וול סטריט השבוע: המשקיעים יטו אוזן לקולות מה'פד'

האמירות שייצאו מכיוון הגורמים בפדרל ריזרב יהיו מאוד משמעותיות לגבי מצב הכלכלה. האם הדאו ג'ונס ישבור מטה שוב את רמה 13,000 הנקודות? האם מדד הפחד ה-VIX יפליג לשיאים חדשים?
|
וול סטריט השבוע: המשקיעים יטו אוזן לקולות מה'פד'

המדדים המובילים השבוע בוול סטריט צפויים להמשיך את הירידות שהחלו ביום שישי האחרון עם פרסום נתוני התעסוקה של המשק האמריקני. משקיעים רבים הוכו בהלם רב, לאחר שנוכחו לדעת שלראשונה מזה 4 שנים המשק איבד 4,000 משרות, בשל כך, התעוררו קולות חדשים הגורסים כי הסבירות למיתון כלכלי כבר איננה דימיונית.

המשקיעים יבחנו את ההצהרות שיצאו השבוע מפיהם של הגורמים ב'פדרל ריזרב', כאשר מספר נשיאים ב'פד' ינאמו, בניהם בן ברננקי, פרדריק מישקין, וג'נט ילן . בכל אופן, הפעילים בשוק משוועים לרמזים כלשהם שבנוגע להפחתה של ה'פד' ב-18 לספטמבר.

בנתיים, נשיא הפדרל ריזרב של מדינת פילדלפיה מיהר לשגר הצהרות. טען, כי הפדרל ריזרב לא צריך למהר להוריד את הריבית במטרה לבלום את הזעזועים בשוק המניות והאשראי. הוסיף בדבריו: "ה'פד' המשיך לספק נזילות במטרה להרגיע את השוק הפיננסי. ב-17 לאוגוסט הוריד ה'פד' את ריבית הדיסקאונט ונקט במספר מהלכים כדי להבטיח כמות כסף נאותה בשווקים."

החוזים על ריבית ה'פד' מגלמים כרגע סיכוי של 75% להפחתה של הריבית המוניטרית ב-50 נקודות הבסיס או 0.5% בחודש ספטמבר. נזכיר, כי טרם פרסום נתוני התעסוקה הסיכויים היו כ-50%, כך שישנה עלייה אמיתית ב'מפלס החששות'.

הגורמים בשוק לא איחרו להתייחס לנתוני התעסוקה, כאשר דוג רוברטס מ-CCR אמר: "הנתונים אשר הגיעו ביום שישי האחרון בהחלט משנים את הפרספקטיבה של הפדרל ריזרב על הכלכלה, והמידע שהגיע מתחיל לחשוף עד כמה משמעותיים הם נתוני התעסוקה על הכלכלה.

נאומים מרכזיים השבוע

פדריק מישקין, אחד מחברי ועידת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב, ינאם ביום שני הקרוב עם פתיחת שבוע המסחר. בנאומו הוא צפוי לומר את דעתו על מצב הכלכלה בארוחת ערב שארגנה אוניברסיטת ניו יורק.

ראש הפדרל ריזרב בן ברננקי ישא נאום ביום שלישי הקרוב בועידת הבונדסבנק. זאת תעסוק בהתפתחויות האחרונות והפרוספקטים הכלכליים.

נשיאת ה'פד' ג'נט ילן תישא נאום ביום שני בבוקר בארגון הלאומי של העסקים הכלכליים או ה-NABE. לילן אין זכות הצבעה בועידת השוק הפתוח.

אמריקניות במרכז

חברת המשכנתאות הגדולה בארה"ב, Countrywide, הודיעה בסוף השבוע שעבר כי היא מתכוונת לפטר בין 10,000 ל-12,000 עובדים, או 20% מכוח העבודה שלה במהלך שלושת החודשים הקרובים זאת בציפייה לירידה נוספת בביקוש למשכנתאות.

מניות אפל, יצרנית ה- iPhone ימשיכו לרכז עניין לאחר שבשבוע שעבר צנחו מניות החברה בכ-9%. המשקיעים נדהמו לנוכח ההפחתה המהירה במחיר ה- iPhone שהשיקה החברה לא מזמן, ההערכות מדברות על כך שהורדת המחיר נבעה מביקושים חלשים לטלפונים בתקופה האחרונה.

מאקרו השבוע

לאחר מתקפת נתוני המאקרו של השבועות האחרונים, השבוע יהיה יחסית דל בנתונים מאקרו. עיקר תשומת הלב תופנה ליום שישי כמידי שבוע. הנתון יפתח את יום המסחר יהיה מדד המכירות הקמעונאיות שעשוי לספק עוד אינדיקציה באשר לפגיעה של משבר האשראי בצרכן האמריקני.

אינדקס ה-RBC CASH יפורסם ביום שישי, המדד הוא עוד אינדיקטור המפורסם אחת לחודש, מעניק בחינה כללית למצב הכלכלה: הסיטואציה הפיננסית האישית של הצרכנים, חסכונות, והחשוב מכל מידת הביטחון בכניסה לעסקאות חדשות. המדד הושק לראשונה בשנת 2002, כאשר קריאת הבסיס היא 100.

מדד הייצור התעשייתי כנראה ימקד את מלוא תשומת לב המשקיעים ביום שישי, כאשר יספק נתונים על תפוקת המפעלים באומה האמריקנית. חשיבות הנתונים גדולה לאור העובדה שהמגזר התעשייתי מהווה כחמישית מהכלכלה האמריקנית.

דו"ח המלאים העיסקיים מייצג את כמות המוצרים במונחים דולריים, אשר מוחזקים בידי הגורמים במשק: תעשיינים, סוחרים וקמעונאים. חשיבותו עולה במיוחד לאור הבחינה המחודשת של המשקיעים את מצב הכלכלה ושוק העבודה האמריקני, ינסו לקבל עוד רמזים לגבי מידת ההשפעה של הזעזועים האחרונים על הכלכלה עצמה.

ואיך אפשר לנעול שבוע בלי לקבל את סקר הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן. השאלון מכיל שאלות נוקבות בנוגע לתפיסת הצרכנים את הכלכלה ובוחן את הצריכה הפרטית. עם זאת, יש להבדיל בין בטחון הצרכנים לסנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישגן שהם שני אינדיקטורים שונים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות