נדחה הערער של עיריית בת ים: מתחם העסקים הענק יקום בתחום העיר ראשל"צ

נדחה הערער שהגישה עיריית בת ים ולכן יוקם מתחם עסקים רחב היקף בשטח של 1.7 מיליון מ"ר בשטחה של ראשון לציון
 |  (1)
פרויקט ראשון לציון. הדמייה, צילום: יח"צ
עוד שטח אדמה בחולות של ראשון לציון מקבל אישור לתוכנית, כאשר רק אתמול הודיעה שר החקלאות כי מתכוון לפנות את מכון וולקני ולאפשר בנייה של כ-15 אלף יח"ד במקום. בת ים אשר לה מעט עתודות בנייה ומסתמכת בעיקר על פרויקטים של התחדשות עירונית כמו פינוי בינוי ותמ"א38 ניסתה לעצור את המהלך - אך זה לא צלח. המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה את הערער בעניין אישור מתחם עסקים ומגורים רחב היקף שמקדמת עיריית ראשון לציון במערב העיר הכולל 1.7 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ו-5,500 יחידות דיור. 
על פי החלטת וועדת הערער, לא קיימת מחלוקת תכנונית ולכן דחו ההחלטה: "לנוכח העדר כל מחלוקת בדבר נחיצותה של התוכנית וקביעתנו כי טענתן של העוררות אינן מצויות במישור התכנוני אלא בסוגיות מוניציפליות..אנו מקבלים את החלטת הועדה המחוזית לאשר את התוכנית".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מיקום המתחם:
לפי עיריית ראשון לציון, 'מתחם האלף' שוכן במערב ראשון לציון ממערב לנתיבי איילון, דרומית לשדרות רחבעם זאבי, סמוך לתחנת הרכבת על קו תל אביב אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים ובעל נגישות לכבישים ארציים (20 ו–431). כמו כן, המתחם מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר. עוד ציינו כי לאחרונה העירייה בוחנת שימוש בקרונות בשיטת מעלית אופקית לשינוע נוסעים במתחם העסקים החדש במערב. עלות הקמת קילומטר אחד מוערכת בכ-20 מיליון דולר. 
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אשר מוביל  את התכנית מאז כניסתו לתפקיד לפני שבע שנים, ורואה במתחם את העתיד של העיר: "לראשונה, מוקם במרכז המדינה מתחם עסקים שאין עליו אילוצי תכנון מהעבר ולכן הגמישות התכנונית היא מרבית, החל מעיצוב איקוני שיעמוד בחזית החדשנות בתכנון, דרך פתרונות תחבורה חדשניים ועתידניים, מקורות אנרגיה אקולוגיים, מעטפת שירותים ותשתיות, תמהיל עסקים-מגורים נכון, תוסס ומערב שימושים ועד שפת רחוב ייחודית. אנחנו מתכננים מתחם עסקים שיהווה את חוד החנית של מתחמי העסקים בישראל, אשר יתאים לחברות ותאגידים מרכזיים במשק שמבקשים להיות בחזית החדשנית".
עו"ד שמואל שוב, שותף מנהל במשרד שוב ושות' המייצג את מרבית בעלי הקרקע הפרטיים במתחם בירך על האישור והוסיף: "המתחם כולו מחולק ל – 3 חלקות. חלקה אחת שהינה בבעלות בלעדית של העירייה ולכן היא יכולה כבר לצאת לדרך במכרזים ולקדם את הבנייה של שטחי התעסוקה, ועוד 2 חלקות שכל אחת מהן בבעלות של מאות בעלים פרטיים. בשתי החלקות הנותרות עליהן מתוכננת הקמת אלפי דירות ושטחי מסחר נוספים הועדה המקומית צריכה להכין תכניות מפורטות למתחמי האיחוד וחלוקה במסגרתם יחולקו הזכויות שאושרו בין מאות בעלי הקרקע השונים (כ"א לפי החלק היחסי שבבעלותו). כעת קיימת חשיבות רבה שבעלי זכויות בקרקע יתארגנו בקבוצות על מנת שיוקצו להם הזכויות יחדיו כך שכשתאושרנה התוכניות המפורטות הם יוכלו להתחיל ולממש את הבניה באופן מהיר וללא עיכובים כתוצאה מצורך לנהל הליכי פירוק שיתוף עם גורמים אחרים".
ארז ניר מנכ"ל משותף ובעלים בחברת נדל"ן ציין כי החברה בשותפות עם חברת פליקס כהן מחזיקה בכמות יחידות הדיור הגדולה ביותר במתחם, כ-350 יח"ד. חלק מיחידות הקרקע שווקו למשקיעים פרטיים לפני מספר שנים: "אנו מברכים על אישור התוכנית, בשנים האחרונות משקיעים רבים ראו את פוטנציאל בהשקעה במתחם וחלקם רכשו את יחידות הקרקע בסכומים של כ- 180 אלף שקל ליחידת קרקע לדירה, כיום ערך הקרקע עלה במאות אלפי שקלים. חברת נדל"ן נדל"ן תפעל כעת לקידום הבניה גם עבור המשקיעים וגם במסגרת ייזום פרויקטים עצמאיים על קרקעות הנמצאות בבעלות החברה".
 
מבט על השטח כיום: 
הדמיה של מתחם האלף:

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קראתי מאמר מעולה בגוגל בשם: " דירות ונמרים" *******
  יעל 09/03/2016 12:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הדור הצעיר צריך לחשוב
  סגור