הדולר - בינתיים, מדובר בכוכב עולה

אורן אלדד, מנכ"ל כלל פורקס, על מטבע הדולר בארץ ובעולם
|
הדולר - בינתיים, מדובר בכוכב עולה

בימים טרופים אלו נדמה שהכוכב המרתק ביותר המסוקר בתקשורת הוא הדולר. לא עוד כוכבים פוליטיים נוסח ליבני והשאר, חסל סדר כוכבי בידור לרגע, היום ההצגה הכי טובה בעיר היא של הדולר.

אחרי תקופה ארוכה של חולשה, בה ביקר במעמקי תהומות הנשייה עם שער יציג של 3.23 שקל, משלים הדולר זינוק של 13.1% תוך חודש ורושם עליית שיא של עשרה חודשים עם שער יציג של 3.83 שקל.

יש לא מעט סיבות לזינוק המרשים הזה - חלקן בארץ וחלקן מחוצה לה. ובכל זאת, מה שמעסיק את רוב יושבי ציון הן ההשלכות שלו על השקל. אם כך, השקל אמנם היה מאד חזק (או שנראה כך עקב חולשת הדולר) ונחלש נוכח המצב בעולם - בעיקר בשל העדפתם של המשקיעים לפנות למטבע בטוח על פניו.

בנוסף לכך יש לזכור את הורדת הריבית המפתיעה של הנגיד וכמובן את המשך תוכנית רכישות הדולרים של שאינה מסתיימת לעת עתה וכן הציפיות להאטה במשק. גורמים אלו ,לצד ההשפעות הגלובליות, מובילים להחלשות השקל לעומת הדולר.

יש לזכור כי ארה"ב היא הראשונה להיפגע מן המשבר וכן הראשונה להגיב ולפעול לתיקונו בעוד שמדינות רבות החלו להיפגע ממנו רק עכשיו. דבר זה גורם למשקיעים בעולם להעדיף כרגע את הדולר על פני שאר המטבעות .
בכדי לבסס דברים אלו, די בהצצה על שאר המטבעות בעולם בכדי להבין כי הפגיעה בשקל מדודה יחסית ומהווה יישור קו מול הדולר ולא יותר.

היורו, למשל, ירד אתמול מתחת ל-1.28 דולרים, לראשונה מאז נובמבר 2006. הליש"ט נחלשה אתמול אף היא ב-6 סנטים מול הדולר, וכמוהן גם הקורונה הדנית, הדולר הניו זילנדי ועוד מגוון מטבעות, שמצבם מול הדולר חלש עתה עוד יותר מהשקל שלנו. השורד הבולט במאבק הענקים הזה, לפחות בינתיים, הוא הין היפני , ששורד חרף כל תעתועיו של הדולר האמריקאי.

כאן המקום לצנן את האמור לעיל ולספר כי יש רבים שחושבים שלאחר שקיעת ענני האבק על המשבר הנוכחי, התמונה הרחבה תגרום לירידת שער הדולר אל מול שאר המטבעות בעולם, בכללם השקל.

יש עוד הרבה מה לאמר על אירועי הדולר, השקל ומה שביניהם, אך מקוצר היריעה, איאלץ לסכם. אז אם יש לכם כמה שקלים בבויידעם או מתחת לבלטות (כי עוד לא החלטתם מה לעשות איתם), ייתכן שהדולר הוא כיוון חשיבה לא רע. בכל מקרה, כדאי שתשימו אליו לב ותעקבו בעניין, כי בינתיים, איך לאמר? מדובר בכוכב עולה.

מאת: אורן אלדד, מנכ"ל כלל פורקס

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות