סמנכ"ל ישיר קרנות נאמנות: "השקל צפוי להיות מטבע חזק ועדיף על מטבעות רבים"

להערכת מיכה כלפון, המטבעות שעשויים להפגין ביצועים עדיפים על השקל הם : הדולר האוסטרלי, הכתר הנורבגי והפרנק השוויצרי
|
סמנכ"ל ישיר קרנות נאמנות: "השקל צפוי להיות מטבע חזק ועדיף על מטבעות רבים"

"השקל צפוי להיות מטבע עדיף על פני מטבעות רבים בעיקר בשווקים מתעוררים ובחלק ניכר מהמדינות המפותחות". כך מעריך מיכה כלפון, סמנכ"ל ישיר קרנות נאמנות.

לדבריו, לשקל יש סיבות טובות להיות יציב בתקופה סוערת זו: רמת הצמיחה הצפויה בישראל סבירה בהשוואה למדינות אחרות בעולם, קיימת שמירה על מסגרת תקציבית ולכל היותר צפויה פריצה מתונה ובנוסף הסיכון לאינפלציה ארוכת טווח קטן, מאחר ואין צורך בהזרמת היצע כסף מסיבי לשוק.

בנוסף, הצפי לאינפלציה נמוכה בישראל גורם לריבית ריאלית שלילית להפוך לחיובית ואף גבוהה בהשוואה לריביות אחרות בעולם, עובדה שתתמוך בשקל, ובנוסף לכך צפויה התמתנות בהתערבות בשוק המט"ח.

"המדיניות המשלבת הזרמת כסף למערכת הפיננסית והורדת היא קטלנית, ותתמוך בדולר רק בטווח הקצר" מציין כלפון ומעריך כי בטווח הקצר תימשך התנודתיות של הדולר מול השקל ברמות של 3.9 עד 4 שקלים, אולם בטווח הארוך, כשהמצב בשווקים יתייצב, ייסחר הדולר ברמות של לכל היותר 3.8-3.9 שקלים ואולי אף 3.7 שקלים ומטה.

"יחד עם זאת, תמיד תיתכן אפשרות ש- 2-3 מטבעות עיקריים יפגינו ביצועים עדיפים, כך למשל הדולר האוסטרלי, הכתר הנורבגי ואולי גם הפרנק השוייצרי". מעריך כלפון.

לדבריו הדולר האוסטרלי מעניין להשקעה שכן המדינה יחסית לא נפגעה ממשבר הסאבפריים ורמת הריבית שם יחסית גבוהה וניתן להשיג של כ-6% על במח"מ של 4 או 5 שנים.

כלפון מציין גם את הכתר הנורבגי כתחליף השקעה מעניין לאירו, שכן נורבגיה אינה סובלת מבעיות האיחוד האירופי ונהנית מתקבולי נפט גבוהים ( גם לאחר ירידת מחיר הנפט) וממדיניות תקציבית נכונה.

את הפרנק השוויצרי מגדיר כלפון כמקלט בטוח יחשית כל עוד הפאניקה שולטת בשווקים, אך יחד עם זאת הוא מגלה סקפטיות מסוימת לגביו.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות