סקטור המגורים בארה"ב מאיים על הריבית: התחלות הבניה בשפל

קבלני הבנייה אשר לא רואים שינוי עתידי במצב שוק המגורים, שלחו את מדד תחלות הבנייה לחודש ספטמבר לשפל של 14 שנים, ירידה של 10.2% ל-1.19 מיליון יחידות. השאלה הנשאלת, היא מה יעשה עכשיו ברננקי, שאמר ביום שני האחרון, כי מצב שוק המגורים יהווה גורם מכריע בהחלטת הריבית
|
סקטור המגורים בארה"ב מאיים על הריבית: התחלות הבניה בשפל

קבלני הבנייה האמריקנים המשיכו לקצץ בבנייה בחודש ספטמבר - התחילו לבנות את מספר הבתים הנמוך ביותר מזה 14 שנים, כך מוסר היום (ד') משרד המסחר האמריקני. הירידה בנתונים הייתה גדולה משצפו הכלכלנים.

מספר התחלות הבנייה בחודש ספטמבר נפל ב-10.2%, לקצב מותאם שנתית של 1.19 מיליון בתים, הקצב הנמוך ביותר מאז ה-1.32 מיליון שנרשמו בחודש מארס 1993.

בינתיים, התרי הבנייה - אינדיקאטור על שינוי מגמות עתידי בשוק המגורים - נפלו ב-7.3% בחודש ספטמבר, לקצב מותאם שנתית של 1.23 מיליון, הקצב הנמוך ביותר מאז יולי 1993 ומתחת לציפיות הכלכלנים לקצב של 1.28 מיליון התרים.

בראייה שנתית, התחלות הבנייה נפלו ב-30.8% לעומת שנה שעברה, בזמן שהיתרי הבנייה ירדו 25.9%.

יושב ראש הפדרל ריזרב בן ברננקי אמר ביום שני האחרון, שהתחזית השלילית על שוק המגורים האמריקני הייתה פקטור ראשי בהחלטת הפד האחרונה, להוריד את שיעורי הריבית בכ-0.5%. סקטור המגורים ממשיך להווה סיכון לצמיחה, כאשר הוא עלול לפגוע בהוצאות הצרכנים או לגרום לעסקים לחשוב פעמים לפני שהם מחליטים להתרחב ולהציע משרות חדשות.

בונים פחות בניינים

הירידה בבנייה הורגשה יותר בבנייני מגורים, אשר נפלו ב-34.3% לקצב שנתי של 228,000, בזמן שהאישורים לבתים פרטיים נפלו ב-1.7% ל-963,000, הקצב הנמוך ביותר מאז מארס 1993. התחלות הבנייה של בתים פרטיים נחתכו ב-30.8% בשנה האחרונה.

שוק המגורים סובל מהיצע גדול מידי של בתים למכירה. בנוסף, מספר העיקולים קפצו, ודחפו עוד בתים אל השוק, בזמן שאנשים המעוניינים ללוות כספים לצורך רכישת בתים מוצאים את הדבר קשה ויקר יותר, עקב המשבר האחרון בשוק האשראי.

בשבועות האחרונים נראה, כי משבר האשראי החמיר לאחר שהתקבלו דיווחים, כי אפילו אנשים בעלי דירוג אשראי טוב מתקשים לקבל אשראי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות