איך יגיבו המשקיעים בוול סטריט על החלטת הריבית?

זאת השאלה הגדולה ששואלים עצמם מנהלי ההשקעות הגדולים, וכן האנליסטים הבכירים. איך השוק יקבל הפחתה של 0.25% בלבד? האם הורדה של 0.5% תעיד שהמצב אליו נקלעה הכלכלה הוא בכי רע?
|
איך יגיבו המשקיעים בוול סטריט על החלטת הריבית?

המשקיעים בוול סטריט משוכנעים באשר להפחתת הריבית של ה'פד' בשבוע הבא ביום שלישי, על כך אין כלל עוררין. אך השאלה שצריכה להישאל היא עד כמה יהיו מאוכזבים המשקיעים מהפחתת של 0.25% בלבד?

על פי המסחר בחוזים עתידיים על ריבית ה'פד' ניתן לראות שהשוק מתחמחר את הסבירות להורדת הריבית בשבוע הבא ב-100%. זאת במיוחד לנוכח נתוני המאקרו החלשים של המשק האמריקני שהתקבלו היום, וביום שישי האחרון בדמות נתון גריעת המשרות מהמשק. הפחתת הריבית נועדה בראש בראשונה להוריד את הנטל מהצרכנים ונוטלי המשכנתאות, ובכך לעודד את הביקושים לתוצר האמריקני.

בין המהלכים האחרונים שביצע ה'פד' להרגעת השווקים, אנו מוצאים את הורדת ריבית הדיסקאונט ב-0.5%, המשמשת את הבנקים המסחריים להלוואות שהם נוטלים מהפדרל ריזרב. כעת, נראה משיצאו עוד ועוד אינדיקטורים פושרים, הגורמים בשוק מעריכים כי אין צורך מצד ה'פד' לקחת את הסיכון הכרוך בהתדרדרות למיתון ועל כן יש להפחית את הריבית לפחות ב-0.25% אם לא ב-0.5%.

נכון לרגע זה, המשקיעים מתמחרים את הסיכוי להורדת ריבית של 0.5% או 50 נקודות הבסיס ב-58%, כך שתעמוד על 4.75%.

ג'ון נוריס, דירקטור של קרן השקעות מ- Oakworth Capital Bank, בנק פרטי מברינגהם אמר שהשוק, כנראה לא יהיה מרוצה דיו מהפחתה של 25 נקודות הבסיס בלבד (0.25%), עם זאת מצהיר כי הורדת ריבית פחותה היא הרבה יותר מבטיחה.

בכל אופן, מלבד הפחתת הריבית הצפויה שאותה יבצע ה'פד' הפעם להצהרות הרשמיות תהינה השלכות מאוד משמעותיות באשר להערכות המשקיעים את מצב הכלכלה. הקונסנזוס בקרב ענקיות הפיננסים הוא, כי זו אינה הולכת להיות ההפחתה היחידה, עד לסוף השנה יאלץ הבנק המרכזי בארה"ב להוריד את הריבית בשיעור מצטבר של 0.75%. כלומר, הורדת של 0.25% בכל אחת מהפגישות הבאות של ועידת השוק הפתוח.

אחרי הכל יתכן וההצהרות שיצאו מה'פד' תקבלנה תוקף משני מאוד, אם ההפחתה תהיה בדמות 0.5%. במקרה זה, המעשה יהיה שווה אלף מילים, מאחר והורדת ריבית עמוקה, תהיה הודאה חמורה במצב הגרוע שבו נמצאת הכלכלה. נוכל לחזק טיעון זה בגישה המוניטרית הקשוחה יחסית של נגיד ה'פד' ברננקי, שנמנה על האסכולה הרואה חשיבות יתר, בגורמים האינפלציונים. הרבה יותר, מאשר אלו המצודדים בכלכלת צד ההיצע ובשל כך דוגלים בהרחבות מוניטריות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות