמחיר עצר עם שינויים מינוריים, יש עליה (ל"ת)
  אביב 31/08/2016 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אל תאמחנו לאף מילה שיוצאת מהאוצר (ל"ת)
  משה 30/08/2016 09:14
  הגב לתגובה זו
  8 3
  סגור
 • 6.
  כל מה שקשור לממשלה הזאת הכל רמאות
  כלכלן ראשי 30/08/2016 09:00
  הגב לתגובה זו
  11 6
  המטרה של קחלון היא להבריח את המשקיעים ואז יהיה מחסור בדירות לשכירות וכשיתחילו לצעוק הממשלה תתן למקורבים לבנות למטומטמים דירות להשכרה . היא תגיד שזה יהיה זול וכל קופות הגמל יעברו להשקיע בנדלן להשכרה . כל השוכרים ימצאו עצמם משכירים דירות בסלמס להשכרה שם יעלו להם כל שנה את שכ"ד (הצמדה למדד חחח) ויחתימו אותם על חוזים לשלם כל נזק בדירה . ויטילו עליהם לשלם סתימה בביוב ועל כל חור בקיר ואז הם יתגעגעו לבעלי הדירות שהשכירו להם בזול ולא העלו להם כל שנה את שכר הדירה. והם יהיו שפוטים של בעלי הדירות לכל חייהם. דור חדש של חסרי דירות עד יום מותם גם בתי הספר באזור יהיו זבל וכך יהיה דור שני של מטומטמים חסרי תקווה.
  סגור
 • 5.
  זו התנהלות חלקלה של פקיד בכיר לצורך ההדרת השר (ל"ת)
  אברום 30/08/2016 08:55
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 4.
  מדהים כל החברים שלי עושים שביתה איטלקית לא קונים
  צמחיה כלכלית 30/08/2016 08:55
  הגב לתגובה זו
  5 3
  כבר כמה חודשים כלום . לא מבזבזים שום דבר מיותר וקונים רק במבצעים. מאיפה השגשוג ? מס שבח על דירה שניה? מס רכישה? מס על נדלן? משכנתא של הדבילים ?
  סגור
 • 3.
  מי מכריח אותך לקנות? ומה יש לך נגד משקיעי הנדלן
  ל 1 30/08/2016 08:53
  הגב לתגובה זו
  4 5
  זכותם לקנות כמה דירות שהם רוצים וזכותם להשקיע בדירות ולא באג"ח ממשלתי עם תשואה אפסית ולא קזינו בורסה שרק מפסידים. לא צריך דף פייסבוק בשביל זה. במחאה כל המטומטמים ישבו באוהלים ורצו לבנק לקחת משכנתא . אם הזוגות הצעירים מיואשים אז כנראה זה מה שמגיע להם שיפנו לממשלת ישראל שתבנה להם המון דירות . והם גם יכולים לקנות כמו המשקיעים דירות 2 חדרים ב800 אלף שח . עכשיו לקחלון אין תמריץ לבנות הוא מציע לצעירים דירות זבל של משקיעים אז לא תקנו בעיה שלכם. זה מה שיש
  סגור
 • חזירי בר מושחטים !!
  כמה דירות יש לך ???? 30/08/2016 10:30
  הגב לתגובה זו
  6 5
  דירת פח שעלותה ב 2007 כ 900 אש"ח במרכז נמכרת עכשיו ב 1.9 מליון !!!! נראה לך הגיוני.. ב - 900 אש"ח - ב בוסטון או פלורידה/ קנדה -- תרכוש בית "חלומות" שכאן מחירו כ 2.5 מליון ( ולא בת"א). אז זאת לא בועה ??? כולה מדינת ישראל...שמאויימת מכל עבר ומי יודע מה יוליד כאן יום !! איך שלא תסובב את הקובייה - המדינה /המשקיעים(בעלי ההון)/הבנקים והקבלנים - "רוקדים" על חשבון הצעירים חסרי היכולת וזוגות צעירים מיואשים שחלקם כבר ירדו מכאן.. למקומות שפויים יותר !!!!
  סגור
 • זה רק הממשלה שמובילה את החגיגה על חשבון הצעירים. !!!
  בן אהרון 30/08/2016 21:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בהתנהלות חסרת תבונה ורגישות: לפני עשר שנים הדירות עלו חצי מהיום. היום מוכרים בהנחה של 30% אבל זה עדיין כמעט 50% יותר ממה שהיה לפני עשר שנים. הממשלה לא מוכנה לוותר על מיסי הנדל״ן שלה, מה שהוריד במחיר לזכאים, העלתה פי 3 בקנס על השכירות. רק חבל שהציבור לא מספיק מבין שבעצם הכל על חשבונו ולא עושים שום דבר בשבילו.
  סגור
 • 2.
  יואל נווה, אתה בחור רציני, אל תשמיע את מה שכחלון רוצה.
  יש ר א לי 30/08/2016 08:50
  הגב לתגובה זו
  4 5
  אין אלטרנטיבות לנדל"ן כשהתשואות בשוק ההון כה נמוכות ויש חשש לנפילות לאחר העליות הגבוהות שהיו. אין מספיק שיווקים בכלל ואין כלל שיווקים למשפרי דיור. כשיש מי שמפרסם נתוני אמת כמו למשל השמאי הממשלתי יוצאים מקורבי כחלון כמו אביגדור ומתקיפים אותו רק כי פרסם את מה שהם לא רוצים שהציבור ידע. אז הגיע הזמן להודות שכחלון וחבורתו נכשלו אף שקיבלו את מלוא הסמכויות בידם. אחרי הפסדים אדירים בשוק ההון במשבר 2008 ואחר כך ב 2011 הכי טוב לישון בשקט עם דירה. גם אם מכירה תיאורטית ירד במקצת היא תעלה בהמשך. מי מבטיח בשוק ההון רק רווחים?
  סגור
 • 1.
  לא קונים דירה במחיר מופקע !!
  טל 30/08/2016 08:39
  הגב לתגובה זו
  14 4
  הצטרפו לדף הפייסבוק לא לוותר לבעלי ההון ומחזיקי הנדלן שמתחילים להתכופף ויודעים שהחגיגה עומדת להסתיים והפיצוץ בדרך !!! לכל הזוגות הצעירים המיואשים..לא לוותר ! על תשעבדו את המשכורת ל 30 שנה בשביל 4 קירות מסריחות !!!
  סגור
 • קונים גם קונים וימשיכו כי יש כסףף (ל"ת)
  משקיע שפוי 30/08/2016 14:38
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור